Sekcia: Vzdelávanie

 

Prečo plávanie svedčí aj bežcom?

Preklad: Igor Kováč, Národné športové centrum
 

Dvojnásobný olympionik a bývalá britská jednotka v behu na 1500 m, Andy Baddeley poukazuje na prínosy, ktoré so sebou dokáže priniesť viac času stráveného v bazéne a zároveň prispieť k zlepšeniu vášho bežeckého výkonu.


Zdroj: athleticsweekly.com

Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že kruhový tréning je niečo, čo bežci nenávidia a majú k tomu odpor. Osobne som si kruhový tréning vždy spájal so zraneniami a preto som si podvedome vytvoril blok aj voči plávaniu, aquajoggingu, bicyklovaniu a eliptickému trenažéru. Bolo to niečo, čo som vždy robil skôr z nevyhnutnosti, než z vlastného dobrovoľného rozhodnutia.

Počas mojej kariéry, najmä v jej začiatkoch, som sa vždy bál vynechať tréning a trvalo nejaký čas, než som sa naučil ako odhadnúť kedy a koľko behať a odpočívať. Vždy som si naplánoval aj odpočinkové dni, ale nikdy som neuvažoval nad striedaním behu s inými aktivitami. V skutočnosti presvedčenie, že nič nie je tak prospešné pre bežca ako ísť si zabehať, je ťažké prelomiť.

V určitom ohľade je toto presvedčenie správne. Ak ste v skvelej forme, bez problémov, vynechanie behu z vášho programu sa ťažko odôvodňuje. Najmä, keď sa často zdá, že na plávanie či bicyklovanie potrebujete viac času, aby ste dosiahli rovnaký prínos, aký vám dá 30 minút behu.

Kľúčom úspechu v atletike však nie je absolvovanie niekoľkých tréningov na svetovej úrovni, ale skôr súvislého bloku neprerušovaných tréningov počas dlhého obdobia. Keď som podával najlepšie výkony, toto je presne to, čo som dokázal robiť. Niekedy som mal problémy túto kontinuitu dodržiavať kvôli sérii zranení. Zo spätného pohľadu som však presvedčený, že zakomponovanie menej náročných aktivít do môjho tréningového programu mi túto dlhodobú tréningovú kontinuitu dodržať pomohlo. Ako príklad môžem uviesť plávanie, s ktorým som mal veľmi dobré skúsenosti ako kondičným nástrojom.

Osem týždňov pred MS 2009 v Berlíne som mal vážne zranenie achilovky. Nemohol som vôbec behať a potreboval som zostať v najlepšej možnej forme medzi návštevami fyzioterapeuta, aby som sa v Berlíne mohol postaviť na štart.

Počas prvých piatich z tých ôsmych týždňov som plával dvakrát denne (60-90 minút ráno a 30-60 minút večer). To znamená, že za tri týždne som sa musel dostať z bodu, keď som trénoval len v bazéne k joggingu a následne k štartu na MS. Dokázal som to a bol som udivený z toho, v akej som bol kondícii „len“ z plávania, keď sa mi ľahko podarilo postúpiť z rozbehov v konkurencii niektorých z najlepších bežcov na svete.

Počas kariéry som si „užil“ svoju dávku zranení a otvorene som hovoril o tom, aký má vplyv na duševné zdravie, keď sa s nimi učíte vyrovnať. Jedným z najväčších prínosov, ktoré som v plávaní objavil, bola práve moja nálada – pomohlo mi zredukovať stavy úzkosti a napätia a nájsť pocit uspokojenia z únavy celého tela.

Opakujúca sa povaha bazénového plávania mi tiež dávala príležitosť zameriavať sa jednotlivo na veci, ako sú dýchanie a technika, a tiež prispela k mentálnej sile. Tým, že vám umožňuje zapojiť hornú časť tela a „core“ svalstvo úplne iným spôsobom ako pri behu, som sa vždy cítil ako celkovo silnejší športovec, keď som sa potom vrátil po plávaní k behu.

Povedal by som, že som mal dve základné obavy ohľadom zapojenia plávania do môjho tréningu, keď som bol úplne zdravý. Dúfam, že sa mi ich však podarí rozohnať pre každého, kto uvažuje o jeho využití pre svoje fyzické i duševné zdravie:

1. Musel by som plávať veľmi dlho, aby som získal rovnaký prínos, aký dosiahnem z oveľa kratšieho behu.
Každému svojmu plávaniu dajte taký formát, ako počas intervalového bežeckého tréningu, so zahrievaním, hlavnou časťou a upokojujúcou fázou. Tým získate väčší prínos z času, ktorý plávaním strávite, pretože môžete trénovať tvrdšie na rozdiel od ľahkého regeneračného behu, kde vaša tepová frekvencia zostáva relatívne nízko. Tiež vám to umožňuje urobiť váš plavecký tréning mentálne ľahším, keď si v ňom urobíte prestávky.

Firma Speedo vytvorila trojmesačný tréningový plán v rámci kampane MAKE 1K WET, kde každá plavecká tréningová jednotka je v toto formáte. Tento program, ktorý bol vytvorený bývalou triatlonistkou Annie Emmersonovou, ukazuje, aké jednoduché je pre bežcov zapojiť jeden kilometer plávania do svojho každodenného bežeckého tréningu a aké prínosy to môže mať na vašu celkovú kondíciu.

2. Nie je to beh, takže mi to nepomôže behať rýchlejšie.
Ak zostanete bez zranení a trénujete citlivo, budete rýchlejší. Plávanie nemá taký vplyv na kĺby a kosti a voda poskytuje oveľa lepší odpor pohybu, čím trénujete celé telo a to vás robí silnejšími na ceste i bežeckej dráhe.

Tiež sa naučíte efektívne kontrolovať svoje dýchanie, čo má zjavné prínosy aj pre beh.

Premýšľajte o plávaní ako o kombinácii aeróbneho cvičenia s kondičným.

Jedna zo štúdií napríklad uvádza že 80,28% ľudí, ktorí plávajú a behajú, tvrdí, že plávanie im pomáha behať intenzívnejšie po dlhšiu dobu. 85,81% z nich hovorí, že plávanie im pomáha zlepšovať ich bežecký výkon.

Počas mojej kariéry som sa cítil ako pri hazardnej stávke, keď som si vyberal plávanie namiesto behu. Každému športovcovi, ktorý chce podávať ten najlepší výkon a aktívne predchádzať zbytočným problémom, by som však povedal, že to nie je hazard, ale skôr múdra voľba.Použitý informačný zdroj:
Baddeley, A. (2017): Why swimming suits runners. Athletics Weekly, 30. 4. 2017, dostupné na http://www.athleticsweekly.com/performance/why-swimming-suits-runners-60441


Dátum vydania: júl 2017