MS Lahti: Procházková 22. v pretekoch na 10 km klasicky

Lahti 28. 2. 2017 (TASR) - Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová získala už svoju 16. zlatú medailu na svetových šampionátoch. V utorok na MS v Lahti suverénne triumfovala v pretekoch na 10 km klasicky časom, v cieli mala náskok 41 sekúnd na obhajkyňu titulu Charlotte Kallovú zo Švédska.

Bronz vybojovala ďalšia Nórka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová (+55,5). Slovenská reprezentantka a ambasádorka NŠC Alena Procházková obsadila 22. pozíciu s mankom 2:19,2 min a zaznamenala svoj najlepší výsledok na prebiehajúcich MS.

Prvých sedem priečok obsadili bežkyne zo severu Európy. Úradujúca olympijská šampiónka na desiatke Poľka Justyna Kowalczyková skončila na delenej ôsmej pozícii spolu s Nórkou Ingvild Flugstad Östbergovou.

V Lahti sa v utorok výrazne oteplilo až do plusových hodnôt a Procházkova si vo svojom záverečnom vystúpení išla pre najlepší výsledok. Po 31. mieste v šprinte voľne a 34. priečke v skiatlone sa tentoraz zmestila do elitnej tridsiatky. V pretekoch postupne stpňovala tempo, v druhom okruhu sa zlepšila o deväť miest a solídny finiš pre ňu znamenal 22. priečku.

"Každé umiestnenie do tridsiateho miesta na dlhých tratiach je pre Alenu na MS veľmi dobrý výsledok. Som rád, že dnes ukázala, že na šampionát bola pripravená dobre," hodnotil Procházkovej výkon jej kouč Ján Valuška. "Škoda šprintu, kde jej na postup chýbali dve stotinky, tam mala na lepší výsledok. Pred desiatkou sme mali trochu obavy, pretože mala problémy s prieduškami a večer pred štartom zvýšenú teplotu. Zvažovali sme, či vôbec nastúpi, ale napokon chcela bežať a zabojovala. Keby bola úplne v poriadku, mohlo to byť možno ešte lepšie. Ale vydržala náročné tempo a zvládla to dnes veľmi dobre." Procházkovej tím mal už v utorok naplánovaný odchod z Lahti, najbližšie by slovenská jednotka mohla štartovať v šprinte v rámci Svetového pohára 8. marca v nórskom Drammene. Ak jej to zdravotný stav nedovolí, jej sezóna na medzinárodnom fóre sa skončila.


Ilustračné foto TASR: Alena Procházková


MS v severskom lyžovaní v Lahti - beh na lyžiach - výsledky
ženy - 10 km klasicky: 1. Marit Björgenová (Nór.) 25:24,9 min, 2. Charlotte Kallová (Švéd.) +41,0, 3. Astrid Uhrenholdt Jacobsenová (Nór.) +55,5, 4. Heidi Wengová (Nór.) +1:13,8, 5. Anna Haagová (Švéd.) +1:22,7, 6. Kerttu Niskanenová (Fín.) +1:23,7, 8. Ingvild Flugstad Östbergová (Nór.) a Justyna Kowalczyková (Poľ.) obe +1:34,5, 10. Stefanie Böhlerová (Nem.) +1:35,8,... 22 Alena PROCHÁZKOVÁ (SR, NŠC) +2:19,2