Sekcia: Vzdelávanie

 

Organizácia športových podujatí - dánsky príklad

Mgr. Igor Kováč, Národné športové centrum

Organizácia športových podujatí je nedeliteľnou súčasťou sveta športu. Tie najvýznamnejšie medzinárodné podujatia sú často predmetom súťaže medzi mestami a krajinami. Prístupy ako získať právo organizácie takýchto podujatí bývajú rôzne, viac či menej úspešné. V tejto súvislosti však môžeme upriamiť pozornosť na jeden nenápadný fenomén, ktorý sa objavil vo svete športu celkom nedávno. Nesie meno Sport Event Denmark.


Foto: skyscrapercity.com

Táto štátom zriadená a financovaná organizácia sa stala synonymom úspechu pri získavaní práv na organizáciu významných medzinárodných športových podujatí. Jej 80 percentná úspešnosť hovorí sama za seba.  Za svoju existenciu ich už zorganizovala viac než 250. Patria medzi ne napríklad MS v cestnej cyklistike 2011, ME v plávaní v krátkom bazéne 2013, ME vo volejbale mužov 2013, MS v kanoistike na maratónskej trati 2013, ME v jazdectve 2013, ME v hádzanej mužov 2014, MS v polmaratóne 2014 či MS v štandardných tancoch 2016. V budúcnosti sem pribudnú napríklad ME v plávaní v krátkom bazéne 2017, MS v jachtingu 2017, ME v bedmintone 2017, MS v hokeji 2018, MS v hádzanej mužov 2019, MS žien v curlingu 2019 i ME žien v hádzanej 2020. Dánsko bude dokonca tiež jedným z dejísk ME vo futbale 2020. Do palety podujatí však patria aj významné športové kongresy, ako bol Kongres Medzinárodného olympijského výboru v roku 2009 v Kodani, či akým bude zasadnutie organizácie SportAccord v roku 2017 v Aarhuse.

Za túto mimoriadnu úspešnosť organizácia vďačí štátnej podpore, ktorej cieľom bolo pri zakladaní organizácie podporovať a propagovať šport a to najmä v tých odvetviach, ktoré majú v Dánsku najsilnejšie základy či už na elitnej úrovni alebo na úrovni športu pre všetkých. Okrem toho je úspešnosť organizácie založená na dobre fungujúcej spolupráci medzi samosprávou hostiteľského mesta a príslušnou národnou športovou federáciou. Trojlístok Sport Event Denmark, samospráva a národný športový zväz sú základným pilierom pri organizácii každého podujatia. Sport Event Denmark je v podstate štátna event manažmentová a marketingová organizácia, ktorá v spolupráci so zvyšnými dvoma partnermi pripravuje kandidatúru na športové podujatie a v prípade jej úspechu spolupracuje aj pri organizácii podujatia. Štát tak svoje finančné prostriedky netriešti medzi športové zväzy, ale má na tento účel vytvorenú jednu organizáciu, ktorá zväzom a samosprávam ponúka kvalitné organizačné, manažérske a marketingové služby. V rámci jej internetovej stránky majú napríklad potenciálni záujemcovia k dispozícii kompletný podrobný manuál o tom, čo vyžaduje organizácia športového podujatia. Zväzy či samosprávy, ktoré najbežnejšie prichádzajú s nápadom na ich organizáciu, tak nemusia tápať a môžu sa spoľahnúť na skúsených a kvalifikovaných ľudí, ktorí sú im k dispozícii.

Táto zaujímavá, štátom poskytovaná služba môže byť jednoznačne inšpiráciou aj na Slovensku. Je to len jeden z ďalších príkladov, prečo sa táto severská krajina s podobnou rozlohou a podobným počtom obyvateľov považuje za vzor toho, ako by sa na Slovensku mohlo postupovať.


Dátum vydania: november 2016