Na zlato a striebro zaútočili zo zadných pozícií

Tlačová konferencia v priestoroch Národného športového centra začala slávnostnou chvíľkou, v rámci ktorej odovzdal minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Dušan Čaplovič drobné ocenenia v podobe darčekových košov dominantným postavám dopoludnia. Boli nimi naši atletickí reprezentanti zo Svetovej univerziády 2013 v Kazani, zlatý na 400 metrov prekážok Martin Kučera a strieborný z osemstometrovej trate Jozef Repčík. Obaja spoločne so strieborným kladivárom Marcelom Lomnickým sa zaslúžili o ôsme miesto Slovenska v atletickej medailovej bilancii krajín (1 zlatá – 2 strieborné). „Títo úspešní atléti dokazujú, že slovenský šport  má talenty, ktoré bude treba podporovať a ktorým treba pomáhať tak, ako v Národnom športovom centre, Slovenskej asociácii univerzitného športu i v Slovenskom atletickom zväze,“ zdôraznil najvyšší šéf rezortu.


Nečudo, že obaja atléti žiarili v športovej hale Mladosť šťastím. Obaja sa postarali aj o sprievodné komentáre k svojim výkonom prostredníctvom videoprojekcií. Popis svojho účinkovania počas behov s mimoriadne vydarenými koncami poskytoval autentické postrehy aktérov prezrádzajúce, čo sa odohrávalo vo vnútri „duše bežca“, aké myšlienkové pochody prebleskli v hlavách pretekárov, ktorí sa snažili, podobne ako ich súperi, dopadnúť čo najlepšie. „Bolo to náročné, bežal som podľa plánu, kontroloval som si pozíciu, držal som rytmus, a keďže záver mám dobrý a vedel som, že doťahujem skupinku opticky predo mnou, tušil som, že by to mohlo vyjsť. V cieli som nemohol uveriť tomu, že som vyhral. Pocity boli úžasné“, analyzoval svoj úspech i  hlavu v dlaniach bezprostredne po dobehu Martin Kučera. Opäť podobne, teda tiež zo zadnej pozície, rozoberal dianie pred ním Jozef Repčík. „Prvé kolo bolo relatívne rýchle, držal som sa vzadu tak, ako znela dohoda s trénerom, teda – netlačiť sa dopredu. Šetril som si sily na záver a posledných sto metrov bola moja motivácia predbehnúť celú tú skupinu predo mnou obrovská. Vyšlo to.“ 


Obaja úspešní atléti majú ešte jedno spoločné. Sú ešte čerstvými vysokoškolskými absolventmi a obaja potvrdili, že zbavenie sa študijného stresu a povinností im pomohlo. Bežali uvoľnene, v posledných týždňoch sa mohli venovať atletike naplno, čo ich výkonnosti, ako sa potvrdilo, prospelo. Jozef Repčík je už dlhé roky členom NŠC a zdôraznil, že si veľmi váži všestrannú podporu, ktorá sa mu zo strany tejto inštitúcie dostávala aj v časoch menej vydarených, súvisiacich s jeho zraneniami. Po svojom poslednom zranení sa však náš reprezentant predstavil vo výbornom svetle, s najlepším časom roka, pričom si pochvaľuje spoluprácu s trénerom Marcelom Lopuchovským. Obaja hľadia aj k vzdialenejšiemu horizontu – smerom k Rio de Janeiru. Martin Kučera, ktorého kroky smerujú do NŠC, ako to potvrdil jeho riaditeľ Boris Čavajda, keď hlavné kritérium, výkonnosť, splňuje, taktiež nedá dopustiť na spoluprácu so svojím trénerom Vladimírom Bezdíčkom. Skúsený tréner vo svojom vstupe prezradil zaujímavé fakty o svojom zverencovi, ktorý sa venuje atletike od svojich desiatich rokov. Naznačil ich spoločnú cestu smerom k budúcoročnému európskemu šampionátu i tomu dlhodobému cieľu, OH v Rio de Janeiro. 

„Úspešnosť akademického športu je jednou z mojich priorít. Mám k atletike ako ku kráľovnej športov osobitný vzťah,“ povedal v spoločnosti oboch úspešných bežcov i oboch ich úspešných trénerov minister Čaplovič a bez problémov ponúkol svoje „exponované“ miesto v strede stola obom trénerom, aby boli aj teraz pri svojich zverencoch. Aj toto gesto prispelo k príjemnej atmosfére tlačovej konferencie „na atletickú nôtu“.

Fotogaléria    

Videozáznam z tlačovej konferencie nájdete tu.

Zdroj: NŠC, 15. 7. 2013