Na II. európske hry v Minsku má SR zatiaľ 67 miesteniek

Bratislava 2. 4. 2019 (TASR) – Slovenský olympijský a športový výbor (SOŠV), ktorý vyšle výpravu na júnové II. európske hry v bieloruskom Minsku, zatiaľ eviduje 67 miesteniek pre slovenských športovcov. Ako informoval SOŠV na svojom oficiálnom webe www.olympic.sk, 40 z nich je pre mužov a 27 pre ženy.

Slováci majú už istý štart v 9 športoch: atletika (21 športovcov, z toho 11 mužov + 10 žien, budú súťažiť v novom formáte tzv. DNA Athletics), rýchlostná kanoistika (15 = 9 + 6), cyklistika 10 = 7 + 3 (z toho cestná 4 + 0, dráhová 3 + 3, ale zrejme v dráhovej cyklistike bude reprezentovať SR len pätica), športová streľba (9 = 5 + 4), box (6, výlučne muži), stolný tenis (3 = 2 + 1), lukostreľba (1 žena), bedminton (1 žena) a sambo (1 žena).

V jednom ďalšom športe – v karate – je takmer istá účasť jednej Slovenky. V zápasení aj v športovej gymnastike sa vyjasní po budúcotýždňových majstrovstvách Európy. V džude zase bude kľúčové postavenie v európskych rebríčkoch k 16. aprílu. SOŠV predpokladá, že z týchto štyroch športov sa niekto do Minska kvalifikuje. Nedá sa vylúčiť ani to, že po dodatočných odhláškach kvalifikovaných športovcov z niektorých krajín sa na postupové miesta v rebríčkoch dostane aj ďalší bedmintonista, ako aj karatista či karatistka.

Vedúci štábu SOŠV pre EH v Minsku a designovaný vedúci slovenskej výpravy, zároveň športový riaditeľ SOŠV Roman Buček, na utorňajšom zasadnutí štábu v Bratislave uviedol, že zväzy musia menovité návrhy nominácie (aj s necestujúcimi náhradníkmi) predložiť do 23. apríla. Koncom apríla nomináciu našej výpravy na EH v Minsku schváli výkonný výbor SOŠV. Najväčšie nádeje SOVŠ vkladá do rýchlostných kanoistov a strelcov, medzi ktorými v Minsku bude mať SR viacero olympijských medailistov a majstrov sveta či Európy. V týchto športoch má SR aj najvyššie medailové ambície, ale potenciál na výrazné výsledky môžu mať aj boxeri, karatistka či stolní tenisti.

Slovenská výprava sa do dejiska podujatia presunie vo viacerých turnusoch. Veľká väčšina jej členov poletí skupinovými letmi z Viedne priamo do Minska. Prvá časť výpravy odletí 18. júna, teda tri dni pred začiatkom podujatia.

II. európske hry v Minsku sa uskutočnia od 21. do 30. júna 2019. Predpokladá sa na nich účasť 4022 športovcov zo všetkých 50 krajín Európy, ktorí budú súťažiť v 199 disciplínach (91 mužských, 89 ženských a 19 miešaných) dovedna v 23 športových odvetviach, resp. v 15 športoch. Zo športov, ktoré sú v programe podujatia, budú Slováci s určitosťou chýbať v basketbale 3 proti 3, plážovom futbale a vo viacerých odvetviach gymnastiky (moderná, akrobatická, aerobik a skoky na trampolíne).

V lukostreľbe, športovej streľbe a v stolnom tenise si najlepší vybojujú priamy postup na olympijské hry 2020 v Tokiu. V ďalších šiestich športoch budú môcť buď plniť limity na OH (atletika – 10 disciplín v behoch, skokoch a vrhoch), alebo zbierať body do dlhodobých olympijských kvalifikačných rebríčkov (bedminton, box, cyklistika, džudo, karate). Súťaže v štyroch športoch - rýchlostná kanoistika, bedminton, box a džudo - budú mať zároveň status európskych šampionátov.

Z celkového počtu 15 športovísk Európskych hier 2019 sa 14 nachádza priamo v Minsku a len jedno (areál na rýchlostnú kanoistiku) mimo centra hier, v Zaslavli 20 km od hlavného mesta. Najviac divákov (22.000) sa zmestí do hľadiska futbalového štadióna Dinama Minsk, na ktorom sa uskutočnia atletické súťaže, ako aj otvárací a záverečný ceremoniál.

Ako dedinu pre športovcov použijú rekonštruované vysokoškolské internáty, tvorené 9 výškovými budovami (spolu tam bude k dispozícii 3862 izieb). Študentské mestečko na juhozápade metropoly je vo vzdialenosti 9 – 33 km od športovísk. Slovenská výprava bude obývať izby na 8. – 10. poschodí v budove číslo 1, v blízkosti jedálne. Ubytovacie bunky so spoločným sociálnym zariadením tvoria dve dvojposteľové izby.