Priebežné výsledky slovenských športovcov na 27. svetovej zimnej univerziáde (24.1. - 14.2.2015)

Štrbské Pleso:
bežecké lyžovanie - sumár
24.1. - 1.2. bežecké lyžovanie zastupovalo Slovensko 5 chlapcov a 2 dievčatá.
V šprinte postúpili z kvalifikácie Klementová (konečné 20 m.) a Segeč (19 m.), ktorým  tesne ušiel aj spoločný štart vo finále mix tím šprintu na druhý deň a skončili na peknom 11. mieste.
Urgela prekvapil na 10km trati klasickou technikou, kde zaknihoval v tvrdej konkurencii 16. miesto z 92 štartujúcich borcov.
Ženská štafeta na 3 x 5km mala za úlohu obsadiť túto disciplínu a tak bola na tretí úsek povolaná Katarína Krišicová, celkovo dievčatá obsadili 9. miesto.
Mužská štafeta sa počas súbojov pohybovala na 7. až 8. mieste, nakoniec v zložení Segeč, Urgela, Michalovský a Brunn skončila desiata.
Na 15km s hromadným štartom sa postavili obe naše reprezentantky, kde lepšia Segečová obsadila 35. miesto.
Na 30km trati s hromadným štartom nás zastupovali Urgela, Michalovský a Polačko. Najlepšie si počínal, tak ako pri klasike, Urgela na 32. mieste.

Osrblie:
biatlon:
25.1. - vytrvalostné preteky mužov na 20 km. Výsledky Slovákov: Vytrvalostné preteky mužov na 20 km: 14. Michal Šima 3:23,5 (3), 23. Michal Kubaliak 5:08,6 (4), 32. René Bevelaqua 8:18,1 (4), 36. Juraj Valenta 9:02,3 (6), 37. Henrich Lonský (všetci SR) 9:29,2 (7)
25.1. - individuálne preteky žien na 15 km. Paulína Fialková pre dve chyby v poslednej streľbe obsadila tretie miesto a vybojovala prvú medailu pre SR na 27. SZU. Výsledky Sloveniek: 3. Paulína Fialková (SR) +41,7 (4), 23. Alžbeta Majdišová +6:05,4 (4), 28. Lucia Šímová +7:50,4 (6), 30. Andrea Hôrčiková +9:00,8 (7), 32. Janka Maráková (všetky SR) +9:23,1 (7)
27.1. - Paulína Fialková získala v šprinte pre Slovensko osemnástu zlatú medailu v histórii zimných univerziád, dovedna s letnými ich má SR na svojom konte už 26. Na trati sa predstavili aj ďalšie štyri Slovenky. Na 25. mieste pozícii klasifikovali Luciu Šímovú, o dve pozície nižšie Alžbetu Majdišovú, Janka Maráková obsadila 30. priečku a Andrea Hôrčiková 31. stupienok.
28.1. - stíhacie preteky žien na 10 km. Fantastická Paulína Fialková dosiahla striebornú medailu. Výsledky Sloveniek:  2. Paulína Fialková (SR) +38,2 (3), 19. Alžbeta Majdišová 5:16,4 (3), 22. Lucia Šimová 6:00,2 (4), nedobehli Janka Maráková a Andrea Hôrčíková obe - okruh
31.1. - preteky s hromadným štartom mužov na 15 km. Slovensko malo na trati tri tromfy, ale nedarilo sa im strelecky ani bežecky.Výsledky: 16. Michal Kubaliak 3:17,4 (6), 21. Michal Šima 5:01,4 (7), 28. Henrich Lonský 8:36,4 (5).

Granada:
alpské lyžovanie
6.2. si v disciplíne Super-G vyjazdil Matej Falat 13. pozíciu, Vladimír Siram 30., medzi ženami sa Kristína Saalová umiestnila na 24. a Daniela Kamenická na 33. mieste.
7.2. sa Jana Gantnerová umiestnila na výbornom 5. mieste v alpskej kombinácii, keď  vyťažila z poradia po super G, kde skončila na 22. priečke. V slalome tak štartovala ako ôsma a využila výhodu upravenej zjazdovky.
8.2. sa o bronzovú medailu postaral slovenský lyžiar Matej Falat, ktorý na 27. Svetovej zimnej univerziáde v španielskej Granade získal bronzovú medailu v alpskej kombinácii. Za víťazným Sandrom Bonerom zo Švajčiarska zaostal v súčte super-G a slalomového kola o 36 stotín sekundy, pričom iba jedna stotina ho delila od strieborného Giulia Boscu z Talianska. Posun oproti super-G zaznamenal popoludní aj Vladimír Siran, ktorý z priebežnej 22. priečky poskočil na štrnástu (+3,38). Tretí slovenský reprezentant Martin Hyška preteky nedokončil, vypadol už v superobrovskom slalome.
11.2. Dvadsaťpäťročná Jana Gantnerová v mrazivom počasí v Sierra Nevade výkonom z prvého kola atakovala medailové pozície. Priebežne figurovala na druhej priečke, keď na vedúcu Aasbergovú strácala 2,08 s. Druhá jazda jej však nevyšla ideálne, dosiahla až 12. najrýchlejší čas a v súčte oboch kôl (2:13,07 min) to napokon stačilo na piatu priečku. Ďalšie dve slovenské zástupkyne Kristína Saalová a Daniela Kamenická nedokončili prvé kolo.
12.2. Superobrovský slalom mužov - Matej Falát obsadil 13. miesto, Vladimír Siran, 30. priečku.
12.2. Superobrovský slalom žien - Jana Gannerová 21., Kristína Saalová 24., Daniela Kamenická 33.

krasokorčuľovanie:
7.2. Alexandra Kunová súťaži sólistiek na SZU osemnásta po krátkom programe. Postúpila medzi 24 najlepšie krasokorčuliarky.
7.2. V granadskej časti SZU si vybojovali prvú bronzovú tanečníci na ľade Federica Testová a Lukáš Csölley.
8.2. Alexandra Kunová obsadila slovenská krasokorčuliarka 19. miesto. Zlato získala Ruska Alena Leonovová.

ľadový hokej:
V hokeji sú priebežné výsledky Slovákov v Granada Sport Palace nasledovné:
4.2.    Slovensko – Česko    3:6
6.2.    Slovensko – Čína       13:1
8.2.    Španielsko – Slovensko    2:5
11.2.  Slovensko podľahlo 7:0 vo štvrťfinálovom zápase s Ruskom.
12.2. Vo štvrtkovom semifinále miniskupiny o 5. - 8. miesto zverenci hlavného trénera Andreja Výboha zdolali výber Spojených štátov amerických 5:4 po samostatných nájazdoch.
Slovenská reprezentácia bude vo svojom záverečnom vystúpení na hokejovom turnaji na 27. svetovej zimnej univerziáde hrať v Granade v piatok od 20.30 h o konečné piate miesto. Na stretnutie o konečnú piatu pozíciu nastúpia slovenskí vysokoškolskí hokejisti v piatok 13.2. o 20.30 proti Japonsku, ktoré uspelo v ázijskom derby s Kórejskou republikou 4:1, opäť v hale Mulhacén Pavilion. USA a Kórejská republika si zahrajú o siedmu priečku.

akrobatické lyžovanie:
  9.2. slovenská reprezentantka v slopestyle Zuzana Stromková vybojovala v preloženom preteku z nedele 8.2. striebornú medailu. Následne štartovali v tomto dni muži aj s Igorom Janckulíkom. Igor Janckulík nepostúpil z kvalifikácie. Bodový zisk 53,33 b. mu stačil na 16. priečku, do finále postúpilo tucet najlepších.

snoubording:
6.2. sa v Sulayr Snowpark v snoubordingu predstavil Matej Bačo a obsadil v disciplíne cross seeding 22. miesto.
V disciplíne snowboard cross skončil v štvrťfinále a nepostúpil do semifinále.
10.2. Slovenský snoubordista Matej Bačo nepostúpil z osemfinále paralelného obrovského slalomu na 27. Svetovej zimnej univerziáde v španielskej Granade. V prvej vyraďovacej fáze sa stretol s Kórejčanom Sang-Ho Leem, ktorý bol nad jeho sily. Slovenský snoubordista napokon obsadil 12. priečku. Zlatú medailu si vybojoval Nemec Daniel Weis, striebro patrí Kórejčanovi Bo-Gun Choiovi a bronz Rakúšanovi Alexanderovi Payerovi.

V medailovej bilancii je Slovensko so šiestimi medailami (1 + 2 + 3) aktuálne na 15. mieste.