OHM-kanoistika: Grigar strieborný, Mirgorodský bronzový

Nanking 27. augusta 2014 (SITA, Ľubomír Souček) - Posledný súťažný deň na II. olympijských hrách mládeže v čínskom Nankingu priniesol slovenskej výprave ďalšiu medailovú radosť - a hneď dvojnásobnú. Postarali sa o ňu vodní slalomári a športovci NŠC: Jakub Grigar (na snímke) obsadil druhé miesto v paralelnom slalome kajakárov, Marko Mirgorodský vypádloval bronz v rovnakej disciplíne kanoistov. Doteraz jedinú slovenskú medailu na podujatí získala v pondelok zástupkyňa NŠC Michaela Pešková v behu na 400 m prekážok. Mala strieborný lesk.

Jakub Grigar v stredu najskôr zdolal v semifinále K1 domáceho víťaza kvalifikácie Chuang Sunga, v súboji o zlato však už nestačil na Slovinca Anžeho Urankara. Zaostal za ním o viac ako dve sekundy. Marko Mirgorodský v semifinále singlkanoistov podľahol neskoršiemu víťazovi Lucasovi Roisinovi z Francúzska a aj on mal v dueli o medailovú priečku za súpera Slovinca. Leona Breznika prekonal časom lepším o takmer 5 sekúnd.

Medzi kajakárkami skončila zástupkyňa NŠC Michaela Haššová v kvalifikácii medzi 20 pretekárkami šiesta, so stratou 3,040 s na najrýchlejšiu Francúzku Prigentovú. V osemfinále dosiahla slovenská pretekárka piaty najlepší čas 1:18,698 min, pričom na najrýchlejšiu Číňanku Jan Ťia-hua stratila 1,938 s. V porovnaní s kvalifikáciou sa zrýchlila takmer o 1,5 sekundy.

Žiaľ, práve toto piate miesto pre Haššovú znamenalo vo štvrťfinále K. O. duel s favorizovanou Číňankou. Napriek statočnému boju s ňou prehrala o 432 tisícin sekundy, teda tesne. Keďže spomedzi zdolaných štvrťfinalistiek dosiahla práve Haššová najlepší čas, skončila celkove piata. Vo štvrťfinále však bola celkove dokonca tretia najrýchlejšia - zajazdila rýchlejšie než semifinalistky Češka Hilgertová a Nemka Jonesová!

Tréner trojice našich vodákov a zároveň prezident Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Ivan Cibák veľmi ľutoval, že v osemfinále Haššová neskončila o jednu priečku vyššie, pretože potom by mala vo štvrťfinále oveľa ľahšiu súperku a vzhľadom na dosiahnutý čas by sa tiež prebojovala do najlepšej štvorice. „Ale zase poviem na rovinu, nečakali sme tu od nej zázraky. Viaceré pretekárky tu sú o rok staršie a v tomto veku rok znamená značný rozdiel v silovej pripravenosti,“ uviedol.