Nagy z bazéna do oceánu: Dúfa, že nebude potravou pre žraloky

Rio de Janeiro 15. 8. 2016 (športky.sk) - Plavec a športovec NŠC Richard Nagy po svojom bazénovom vydaní skočí tentoraz do Atlantiku na diaľkové dobrodružstvo. Vymení "sladký" a chlórovaný bazén za morské vlny.

Nagy súhlasí, že v Riu sa v podstate predstaví v dvoch rôznych športoch, ktoré spájajú len zábery rúk a nôh a je to vo vode: "Je to síce plávanie, ale s bazénom sa ani nemôže porovnávať. Pláva sa to ináč a fakt je to o niečom inom." V utorok dopoludnia miestneho času sa "šmarí" do oceánskej hlbočiny a vydá sa na 10-kilometrovú olympijskú avantúru.  
      
Slovenská plavecká jednotka má v Riu za sebou dve súťaže v "normálnom" plávaní - vydarenú, ale smoliarsku 400-metrovú polohovku a veľmi nevydarenú voľnoštyliarsku 1500-ku. Po nej v piatok krútil hlavou, išiel sa "vyplávať a vynadávať do vody" s tým, že to chce hodiť za hlavu a už to môže byť len lepšie. "V diaľkovom to chvalabohu nie je o takomto tempe, ktoré nedokážem držať. Každý budeme mať rovnakú vodu a pôjde si každý svoje tempo. Idú tam všetci spolu a dá sa za niekým vytiahnuť. Ináč rovnaká zima, rovnaké prúdy, rovnaké vlny. Chcem to plávať tak, aby som bol spokojný, je to disciplína, kde môže uspieť i prepadnúť každý. Plavecky som na 1500-ke nebol na tom dobre, ale tam sa to nepláva v takejto intenzite," zdôraznil Nagy.
      
Predsa však od bazénovej hladiny sa ide do nepokojných vĺn a prúdov. A tie môžu byť pre niekoho viac zradné ako pre iného, na čo Nagy "vytasil" svoj všadeprítomný nadhľad "Ak niekde zablúdim, tam ma vytiahnu niekde ako potravu pre žraloky. Bude to zaujímavé, veľmi sa na to teším a bude to aj niečo v podstate nové, lebo to pôjdem len tretíkrát. Môžem sám seba iba prekvapiť. Po tej 1500-ke môžem zodpovedne povedať, že som na pomalé tempá pripravený. A keď mám byť vážny, tak poviem, že aj mentálne som ok, veď som na olympiáde a tak musím zo seba vydať všetko." 
      
Nagyova príprava spočívala v sobotu v dvojfázovom bazénovom tréningu na 6 kilometrov. V nedeľu a pondelok už mohol ísť trénovať do vytýčených priestorov v Atlantiku.