Podľa triatlonistu Richarda Vargu (NŠC) sú komisie športovcov dôležité

Bratislava 17. októbra (TASR) – Kvalifikačné kritériá medzinárodných športových federácií v súvislosti s účasťou na OH 2016 v Rio de Janeiro spĺňa k 17. októbru tridsať Slovákov. Jeden z nich je aj triatlonista a ambasádor NŠC Richard Varga. Najlepší slovenský triatlonista aktuálne figuruje v olympijskom renkingu na 23. mieste a jasne sa drží na postupovej priečke. Istotu bude mať až v máji 2016, ale o účasť v Riu by ho už teraz mohla obrať len nepriaznivá zhoda náhod.

V sobotu sa Richard Varga zúčastnil v Bratislave na 8. európskom fóre športovcov, kam ho vyslala komisia športovcov Slovenského olympijského výboru (SOV). Podľa neho je hlas atlétov potrebný na to, aby sa vyriešili viaceré problémy. "Na takejto akcii som prvýkrát. Je to naozaj zaujímavé, vidieť štruktúru tejto organizácie zvnútra, do detailov. Je dôležité mať možnosť spýtať sa ľudí, ktorí mi vedia reálne odpovedať na otázky. Cítim, že len tak sa dajú vyriešiť problémy športovcov. Ak zostanete ticho a nepýtate sa, nič nezmeníte," povedal úspešný triatlonista pre TASR.

Informovanosť a spätná väzba športovcov sú podľa Vargu kľúčové. "Myslím, že komisia je pre športovcov dôležitá a potrebná. Jej práca slúži na to, aby sa zlepšili práva športovcov, aby boli viac informovaní o tom, ako sa kvalifikovať na dané šampionáty či samotnú olympiádu. Aby vedeli viac o dopingových kontrolách, o tom, ktoré látky sú povolené alebo naopak zakázané. Potrebné informácie nás atlétov 'nabrífujú' k tomu, aby sme pracovali efektívnejšie. Ak by nás športovcov nikto nepočúval, tak nie je demokracia. Každý by si robil, čo sa mu zachce. Aj funkcionári potrebujú nejakú spätnú väzbu, nejakú opozíciu. Sme tam, aby sme zastupovali stranu športovcov a aby sme hlasno rozprávali. Inak sa nedá nič zmeniť, všetci budú iba frflať a všetko bude stále rovnaké," dodal.

Svetový šport dlhodobo trápi systematické užívanie zakázaných látok, najnovšie sa pridali škandály ohľadne ovplyvňovania výsledkov. Vargovi najviac prekáža doping. "Myslím si, že nie všetky štáty majú rovnaký pohľad či mentalitu na zakázané látky. To je najväčší problém, pretože v niektorých krajinách či spoločnostiach sa boj proti dopingu berie veľmi zodpovedne, ale v iných to vôbec neriešia. Samozrejme, je to dané aj tým, že aké sú kde sociálne podmienky či systém. Ak je človek chudobný, tak doping berie ako risk - zoberiem doping a buď ma chytia alebo nechytia. Takí ľudia nemajú čo stratiť a to je podľa mňa závažný problém. Mali by sa zaviesť kvóty, podľa ktorých sa v určitých krajinách bude testovať častejšie," zamyslel sa pre TASR.