Olympijský oheň pre II. zimné olympijské hry mládeže (ZOHM)

Alta, 11. 1. 2016 (SOV) - Olympijský oheň pre II. zimné olympijské hry mládeže (ZOHM) sa v pondelok 11. januára dostal na územie mesta Alta na severe Nórska. Štafeta s olympijským ohňom sa začína v Alte, najľudnatejšom meste v nórskom regióne Finnmark. Odtiaľ začne mesačnú púť po krajine. 

Olympijský oheň pre II. zimné olympijské hry mládeže zapálili 1. decembra 2015 na Panaténskom štadióne v hlavnom meste Grécka. Samotný oheň bol už tradične zapálený pomocou slnečných lúčov a parabolického zrkadla kňažkou z Hérinho chrámu. Do nórskeho parlamentu pritom dorazila už v decembri. Štafeta s olympijským ohňom sa začína v Alte, najľudnatejšom meste v nórskom regióne Finnmark. Oheň sa na svojej ceste zastaví v 21 mestách a 19 provinciách. Svoju púť ukončí v noci 12. februára v Lillehammeri.

„Oheň, ktorý sme zapálili nezvýši iba popularitu podujatia, ale pomôže nám tiež zvýrazniť a spropagovať množstvo aktivít pre mladých Nórov, ktoré máme pripravené počas púte ohňa po krajine,“ povedal generálny riaditeľ organizačného výboru Tomas Holmestad.

Každé mesto bude pritom príchod pochodne oslavovať svojím osobitým spôsobom. Spájať ich bude 19 mladých športových nadšencov, po jednom v každom regióne. Práve títo mladí ľudia budú olympijský oheň na ceste po Nórsku zapaľovať.