Sekcia: Vzdelávanie

 

Na ceste do celoštátnej ligy

PhDr. Igor Machajdík, Národné športové centrum

Kapitola župných majstrovstiev bola definitívne uzavretá v roku 1934, reorganizácia futbalových súťaží, predovšetkým zloženie divíznych súťaží s možnosťou postupu do celoštátnej ligy, bola šancou i lákadlom aj pre slovenské futbalové kluby. Slovenskopodkarpatoruská divízia – taký názov dostala jedna z piatich skupín, ktorá zastrešovala kluby československého i maďarského zväzu na území Slovenska a Podkarpatskej Rusi. Súťaže zainteresovaní rozdelili na západnú a východnú skupinu.


VAS (Vas és fémmunkások sport club) Bratislava bol vôbec prvým súperom I.ČsŠK v roku 1919. VAS vtedy zvíťazil 4:2, o pár sezón už nemal nárok. V 30.rokoch dostával od rovnakého súpera aj dvojciferné nakladačky. Fotografia VASu na svojom ihrisku v Ružinove pochádza z roku 1926.

Treba zdôrazniť, že systém hierarchie republikových súťaží, najmä na tom najvyššom poschodí – v lige, z hľadiska automatického zaradenia klubov do nej, bol vrcholne neobjektívny a logický iba pre tých, ktorý ho vymysleli a zištne obhajovali. Česko dostalo v lige osem miest pre svojich účastníkov, Morava a nemecký zväz po dve miesta. Slovensko ani jedno! Túto reálnu futbalovú anomáliu priznávala aj samotná česká tlač, týždenník Star napríklad uviedol: „Různé posudky ze všech stran, nevynímaje slovenské Maďary a Němce a všichni trpce nesou zneuznání slovenského mistra, jemuž by připadlo dostati sa do ligy. Registrační čísla, jimiž se při reorganisaci operovalo, odpadají. Nezbývá, nežli věřiti, že spravedlnost pro každého na stejném princípu, jak pro Němce, tak pro Slovensko bude v příštím roce, byť ne snad s ochotou, přece prováděna.“ Vrcholne neobjektívny systém citeľne zasiahol I. ČsŠK Bratislava, ktorý navzdory svojim nesporným kvalitám v premiérovom ročníku celoštátnej ligy absentoval. A tak si postup musel vybojovať s ročným odkladom.

Inak, reorganizácia, čo sa týkalo zavedenia divízií, prínosom jednoznačne bola. Slovenská tlač iba potvrdzovala, že „divízne boje tešili sa nevšednému záujmu širokých vrstiev slovenských športovcov a s radosťou môžeme konštatovať, že Slovenská futbalová divízia nesklamala najmä po stránke morálnej a nadovšetko športovej.“ Najlepší bratislavský futbalový klub uspel v boji o primát s ťažkými súpermi, keď medzi takých patril FC Vrútky i FTC Fiľakovo, ale taktiež aj dve ďalšie bratislavské jedenástky – odveký rival Ligeti SC a aj VAS, o ktorom platilo, že mal v tom čase podľa charakteristiky dobových prameňov „najtvrdšie mužstvo západnej divízie, bojoval s elánom a húževnatosťou, teda dvoma vlastnosťami, ktoré často predčia aj techniku a prinášajú tomuto mužstvu nečakané, jednako však zaslúžené úspechy.“ Od silných „eškárov“ ale kovorobotníci z VASu schytali na jar sedem, ale úplne katastrofálnu prehru utrpel VAS hrajúci vo fialovo-modrej kombinácii od rovnakého súpera o dva roky neskôr – O:17... Na rok 1923, kedy sa stal prvým majstrom MLSz, mohli jeho hráči i priaznivci už iba nostalgicky spomínať.

Do kvalifikačného turnaja víťazov divízie o prvoligovú príslušnosť sa ŠK Bratislava (v tomto čase sa stále častejšie objavoval „skrátený“ názov klubu ŠK pred pôvodným ČsŠK) na jeseň 1934 kvalifikoval s odretými ušami, keď až na trikrát preskakoval húževnatú prekážku zvanú Rus Užhorod. Jar 1935 bola pre belasé farby veľmi rušná, ale pamätná. Zápasy doma i na ihriskách súperov proti silným českým a moravským tímom dali zabrať, boli náročné a dramatické, no potvrdili ambície a opodstatnenosť argumentu, že bratislavský celok do najvyššej súťaže jednoznačne patrí. Svojich súperov – SK Náchod, Moravskú Sláviu Brno, DSV Saaz (Žatec) a Viktótiu Žižkov – víťazov ostatných štyroch republikových divízií jediný slovenský zástupca tromfol.

Po poslednom ôsmom zápase, v ktorom Bratislavčania zdolali pred štyritisícpäťsto nadšenými divákmi žižkovskú Viktorku 2:1, nemala eufória konca-kraja. Jedenástka ŠK Hubek, Šťastný, Kostka, Polák, Daučík, Jurčák, Deršák, Schorsch, Kardoš, Luknár, Masarovič sústredila na seba pozornosť celej slovenskej športovej verejnosti. Športový týždeň sčerstva analyzoval: „Bolo šťastnou náhodou, že víťazom Slovenskopodkarpatoruskej divízie sa stal práve ŠK Bratislava (ak možno tak presvedčivé víťazstvo nazvať náhodou), lebo sotva by vedel iný slovenský klub postaviť do kvalifikačných zápasov o postup do štátnej ligy tak technicky, mravne, športove vyspelé a zdatné mužstvo, ako je práve Bratislava. Každý si z hĺbky duše praje, aby čo najdôstojnejšie reprezentoval slovenský futbal.“


Dátum vydania: október 2016