Sekcia: Vzdelávanie

 

Od roku 2015 začnú písať svoju históriu Európske hry

Igor Kováč, Národné športové centrum

8. decembra 2012 prebiehalo v Ríme 41. zasadnutie Európskych olympijských výborov. Jeho prezident Patrick Hickey na ňom prezentoval projekt, ktorý sa zrodil ešte o tri roky skôr, ale v „olympijských kruhoch“ rezonoval už dlhý čas. Vyzerá to tak, že práve po OH 2012 v Londýne ten čas dozrel.

Myšlienka založenia Európskych olympijských hier tak uzrela svetlo sveta a bola v tajnom hlasovaní oficiálne požehnaná zástupcami 49 národných olympijských výborov. Ako zaznelo na zasadnutí, v žiadnom prípade by nemalo ísť o kópiu olympijských hier a jednotlivé NOV boli uistené, že ich podujatie nebude stáť nič, ba práve naopak, malo by im priniesť finančné zisky.

Hostiteľom prvého vydania Európskych hier bude azerbajdžanské hlavné mesto Baku a to od 12. do 28. júna 2015. Podľa oficiálnej stránky podujatia by sa malo na hrách súťažiť dovedna v 21 športových odvetviach, medzi ktorými figurujú tak olympijské, ako aj neolympijské športy – plavecké športy, lukostreľba, atletika (IAAF ešte nepotvrdila svoje zastúpenie), bedminton, basketbal (3x3), plážový futbal, plážový volejbal, box, rýchlostná kanoistika (šprinty), cyklistika, šerm, gymnastika, džudo, karate, streľba, stolný tenis, taekwondo, triatlon, volejbal, vodné pólo a zápasenie. Na podujatí sa počíta s účasťou 5 až 6 tísícok športovcov, ktorých vyberú jednotlivé národné olympijské výbory. Ako poznamenal v jednom z rozhovorov prezident EOV Patrick Hickey, „...jedným zo zámerov založenia Európskych hier je umožniť aj stredne veľkým mestám ako sú Praha, Varšava, či Lyon, ktoré nemajú také predpoklady na organizáciu OH, zorganizovať atraktívne multišportové podujatie.“


Mesto Baku - hostiteľ prvých Európskych hier v roku 2015 (Zdroj: wordpress.com)

Európa sa tak priradí ku kontinentom, ktoré už majú svoje vlastné podujatia niekoľko rokov. Panamerické hry sa organizujú už od roku 1951, kedy sa uskutočnili v argentínskom Buenos Aires. Posledné hry v roku 2011 sa konali v mexickom meste Guadalajara a roku 2015 bude ich hostiteľom kanadské Toronto. Aj Ázijské hry datujú svoju históriu od roku 1951, keď sa hry uskutočnili v indickom Dílí. V roku 2010 sa uskutočnilo zatiaľ ich posledné vydanie v čínskom meste Guagzhou. Známe sú však už aj ďalšie dve dejiská hier, kórejský Incheon v roku 2017 a vietnamský Hanoi v roku 2019. O niečo neskôr odštartovala tradícia Hier afrických národov, ktoré sa prvýkrát uskutočnili v roku 1965 v Brazzaville v Kongu. V tom istom meste sa uskutočnia hry aj v roku 2015.

Prezident EOV Patrick Hickey sa vyjadril, že „...v Baku pôjde v prvom rade o test a o overenie si životaschopnosti projektu, bude to experiment, v ktorom sa bude klásť dôraz na inovatívnosť.“ Mesto, ktoré sa už uchádzalo aj o právo organizácie olympijských hier v roku 2016 a 2020, prechádza veľkou modernizáciou, o čom svedčia nie len nové športoviská, ktoré vyrastajú na jeho území, ale aj medzinárodné podujatia, ktoré v poslednej dobe zorganizovalo (MS v modernej gymnastike 2005, ME v modernej gymnastike 2007 a 2009, MS v zápasení 2007, ME v taekwonde 2007, ME v zápasení 2010,  či MS v boxe 2011). Aj z tohto dôvodu predstavitelia EOV predpokladajú, že v spolupráci s mestom Baku odštartuje tradícia Európskych hier úspešne. P. Hickey v tejto súvislosti poznamenal, „...že už teraz má k dispozícii dvoch kandidátov o organizáciu hier v roku 2019 a ďalšie dve mestá, ktoré zatiaľ záujem prejavujú.“


Takto by mal vyzerať hlavný štadión Európskych hier 2015 (Zdroj: skyscrapercity.com)


Dejisko plaveckých súťaží počas Európskych hier v roku 2015 (Zdroj: skyscrapercity.com)

Dátum vydania: október 2013