ONLINE: Vyloví z divokej vody v Riu medailu? Pýtali ste sa JANY DUKÁTOVEJ

Bratislava 20. 10. 2015 (Aktuálne.sk) - Šport jej prirástol k srdcu a ako sama hovorí, celý jej život vyzerá ako jeden veľký tréning. Úspešná vodná slalomárka a majsterka sveta Jana Dukátová  je ambasádorkou NŠC. Do kajaku sa prvýkrát posadila, keď mala jedenásť rokov. Odvtedy zbiera medaily doma i v zahraničí.

Dukátová pôvodne začínala v rýchlostnom kajaku. Jazdenie na pokojnej hladine ju však nudilo, preto presedlala na kanoistiku na divokej vode.

Premiéru mala na Svetovom pohári v roku 2002, kde sa hneď prebojovala medzi desať najlepších. V rokoch 2009, 2010, 2011 a 2013 už Svetovému poháru dominovala. Okrem toho je aj trojnásobnou majsterkou Európy do 23 rokov a dvakrát získala aj titul majsterky sveta.

Na majstrovstvách Európy 2010 v jej domovskom tréningovom areáli v Čunove sa jej podaril husársky kúsok, keď získala medailu v každej kategórii, ktorej sa zúčastnila – zlato v K1, striebro v C1 a bronz v hliadkach 3 x K1. Na letnej olympiáde v Londýne sa umiestnila na peknom šiestom mieste.

V posledných dvoch rokoch skončila v seriáli Svetového pohára opäť medzi prvými – konkrétne na druhom mieste – a na nedávnych majstrovstvách sveta šiestou priečkou vybojovala pre Slovensko miestenku na budúcoročné LOH v Rio de Janiero.

Okrem kajaku sa vo voľnom čase venuje aj ďalším športom, od surfovania cez jazdenie na longboarde až po beh.

Dukátová bola hosťom redakcie Aktuálne.sk v utorok a tu sú jej zodpovedané otázky:
Ako hodnotite túto sezónu ?
Hodnotím ju pozitívne. Bola to pre mňa sezóna veľkých zmien, a vôbec som si na začiatku netrúfala odhadnúť ako to dopadne. Vyvíjali sme nový model lode, menila som veľa vecí v technike jazdy aby som si šetrila chrbticu a zároveň som sa dávala dokopy po troch rokoch problémov s platničkou. Bol to ťažký rok ale nakoniec sa mi podarilo na tú dôležitú časť sezóny a olympijskú kvalifikáciu celkom dobre pripraviť. Vyjazdila som pre slovensko olympijskú miestenku a mám veľmi dobre rozbehnutý boj o účasť v Rio de Janeiro, takže nemôžem byť nespokojná. Ďakujem za všetky vaše otázky. Nestihla som bohužiať asi na všetky za ten krátky čas odpovedať. Snáď pri nejakej inej príležitosti, možno osobne :)

Čo Vy a Elen , aký máte vzťah? Ste kamarádky, či súperky, máte sa radi, či je tomu naopak?
Na kávu spolu nechodíme... je to profesionálny vzťah.

Ako sa Vám páčilo na minulej olympiáde v Londýne?
Olympiádu by som dopriala zažiť každému športovcovi. Bol to odmalička môj veľký sen a nakoniec tá celá atmosféra bola ešte úžasnejšia ako som čakala. Lepšie by to už mohlo byť iba so ziskom medaile.

Je to pravda, že si začala ako rýchlostná kanoistka?
Áno, jazdila som 3 roky v Karoveskej zátoke v klube Tatran. Zažila som tam krásne detstvo pri vode so skvelou partiou kamarátov. Nemenila by som to za nič iné.

Ahoj Janka, videl som Ťa na jednej akcii. Si dosť vysoká. Je to výhoda vo vašom športe? A sú aj iné dievčatá také vysoké?
Aj výhoda aj trochu nevýhoda. Som ale asi zo štartového poľa najvyššia. Mám vďaka tomu lepšie "páky", dlhší záber, ale na druhú stranu aj vyššie ťažisko, čím som trochu v lodi "labilnejšia". Vodný slalom je ale šport, kde môžu medzi sebou o zlato rovnocenne súperiť výsokí s nízkymi.

Dobrý deň, držíte nejakú špeciálnu diétu a máte obmedzený jedálniček?
Našťastie nie, asi by som to nevydržala :) Mám dobrý metabolizmus, takže sa nemusím veľmi obmedzovať a udržujem si celoročne stabilnú váhu. Na čo si ale dávam pozor (hlavne v lete) sú jedlá a potraviny čo sa rýchlo kazia, tie v jedálničku vynechávam a doprajem si ich až po sezóne.

Zdravím Janka, ako vyzerá Váš mimosezónny deň, ako zvyknete oddychovať?
Ja som typ čo nevie obsedieť, takže mám občas dosť problém si oddýchnuť :) Keď mám po sezóne voľno, tak dobieham čo som zameškala.. väčšinou niečo doma montujem, opravujem, majstrujem alebo keď už nič, tak upratujem.

Slovensko môže na olympiáde v každej kategórii postaviť iba jedného pretekára...nie je to neférové... budete pod veľkým tlakom... trúfate si? Držím palce!
Určite je to z pohľadu športovca, ktorý sa celú kariéru pripravuje na olympijský vrchol, veľmi veľmi kruté pravidlo a obrovská križovatka v športovom živote. Sama som zažila aké je to sklamanie, keď som napriek top výkonnosti nemohla vyštartovať na OH v Pekingu. Tým, že sa potom na OH tlak celej krajiny sústreďuje iba na jediného pretekára na štarte je veľmi cítiť, ale je to súčasť olympiády aj športového výkonu.

Zdravím Janka, chcem sa spýtať, čo vás v detstve pritiahlo na divokú vodu?
Kamaráti ma najskôr priviedli k rýchlostnej kanoistike, ale tréning na tichej vode bol pre moju povahu veľmi stereotypný, nudilo ma to a dodnes akékoľvek vytrvalostné tréningy nemám kvôli pre tento dôvod rada. Keď otvorili areál s divokou vodou v Čunove, hneď som vedela že toto je pre mňa ako stvorené. Ostala som v kajaku, ale už to nebolo iba pádlovanie donekonečna rovno za nosom.

Ahoj Janka, koľko času vôbec tráviš doma popri športových aktivitách a kde je pre Teba vlastne domov?
Som zhruba 180 - 200 dní do roku mimo, na pretekoch alebo sústredeniach, takže každý deň čo som doma v Bratislave si veľmi cením. Vodný slalom je šport, na ktorý sa nedá pripravovať iba na jednom mieste (a to nie iba kvôli klimatickým podmienkam). Cestovanie je nutnosťou, lebo každá divoká voda je iná a musíme sa vždy pripravovať v tých konkrétnych podmienkach kde sú dôležité preteky. Domov je pre mňa Bratislava - Staré mesto :)

Prajem pekný deň, chcem sa spýtať prečo v niektorých športoch nie sú obmedzenia - môžu štartovať aj viac ako dvaja športovci z jednej krajiny napríklad v atletike, kde stačí splniť limit pre štart a vo vodnom slalome môže štartovať v danej kategórii iba jeden pretekár. Z Atén v roku 2004 sme mali z vodného slalomu 1. miesto Eleny Kaliskej, 2. miesto Michala Martikána a 1. miesto Petra a Pavla Hochschornerovcov a v rýchlostnej kanoistike 3. miesto Richarda a Michala Risdorferovcov, Erika Vlačeka a Juraja Baču. Ak by štartovali viacerí pretekári vo vodnom slalome mohlo ich byť aj viac. Získali sme vtedy 6 medailí. Budeme môcť vidieť na OH niekedy aj viac ako jedného účastníka zo Slovenska vo vodnom slalome v danej disciplíne, čo je bežné pri iných športoch? Je to podobné, ako keby v atletike mohol bežať len jeden bežec na 100 m z jednej krajiny bola by to však škoda pre OH. Držím Vám palce, aby ste boli úspešná, škoda je že spolu s Vami nejde aj Elena Kaliská, čo by bolo naozaj pekné. Zároveň by sa zdvihla aj úroveň preteku.
Počet štartujúcich pretekárov veľmi záleží od konkrétneho športu a počtu miesteniek, ktoré mu medzinárodný olympijský výbor pridelí. Vodný slalom má spolu s rýchlostnou kanoistikou určitý počet miest. Ako s nimi nadelí je už vecou medzinárodnej kanoistickej federácie. Keďže ich prioritou je dostať na štart vodného slalomu čo najviac krajín, zamedzili po OH v Aténach možnosť dvoch lodí z jednej krajiny. Je to smutné, lebo je veľa športovcov, ktorí by mohli bojovať o medailu a kvôli tomuto pravidlu ostanú doma. Myslím, že toto sa už do budúcnosti nepodarí zmeniť.

Zdravím, ako bude vyzerať vaša príprava na olympijské hry?
Túto zimu budem veľa cestovať, aby som tých zhruba 9 mesiacov do olympiády mohla trénovať čo najviac na divokej vode. Presne za mesiac sa otvára olympijský kanál v Rio de Janeiro, takže tam určite vycestujeme trať otestovať. V ďalšom roku ma v Riu čakajú ešte asi tri tréningové pobyty, príprava v Austrálii a tréning u nás v Liptovskom Mikuláši, kde sa uskutočnia Majstrovstvá Európy aj posledná olympijská kvalifikácia.

Dobrý deň, chcete sa v budúcnosti venovať aj trénovaniu mládeže? Predsalen, kajak a celkovo tento šport u nás nie je veľmi rozšírený a pritom máme hneď niekoľko majstrov sveta z divokej vody. Kde všade sa na Slovensku dá vôbec praktizovať?
Slovensko je vo vodnom slalome vo svete veľmocou, aj vďaka tomu, že tu máme dve kvalitné trate v Bratislave v Čunove a v Liptovskom Mikuláši. Klubov a mládežníckych stredísk je ale po Slovensku viacero. Myslím, že za posledné roky som získala tak veľa skúseností v tomto športe, že by to bola škoda neposunúť ich jedného dňa ďalej. Ale nie som úplne rozhodnutá, či sa touto cestou vydám.

Čím by ste boli, keby ste neboli športovkyňou?
Aj ja sa nad tým niekedy zamýšľam, lebo nikdy som neplánovala sa živiť športom. Túžila som robiť niekde pri filme (v zákulisí) ale vyštudovala som nakoniec úplne inú oblasť.

Janka, aké sú Vaše ambície na olympiáde v Riu? S akým výsledkom by ste boli spokojná?
No ak mám úprimne povedať, všetko iné ako medaila bude pre mňa sklamaním.

Ahoj Janka, ktoré baby povazuješ za svoje najväčšie súperky?
Posledné roky je to hlavne rakúšanka Corinna Kuhnle, s ktorou už tradične bojujem o celkové víťazstvo vo svetovom pohári, tento rok bola výborná aj španielka Maialen Chouraut a veľmi rýchlo ide hore aj mladá austrálčanka Jessica Fox.

Dobrý deň, chcem sa spýtať ako vyzerá Váš bežný deň a koľko času trávite na vode. Ďakujem. Držím Vam palce a teším sa až opäť zavítate na preteky do Augsburgu.
Môj deň začína vždy tréningom v posilovni, hlavne core stability a špeciálne cvičenia, ktoré ma pripravia a natonizujú na tréning na vode. Pokračujem tréningami na vode - tichej aj divokej. Do týždňa je to zhruba 12 - 14 hodín na vode, zbytok príprava na suchu.