Nagy sa stal najlepším slovenským plavcom

Bratislava, 12. 2. 2016 (SPF, denniksport.sk) - Katarína Listopadová z Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica a Richard Nagy z Národného športového centra (na snímke nižšie) sa stali podľa očakávania najlepšími slovenskými bazénovými plavcami za rok 2015.
Obaja reprezentanti v tradičnej ankete Slovenskej plaveckej federácie (SPF) obhájili vlaňajšie triumfy, pre Listopadovú je to už piate ocenenie.Druhé miesto medzi ženami obsadila Andrea Podmaníková (športovkyňa NŠC), tretia priečka patrí Miroslave Syllabovej. Medzi mužmi skončil druhý Tomáš Klobučník, tretí bol Marek Botík.

SPF na slávnostnom galavečeri v bratislavskom hoteli Gate One vyhlásila aj najlepších juniorov, ktorými sa stali Barbora Mišendová a Vladimír Štefánik. Objavmi roka sú Peter Ďurišin a Sabina Kupčová.

V synchronizovanom plávaní sa v kategórii seniorský pár tešili z prvenstva Jana Labáthová s Naďou Daabousovou (športovkyňa NŠC), ktoré začiatkom marca budú reprezentovať Slovensko na olympijskej kvalifikácii v Rio de Janeiro. Daabousovú vyhlásili aj za najlepšiu juniorku-sólistku, trofej pre najlepšie juniorské duo si prevzali Diana Miškechová s Petrou Ďurišovou.

Nagy dosiahol vlani v decembri životný úspech, keď na ME v krátkom bazéne v izraelskej Netanyi skončil štvrtý vo finále na 400 m pol. pr. V jeho najobľúbenejšej disciplíne 1500 m v.sp. ho klasifikovali na siedmej priečke. Na MS v dlhom bazéne v ruskej Kazani bol na polohovkovej štyristovke dvanásty.

"Škoda, že sa mi na ME v Netanyi nepodarilo získať bronz, medaila bola veľmi blízko. Celkovo však sezónu hodnotím ako úspešnú. Plávanie je šport, ktorý si treba užívať. Aj keď sa nedarí, treba sa cez to prehrýzť," povedal zverenec trénera Gabriela Barana.

Listopadová obsadila v Netanyi siedme miesto na 100 i 50 m znak. Na Svetovej letnej univerziáde v juhokórejskom Gwangdžu získala bronz na 100 m motýlik, v uplynulej sezóne celkovo vytvorila osem slovenských rekordov.

"Ocenenie Plavkyňa roka je pre mňa zaväzujúce. Cítim zodpovednosť, pretože ľudia odo mňa očakávajú čo najlepšie výsledky. V uplynulej sezóne som bola dvakrát vo finále na ME v krátkom bazéne, bola by som rada, keby sa mi to  podarilo aj v dlhom bazéne. V tejto sezóne je pre mňa hlavnou motiváciou olympiáda."                   

Vyhlásenie najlepších za rok 2015:

PLÁVANIE
SLOVENSKÝ POHÁR DRUŽSTIEV: 1. Plavecký Klub SPK Bratislava
MASTERS-ŽENY: Magdaléna Kapcárová (ŠKP Košice)
MASTERS-MUŽI: Rastislav Pavlík (KPŠ Nereus Žilina)
OBJAV ROKA: Peter Ďurišin (VSK UK Bratislava, tréner: matúš Putala), Sabína Kupčová (ŠK Aquasport Levice, tréner: Tibor Lacko)
JUNIORKA ROKA: 1. Barbora Mišendová (VŠC Dukla Banská Bystrica, tréner: Ľuboš Križko), 2. Andrea Podmaníková (PIRANA Sport Club Topoľčany, tréner Vladimír Železník), 3. Barbora Tomanová (PK STU Trnava, tréner Rastislav Hlavatý)
JUNIOR ROKA: 1. Vladimír Štefánik (KPŠ Nereus Žilina, tréner: Juraj Skopal), 2. Tomáš Púchly (PK STU Trnava, tréner Rastislav Hlavatý), 3. Adam Halas (PK STU Trnava, tréner Rastislav Hlavatý)
ŽENA: 1. Katarína Listopadová (Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica, tréneri: Dirk Lange, Miroslav Machovič), 2. Andrea Podmaníková (PIRANA Sport Club Topoľčany, tréner: Vladimír Železňák), 3. Miroslava Syllabová (VŠC Dukla Banská Bystrica, tréner: Ľuboš Križko)
MUŽ: 1. Richard Nagy (Sport Team Bratislava, tréner Gabriel Baran), 2. Tomáš Klobučník (Vojenské športové centrum Dukla Banská Bystrica, tréneri: Dirk Lange a Miroslav Machovič), 3. Marek Botík (Vysokoškolský športový klub FTVŠ UK Bratislava, tréner: Matúš'Putala)

SYNCHRONIZOVANÉ PLÁVANIE
OBJAV ROKA: Natália Pivarčiová (TJ Iuventa Bratislava, tréner: Monika Thuringerová)
JUNIORKY-SÓLO: Nada Daabousová (TJ Slávia STU Bratislava, tréneri: Nora Szauder, Gábor Szauder)
JUNIORKY-PÁR: Diana Miškechová, Petra Ďurišová (TJ Iuventa Bratislava, tréneri: Nora Szauder, Gábor Szauder)
SENIORKY-PÁR: Jana Labáthová, Naďa Daabousová (TJ Iuventa Bratislava, TJ Slávia STU Bratislava, tréneri: Nora Szauder, Gábor Szauder)