Sekcia: Vzdelávanie

 

Prvé majstrovstvá sveta v leteckej akrobacii

Igor Machajdík, Národné športové centrum

Najstaršie správy z leteckej akrobacie na území bývalého Československa pochádzajú z počiatočného obdobia 1.Československej  republiky a najväčší rozmach dosiahla v povojnovej ére, kedy sa z nej stala športová disciplína. Pre slovenskú leteckú akrobaciu má pamätný význam najmä rok 1960.  Letisko vo Vajnoroch pri Bratislave sa totiž stalo v dňoch 28. augusta  až 4. septembra 1960 dejiskom prvých majstrovstiev sveta v leteckej akrobacii vôbec. Na šampionáte sa zúčastnilo 30 reprezentantov z deviatich krajín – ZSSR, USA, Maďarsko, Francúzsko, Švajčiarsko, Veľká Británia, Poľsko, NSR a Československo.  Všeobecne boli na premiérovom šampionáte za favoritov na prvenstvo spočiatku považovaní Francúzi, ktorí slávili v poslednom období úspechy na neoficiálnych majstrovstvách sveta v Cowentry, viacerí favorizovali sovietskych pilotov alebo jednotlivcov z USA, Švajčiarska i Nemecka. V kútiku srdca mnohí verili aj domácim reprezentantom, ale ani najväčší optimisti nedúfali v to, čo sa vo Vajnoroch nakoniec udialo.

                  

Už po prvom komplexe povinných zostáv sa usadili na popredných pozíciách československí reprezentanti. Po prvej súťažnej disciplíne viedol pole leteckých akrobatov Jiří Bláha, ktorý z 200 možných získal 174,84 bodu, pričom medzi prvými desiatimi bolo dovedna sedem našich pretekárov: Zdeněk Beseda, Ladislav Bezák a František Skácelík na treťom až piatom a Jaromír Hůlka, Ladislav Trebatický a Jiří Stoklasa na siedmom až deviatom mieste. Medzi prvou desiatkou pretekárov sa okrem našich dostali iba Francúz Verette, Nemec Pawolka a sovietsky reprezentant Vasienko. S veľkým napätím čakali diváci na ďalšie disciplíny v rámci druhého komplexu povinnej zostavy, pričom najnáročnejšia bola tretia figúra, pri ktorej sa lietadlo špirálovite rúti k zemi, aby vzápätí pilot obrátil stroj hore podvozkom a ladným oblúkom ho dostal do strmhlavého letu a „zapichol“ ho vysoko do oblakov. Podľa vyjadrenia svedkov sa pri tomto manévri zatajuje divákom dych.


Akrobatický špeciál Zlín Z - 226 T (Zdroj: tn.cz)

Vo voľných zostavách obdivovalo tisíce návštevníkov prvého svetového šampionátu umenie našich pilotov, ich náročné, ťažké prvky pilotáže, aké sa u zahraničných pretekárov vôbec neobjavili.  Zaslúžene sa do finále prebojovalo celkovo deväť leteckých akrobatov, z nich osem československých – Bláha, Bezák, Trebatický, Hůlka, Stoklasa, Šouc, Skácelík a Beseda – a iba jeden zahraničný, Vasienko zo ZSSR. Potvrdilo sa, že naše akrobatické stroje sú pokladané za jedny z najlepších na svete a taktiež sa potvrdilo, že máme vynikajúcich letcov. V samotnom finále bol najlepší Ladislav Bezák, ktorý získal za svoj finálový výkon za dva komplexy povinnej zostavy a voľnú jazdu 700, 67 bodu.


Zľava Ladislav Bezák, Jiří Bláha (Zdroj: gonzoaviation.com)

Slávnostné dekorovanie najlepších sa uskutočnilo v nedeľu pri príležitosti medzinárodného leteckého dňa. Tisíce ľudí lemovali  plochu letiska vo Vajnoroch a aplaudovali úspešným reprezentantom predovšetkým domáceho Československa. O 15. hodine zaznela zvučka MS, pred tribúnou nastúpili pretekári deviatich krajín na záverečný ceremoniál. Po prejave prezidenta Aeroklubu ČSSR K. Grepla a generálneho riaditeľa FAI H.R. Gillmana, ktorý zdôraznil, že MS mali vynikajúcu úroveň vo všetkých ohľadoch, sa na stupne víťazov postavili absolútny majster sveta v leteckej akrobacii Ladislav Bezák, exmajster Jiří Bláha a tretí František Skácelík. Všetci traja medailisti lietali na domácich akrobatických špeciáloch Zlín Z – 226 T, známych Tréneroch.   Bezákovi pripínajú na hruď stuhu majstra a dievčatá vo vajnorských krojoch podávajú obom kytice kvetov. Po československej hymne patril obrovský aplauz všetkým tým, ktorí sa podieľali na skvelých výsledkoch našich pretekárov, teda nielen pilotom, ale aj konštruktérom a robotníkom, ktorí zhotovili ich kvalitné stroje.

Ceny udelili aj najstaršiemu účastníkovi MS, 51-ročnému Švajčiarovi Rüsschovi, ale aj najmladšiemu finalistovi L. Trebatickému. Pohár pre najúspešnejšieho zahraničného účastníka získal Vasienko zo ZSSR, ktorý skončil na piatom mieste. Čestný diplom majstrovstiev sveta udelil Aeroklub ČSSR Francúzovi L. Biancottovi in memoriam, ktorý tragicky zahynul tesne pred otvorením šampionátu. Potom sa naposledy rozrachotili stroje a naši i zahraniční pretekári predviedli nadšenému publiku kus svojho majstrovstva. Bohatý program leteckého dňa zakončili hromadným zoskokom parašutisti.
 

Dátum vydania: 2. december 2013