Sekcia: Vzdelávanie

 

Premiéra futbalovej reprezentácie

PhDr. Igor Machajdík, Národné športové centrum

4. augusta 1939 dostal Slovenský futbalový zväz (SFS) telegram z Berlína, v ktorom „vodca nemeckého futbalu“ ponúka termín 27. august 1939 na zohranie medzištátneho zápasu Nemecko – Slovensko na slovenskej pôde. SFS ešte v ten istý večer potvrdil tento termín a ponuku prijal. Denník Slovák sa nadchýnal: „27. august bude dátum, na ktorý aj budúce generácie slovenských športovcov budú spomínať hrdo a s pýchou.“

12. augusta 1939 zohrala slovenská futbalová reprezentácia prvý zápas pred verejnosťou vôbec, ako prípravu pred nadchádzajúcim duelom s Nemcami. Súperom im bol poľský klub Pogoň Ľwów a Slováci vyhrali 4 : 0 (3 : 0), na druhý deň si zahrali Poliaci proti ŠK Bratislava a vyhrali 3 : 2.  Slovenská reprezentácia podala v Bratislave pred štvortisícovou návštevou oduševnený výkon. Hrala v zostave: Reimann – Derkič, Kostka – Kováč, Jurčák, Chodák, Hudec – Bolček, Ferényi, Földeš, Kaiser, Luknár, od 14. minúty namiesto Földéša Janota, autori našich gólov boli Luknár 2, Ferényi a Kováč.


Slovenský reprezentačný tím pred medzištátnym stretnutím s Nemeckom

Pred očakávaným zápasom proti Nemecku prebiehali práce súvisiace s úpravou ihriska i hľadiska. Upravovali sa sedadlá i miesta na státie, rozširovalo sa vedenie vodovodu, upravovali sa obliekarne pre hráčov a na tento účel bol „vyprázdnený byt sluhu na hrišti.“ Bola podrobne rozpracovaná výzdoba štadióna i okolia, najmä vlajková. Vstupenky na zápas ponúkali v predaji od 21. augusta, hromadné objednávky sa realizovali priamo na sekretariáte SFS na Donnerovej ulici 14. Ich ceny sa šplhali od 15 Ks na sedenie v prvom až šiestom rade, 13 Ks v štvrtom až trinástom rade, 8 Ks na státie až po 4 Ks pre študentov, deti a vojakov.  Hromadné výpravy a zvláštne vlaky sľubovali rekordnú návštevu historickej udalosti slovenského športu.

Nemecká osemnásťčlenná výprava na čele s profesorom Glasnerom priplávala do Bratislavy 27. augusta po Dunaji loďou Uranus a v prístave ich čakalo asi 600 ľudí a náčelníctvo Slovenského futbalového zväzu. Po vylodení sa hostia a blízko budúci súperi  vydali  smerom k hotelu Carlton, kde mali rezervované ubytovanie.


Nástup reprezentantov Slovenska na ihrisku Tehelné pole

V deň zápasu panoval v Bratislave nezvyčajný ruch, popoludní  jazdili preplnené električky, všetko smerovalo k štadiónu ŠK Bratislava na Tehelnom poli, v okolí ktorého sa tiesnilo neprehľadné množstvo áut zo všetkých kútov Slovenska. Futbalový sviatok sľuboval vzrušujúce divadlo na zelenom trávniku. Pohľad na hraciu plochu o tretej popoludní prezrádzal, že  okolo nej stála čestná stráž HG a FS v počte 90 chlapcov. Dookola ihriska viali nemecké a slovenské zástavy i gardistické prápory, „slnko pieklo a pivo a limonády šli na dračku,“  informovala športová tlač. Na zápas prišli aj ministerské špičky, nechýbal hlavný veliteľ HG a šéf propagandy Šaňo Mach so svojím štábom, ktorých hlavný manažér Berco Okolicsányi umiestnil na tribúne. Obrovský jasot a aplauz nedočkavého obecenstva privítal hráčov oboch táborov  pri vybehnutí na trávnik, nemeckého i slovenského v nových belasých dresoch so slovenským znakom na prsiach. Po hymnách začal zápas, ktorý rozhodoval juhoslovanský arbiter Popovič a reportáž z neho vysielal Slovenský rozhlas.

Slovensko splnilo svoju úlohu, počas hry ukázalo viac, ako sa všeobecne očakávalo. Víťazstvo 2 : 0 potešilo priaznivcov i vedenie , autormi našich gólov boli Arpáš a Luknár. Domáca reprezentácia utvorila jednoliaty celok, ktorého prednosťou bola rýchlosť, bojovnosť a obetavosť. Najlepší výkon podala obranná trojica, ktorej členovia boli spoľahliví a pri útokoch hostí nestrácali hlavu. Prekvapením bol výborný výkon Vanáka, Reimann v bráne ukázal, že na Slovensku nemá konkurenciu, v zálohe sa vypol k veľkému výkonu Chodák, ktorý  v strede ihriska dominoval. Solídny výkon predvádzal Kováč, bol lepší ako jeho kolega Hudec. V útoku vynikli Ferényi, ktorý pozitívne prekvapil hlavne v druhom polčase  spoločne s Arpášom, zohrávajúcom nezastupiteľnú  úlohu vodcu. Luknár bol menej pohyblivý, ale všetko odčinil krásnym gólom, krídla boli podľa hodnotenia iba priemerné, Bolček i Vysocký sú ešte mladí, potrebujú získať rutinu. Nemecké mužstvo početné publikum trocha sklamalo, chýbala mu bojovnosť a rýchlosť, rozvinulo síce viacero pekných akcií, ale nedotiahlo ich dokonca. Veľa toho neukázal ani obávaný strelec Binder, ale treba podotknúť, že bol dobre strážený. V zálohe sa páčil Pekarek a pre obranu hostí bol užitočný najmä  Sabetic. Je objektívne však pripomenúť, že v Bratislave nehral najsilnejší nemecký výber. Veľkým plusom zápasu bola skutočnosť, že hra prebiehala fair a rozhodca viedol zápas s prehľadom a objektívne, čo kvitovalo aj 10-tisíc divákov, ktorí sa tiesnili okolo hracej plochy. Slovensko nastúpilo v zostave: Reimann – Vanák, Kostka – Kováč, Chodák, Hudec – Bolček, Ferényi, Arpáš, Luknár, Vysocký. Mužstvo ešte nemalo trénera a viedol ho zväzový kapitán V. Závodský.

       
Strelci oboch slovenských gólov Jozef Luknár a Ján Arpáš

Pozápasové hodnotenia sa zhodovali v tom, že sme mali šťastie s počasím, návštevou, výberom hráčov, aj v samotnom zápase, keď Nemci nedokázali skórovať dvakrát ani do prázdnej bránky. Naši hrali výborne, strelili dva góly a minimálne dve vyložené šance ešte zahodili. Slováci vyhrali zaslúžene, čo pripomenul aj profesor Glasner.

Dátum vydania: 23. apríl 2014