NŠC partnerom projektu Športové legendy

Bratislava 12. 12. 2017 (Športové legendy-Ladislav Harsányi) - Jedinečnú udalosť, ktorá má ambíciu pripomínať si raz ročne slovenské športové legendy. Tie legendy, ktoré nás všetkých vtedy zabávali a napĺňali národnou hrdosťou. Projekt ŠPORTOVÉ LEGENDY čoskoro dosiahne číslo 15 vydaných kníh. Odštartoval prvou knihou o Titusovi Buberníkovi. Prešli sme vývojom a dnes krstíme ďalšiu knihu z uvedenej edície. O bratoch – dvojčatách, Jánovi a Jozefovi Čapkovičovcoch - s jednoduchým názvom ČAPÁCI.

Dvojčatá Ján a Jozef Čapkovičovci patria medzi legendárne postavy československého i slovenského futbalu. Obaja získali so Slovanom Bratislava v roku 1969 druhú najcennejšiu európsku klubovú trofej v Pohári víťazov pohárov, Jozef Čapkovič je majstrom Európy z roku 1976 z Belehradu.

Petržalskí rodáci (11. januára 1948), odchovanci Červenej hviezdy Bratislava, sú jedinými dvojčatami, ktoré si zahrali najvyššiu československú futbalovú súťaž.

Ján reprezentoval Československo 20-krát, strelil 6 gólov, zúčastnil sa na MS vo futbale v roku 1970 v Mexiku, je členom Klubu ligových kanonierov so 100 gólmi (všetky v drese Slovana Bratislava), kráľ strelcov československej ligy sezóny 1971/1972 (19 gólov).

Jozef účinkoval v československej reprezentácii 16-krát, je členom Siene slávy slovenského futbalu.

Kniha „Čapáci“ mapuje život a futbalovú kariéru bratov Čapkovičovcov od narodenia až po súčasnosť, je popretkávaná aj rozprávaním ich spoluhráčov z klubov i reprezentácie. Tí si na nich najviac cenia tímovosť na ihrisku, veselú a družnú povahu, keď svojím humorom dokázali správne naladiť mužstvo v kabíne či odľahčiť atmosféru.

Za jeden z najväčších zážitkov futbalovej kariéry považujú Čapkovičovci triumfálny návrat do Bratislavy po zisku trofeje v PVP, ktorú si vybojovali 21. mája 1969 na Štadióne svätého Jakuba v Bazileji, keď vo finále hráči bratislavského Slovana zdolali mužstvo FC Barcelona 3:2. „V Bergu na slovensko-rakúskych hraniciach nás čakalo 18 taxíkov, aby každého jedného z nás odviezli do Bratislavy. To, čo sa dialo v uliciach mesta, sa nedá opísať. Špaliere ľudí, dav pred štadiónom i na tribúnach. Ako na Prvého mája. Také čosi sme v živote nezažili,“ spomínajú v knihe Čapkovičovci.

Publikácia vychádza v edícii Športové legendy (viac informácií na www. sportovelegendy.sk),  ktorá sa počtom vydaných titulov blíži k číslu 15. Vydavateľom je SPORT legal s. r. o . Projekt podporili Národné športové centrum a Slovenské olympijské a športové múzeum.


Foto NŠC: krst knihy Čapáci-príhovor Borisa Čavajdu, riaditeľa NŠC

Kniha o Čapkovičovcoch má 272 strán, je ilustrovaná početnými fotografiami i dobovými novinovými výstrižkami, ktoré dokumentujú nielen púť jedinečných dvojčiat futbalovými cestičkami, ale aj ich súkromie. Autorom knižky je dlhoročný športový publicista a novinár Ladislav Harsányi.

„Čapkovičovci na ihrisku boli ako L+S na javisku. Zohratí,“  napísal na úvod knihy Milan Lasica, krstný otec publikácie. Pre jeho zdravotný stav však osobná účasť asi nebude možná a tak sa tohto aktu chopia bývalí spoluhráči Slovana Bratislava.


Foto NŠC: Akt krstu knihy Čapáci šampanským

Krst knihy sa konal 12. decembra v bratislavskej Redute a moderátorom večera bol Dušan Gabáni.


Foto NŠC: Krst knihy Čapáci sa konal v bratislavskej Redute