Sekcia: Vzdelávanie

 

Prvý i posledný titul pre Ligeti SC

PhDr. Igor Machajdík, Národné športové centrum

Na valnom zhromaždení futbalového odboru I.ČsŠK Bratislava v hoteli Tatra začiatkom roka 1931 rezonovala ešte radosť z titulu amatérskeho majstra ČSR, no kalila ju obava z ťažkej finančnej situácie klubu. „Stav hráčov 103, návšteva v sezóne 64 469 osôb, rekordná návšteva 4 200 divákov na zápase s Kolínom, najlepší strelec Príboj – 34 gólov.“ Taká bola základná štatistika majstrovskej sezóny bratislavskej „ešky“ v roku 1930. Omnoho menej optimizmu bolo v prejave kapitána tímu Pavla Šorala, mimochodom prvého Slováka v reprezentačnom drese Československa: „Medzinárodné zápasy sohrali sme proti prvotriednym profi mužstvám, čo ale nedopadlo tak, ako sme si to predstavovali. Každý z nás vie, že klub stratil minulý rok 7 hráčov, ktorí teraz posilujú iné kluby, čo rozhodne zapríčinilo oslabenie nášho klubu.“

Najciteľnejšiu stratu predstavoval odchod Štefana Príboja, ktorý si naposledy zakopal za rezervu bratislavskej ŠK v Šaštíne na jar 1931 a rozlúčil sa typicky „príbojovsky“, keď nastrieľal domácim šesť z deviatich gólov. Tridsaťsedemročný Pišta báči po ôsmich rokoch strávených v „eške“ prestúpil do Žiliny. Pravdepodobne aj táto skutočnosť zapríčinila, že bratislavský majster sa neprebojoval do záverečných bojov o šampióna republiky a obhajoba titulu bola stratená. Došlo k novinke v hracom systéme, keď sa o titul zväzového majstra po prvýkrát hralo turnajovo, pričom sa rozhodovalo medzi troma župnými majstrami. Z tejto fázy vyšiel ŠK Bratislava ešte víťazne, keď naň nestačili Užhorod i Žilina, no tradičný mestský rival z MLSz Ligeti SC už áno. Čierno-bieli víťazi majstrovskej súťaže Maďarského zväzu vyradili najprv Törekvés Košice a potom vo finále aj LAFC Lučenec, po dvoch predčasne ukončených dueloch. V Lučenci pre nedisciplinovaných divákov, v petržalskej odvete pre silnú búrku. Keďže záujem o odohratie ďalšieho zápasu nebol ani u jedného z aktérov, platil stav 6:2 pre Ligeti SC Bratislava.


Futbalisti Ligeti SC Bratislava v roku 1923

Súboj o titul asociačného majstra Slovenska 1931 medzi I.ČsŠK Bratislava a Ligeti SC Bratislava predznamenal súboj o vstupenky. Záujem bol enormný a dával tušiť urputný boj na ihrisku, ale aj v hľadisku. Päťtisícpäťsto divákov sa tiesnilo okolo futbalovej plochy na ŠK, kde boli veľmi zainteresovanými svedkami prehry belasých 2:4 a ešte o päťsto viac v odvete na ihrisku ŠK Makkabea, kde sa hralo vzhľadom na požiadavku regulárnej hracej plochy, keďže tá na Ligeti tomu nezodpovedala. Výhra maďarských hráčov v pomere 2:1 znamenala zisk titulu majstra Slovenska 1931 pre Ligeti SC Bratislava. Prvý aj posledný raz. Najslávnejšia zostava Ligeti, klubu prešporákov, v ktorom sa miešala nemčina s maďarčinou i slovenčinou a nikomu to neprekážalo, vyzerala takto: Antoš – Unger II, Meidlinger – Minarik, Hedl, Callmayer II – Rieger, F. Mayer, Müller, Kocsis III, Callmayer I. Po rokoch 1925, 1926, 1928, 1929, 1931 sa stal Ligeti majstrom MLSz ešte aj v roku 1932, no titul majstra Slovenska už neobhájil. V majstrovskom roku 1931 „ligeťáci“ v prvom zápase záverečnej fázy proti SK Kročehlavy vyfasovali sedem gólov, nedali ani jeden a bolo po nádejach, takže ich víťazstvo v domácej odvete 2:1 bolo aspoň slabou náplasťou pri rýchlom vypadnutí z bojov o amatérsky republikový primát.

Aj v nasledujúcich dvoch sezónach sa stal majstrom Západoslovenskej futbalovej župy ČSSF tak, ako vlastne permanentne od roku 1922, I.ČsŠK Bratislava. Musíme dodať, že s výnimkou sezóny 1928/29, keď zabral post lídra Rapid Trnava. V roku 1932 získala bratislavská „eška“ po bitke so svojím tradičným mestským protivníkom, víťazom majstrovstiev MLSz Ligeti, aj titul asociačného majstra Slovenska. V súboji o republikového šampióna narazila na disponovaného súpera AFC Kolín, no desať gólov v sieti Bratislavčanov v dvoch zápasoch bolo príliš. O rok neskôr titul župného majstra belasí opäť obhájili, no titul majstra Slovenska stratili. Na ich úkor sa to podarilo ŠK Rus Užhorod.

Obohatením a prínosom futbalového života Bratislavčanov sa stalo zorganizovanie dvoch turnajov. V roku 1932 prvého ročníka O Štefánikov pohár, v nasledujúcom prvého ročníka O dunajský pohár. Premiérovým víťazom prvého sa stala Viktória Žižkov, druhého Hungaria . Najlepšie bratislavské mužstvo si ešte v aktuálnej sezóne stihlo zaknihovať cenné víťazstvá nad pražskou Spartou či parížskym Racing Clubom.


Dátum vydania: september 2016