Na MS v krátkom bazéne naši plavci nenaplnili očakávania

Bratislava 18. 12. 2018 (TASR) - Slovenskí plavci triezvo a pokorne zhodnotili výkony a výsledky na nedávnych MS v krátkom bazéne v čínskom Chang-čou. Nepodarilo sa im dosiahnuť ani na jedno semifinálové či finálové umiestnenie, takže kvalitné 9. miesto Richarda Nagya na 400 m polohovke či viac ako solídna 12. pozícia Tomáša Klobučníka na 200 m prsia boli slovenským maximom.

Seniorský národný rekord člena NŠC Adama Halása na 100 m motýlik (52,50 s) mu stačil na 33. miesto, čo len dokumentuje odskok slovenského plávania od svetovej elity. Na reprezentantoch SR ale bolo vidieť, že sú odhodlaní v roku 2019, keď sa začnú plniť limity na OH 2020 do Tokia, pokračovať v progrese.

Najlepší výkon dosiahol 25-ročný Nagy, ktorému o jedno miesto ušlo finále na 400 m pol.pr. Vicemajster Európy z 2016 z Londýna v dlhom bazéne sa postupne opäť dostáva dopredu. Plavec, ktorý sa pripravuje v anglickom Sheffielde, neskrýval s vystúpením v Číne nespokojnosť. "Nie som spokojný preto, lebo som si nezaplával osobák a nedosiahol som na finále."

Tréner a vedúci výpravy Vladimír Železník potvrdil, že Slováci nenaplnili svoje ambície: "Z predchádzajúcich šampionátov sme vždy doniesli nejaké to semifinálové či finálové umiestnenie. Z tohto pohľadu to preto pre mňa uspokojivé nebolo. Ale zbadali sme, kde je svet a kde my. Posúva nás to ďalej."

Dvadsaťosemročný Tomáš Klobučník sa po rokoch prípravy v zahraničí vrátil do rodných Topoľčian a prospelo mu to. "Ja si momentálne plávanie strašne užívam a našiel som opäť chuť, ktorú som stratil, keď sa mi až tak nedarilo. Verím, že to bude ešte gradovať budúci rok a mohlo by to vyvrcholiť v Tokiu," uviedol pre TASR.

Jedným zo slovenských želiezok v Číne mala byť aj 20-ročná talentovaná Andrea Podmaníková. Tú však nečakane zradil zdravotný stav. Do Číny priletela priamo z USA, kde sa dlhodobo pripravuje na univerzite, krátko nato ju však postihlo nepríjemné vírusové ochorenie.