NŠC v úlohe koordinátora Európskeho týždňa športuBratislava, 30. 9. 2018 (NŠC)
– Motivovať ľudí k pohybu, to je hlavným cieľom Európskeho týždňa športu, ktorý sa na Slovensku a v ďalších 37 krajinách starého kontinentu uskutočnil v týždni od 23. do 30. septembra. V rámci tohto týždňa zaregistrovali organizátori športových akcií na Slovensku 659 podujatí s počtom športujúcich účastníkov 120 tisíc. Počet stále rastie, pretože registrácia podujatí je rozšírená na obdobie od 1.9. do 15.10. Registrácia nových podujatí je ešte dva týždne otvorená. Slovenským koordinátorom týždňa športu je Národné športové centrum.

Európsky týždeň športu je iniciatívou Európskej komisie na podporu športu a fyzickej aktivity v celej Európe. Iniciatíva je reakciou na prieskum Eurobarometer z roku 2017, podľa ktorého je zapojenie sa Európanov do športu a pohybových aktivít veľmi nízke. Takmer 60 % Európanov vôbec necvičí a nikdy, alebo takmer nikdy nešportuje. Slováci sa taktiež hýbu veľmi málo a dokonca takmer polovica vôbec necvičí a nešportuje.
„Týždeň športu je určený aj pre ľudí, ktorí nešportujú pravidelne, alebo nerobia žiaden šport, ale chcú si to vyskúšať a povzbudí ich k pohybu. Minulý rok som bol na konferencii k týždňu športu v Bruseli a tam som sa stretol s množstvom príbehov ľudí, ktorí zorganizovali vo svojom meste nejakú aktivitu, ktorá sa v meste udržala a povzbudila ľudí k aktívnemu pohybu. Je to pekná myšlienka,“ vyjadril sa jeden z ambasádorov týždňa športu, atlét Ján Volko, člen NŠC.


Foto NŠC: zľava ambasádor NŠC a šprintér Ján Volko podpisuje autogramkarty spolu s kolegom prekážkarom Martinom Kučerom

Rôzni organizátori svoje športové podujatia registrujú na stránke www.tyzdensportu.sk. Samotný týždeň športu trval od 23. do 30. septembra 2018, avšak v rámci celoeurópskej kampane na podporu športu a pohybových aktivít sú do registrácie zapojené všetky podujatia, ktoré sa konali, alebo sa ešte len budú konať v termíne od 1. septembra do 15. októbra 2018. Registrácia nových podujatí je preto ešte dva týždne otvorená.

Jednou z ambasádoriek týždňa športu je i slovenská reprezentantka vo vodnom slalome Jana Dukátová, členka NŠC (na snímke v strede z tlačovej besedy k ETŠ), ktorá po materskej dovolenke len nedávno začala s tréningom na vode. „Je to môj druhý rok v úlohe ambasádorky. Vďaka materským povinnostiam sa viem ešte lepšie vcítiť do ľudí, ktorí majú zamestnanie a športujú len rekreačne. Tak, ako ja teraz vnímam tréningy, tak sa asi oni cítia, keď si po práci zatrénujú a večer sú vyčerpaní. Som veľmi rada, keď malá zaspí a ja si môžem dať strečing a ísť spať. Snáď sa do tejto akcie zapojí čo najviac ľudí.“

Zašportovať si môže každý, na výber je množstvo podujatí po celom Slovensku. Týždeň športu napríklad podporili i organizátori jedinečného medzinárodného festivalu jogy – UltimateFreedomYoga Festival, ktorý sa konal v Bratislave. Takýto festival jogy na Slovensku ešte nebol. Máme celkovo 16 lektorov a lektoriek, väčšinu medzinárodných od Kanady až po Thajsko. Je určený pre všetkých cvičiacich, vrátane začiatočníkov. V programe máme 40 rôznych lekcií, workshopov a diskusií, takže každý si príde na svoje,“ povedala jedna z organizátoriek Miroslava Chovancová.

V Európskom týždni športu si koordinátor pripravil dve podujatia. Prvým bolo športové predpoludnie s deťmi bratislavkých škôl. Pod názvom Bavme deti športom si takmer 400 detí vyskúšalo základy atletiky v Hale Elán. Počas aktivít ich všade sprevádzal veselý maskot - rys Spajky. Deti prišli povzbudiť a potešiť autogramom slovenskí atléti Ján Volko, Martin Kučera, Gabriela Gajanová a Andrej Pulíny. Účastnícke pokály im odovzdala slovenská vynikajúca skokanka do výšky, olymionička Mária Mračnová.Program Európskeho týždňa športu pod taktovkou NŠC vyvrcholil 29. septembra v športovom areáli FitCamp na Drieňovej ulici v bratislavskom Ružinove podujatím #BeActive Night. Na jednom mieste si mladí i starší mohli vyskúšať rôzne pohybové aktivity a dokonca sa spolu s tanečníkom Lacim Strikom pokúsili naučiť sa dnes populárny tanec Flossdance. „Takéto pohybové akcie sú super, hlavne keď je to pre rodiny s deťmi. Ja osobne floss netancujem a nechal som si ho na akciu #BeActive Night, lebo som sa ho chcel naučiť priamo tam, spolu s deťmi. Aby videli, ako sa ho učím,“ dodal Laci Strike.

Vštci sa už teraz tešíme na ďalší ročník Európskeho týždňa športu. Dovidenia o rok!