Sekcia: Vzdelávanie

 

Prvý slávny titul pre I. ČsŠK Bratislava

PhDr. Igor Machajdík, Národné športové centrum

Po neúspešných pokusoch I.ČsŠK Bratislava prebojovať sa do záverečnej fázy amatérskych majstrovstiev Československej republiky v rokoch 1925 a 1926, to „eškárom“ do tretice vyšlo. Rok 1927 sa zapísal do histórie slovenského a bratislavského futbalu výrazným spôsobom.  Kým sa Bratislavčania prebojovali do záverečných bojov asociačných majstrovstiev, museli svoju dominanciu na Slovensku potvrdzovať počas celej sezóny v bojoch so súpermi v I. A triede župných majstrovstiev, následne v dueli o primát v ČSSF proti Slávii Košice, ktorá postúpila cez ŠK Žilina a potom cez prekážku v podobe víťaza MLSz. V tom roku sa ním stal Rapid Bratislava, ktorý pokoril mestského rivala z Ligeti a potom aj  KAC Košice. „Eškárske“ hviezdy Príboj, Čambal, Šoral, Uher či Poláček žiadne prekvapenie nepripustili a nominovali svoj tím do hlavnej časti republikového šampionátu.


I. ČsŠK Bratislava, amatérsky majster Československa 1927

SK Kročehlavy, víťaz Stredočeskej futbalovej župy, bol, ako sa ukázalo, prijateľným súperom Bratislavčanov, ktorých víťazstvo 3:1 posunulo ďalej. V nasledujúcom kole, o dva týždne, ich čakal majster Moravy SK Prostějov. Dva góly v podaní Šorala a Príboja priblížili želaný úspech najlepšieho slovenského klubu do veľmi reálnych kontúr. Domáca tlač rozoberala dôležitý duel zo všetkých strán: „V prvom polčase bol zápas ešte otvoreným bojom rovnocenných súperov a víťaza bolo veľmi ťažké typovať, lenže v druhom polčase sa obraz hry úplne zmenil a domáci vďaka ich výbornej telesnej kondícii začali svojho súpera zvierať a v tejto dobe bol každý presvedčený, že zápas prinesie triumf slovenským farbám.  Bolo radosťou sa pozerať, jak naši chlapci oduševnene a neúmorne často i nasadením svojho telesného zdravia sa bili o každý kúsok pôdy len preto, aby dokázali vyspelosť futbalu na Slovensku a tým dobyli nezabudnuteľnú slávu nášho športu.“ K dosiahnutiu vrcholu chýbal ešte jeden stupienok.

Dvadsiaty november 1927 – veľké finále. Nastúpili v ňom borci z pravého brehu Dunaja proti majstrovi Nemeckého futbalového zväzu DSV Budweiss, čiže nemeckým Českobudějovičanom. Na hracej ploche sa diali veci výnimočné. Šoral, Poláček, Príboj v prvom polčase a opäť Šoral v druhom napli štyri razy súperove siete, ten sa zmohol iba na dve adekvátne „sieťové“ odpovede a mohlo sa oslavovať. Prvý titul amatérskeho majstra Československej republiky pre I.ČsŠK Bratislava vybojovala táto zostava: Hollý – Čulík, Mutňanský, Kaulich, Karácsonyi, Träger – Uher, Poláček, Príboj, Čambal, Šoral. Atmosféra bezprostredne po zápase bola osobitným zážitkom a oslavy nemali konca.


Slávny "eškársky" štvorlístok - Čambal, Šoral, Uher, Príboj (dobová karikatúra)

V hektickom roku 1927 zaujali aj ďalšie, niekedy až divoké výsledky čerstvého amatérskeho majstra ČSR, či už prehra s pražskou Sláviou 3:4, keď si ju pozvali ako hosťa pred zápasom s Prostějovom, či premiérové vystúpenie v Budapešti s prehrou 0:5 proti výberu hráčov Hungarie, Ferencvárosu a Ujpesti, ale aj úspešná domáca odveta proti kombinovanému tímu  Hungarie a Ujpestu 6:2. Odozvu vyvolali víťazstvá nad vyspelými viedenskými klubmi – Austriou i Admirou.  Priebeh zápasu „ešky“ s druhým z viedenských tímov šíril do éteru aj rozhlas. „Význam zápasu ocenil bratislavský Rádiojournal, ktorý zriadil na tribúne I.ČsŠK Bratislavy vysielaciu stanicu a požiadal chýrneho sportsmanna p. riaditeľa Beneša, aby priebeh tohto zaujímavého a pre slovenský football významného zápasu oznamoval do prístroja. Prednes po stránke technickej bol bezvadný, bolo možno jasne a zrozumiteľne počúvať a hlavne to bolo nestranícke a odborné referovanie udalosti do najmenších podrobností, takže poslucháč bol po celú hru sluchove práve tak zamestnaný, ako divák ne hrišti, ktorý zápas sledoval očima.“ Tak chválila rozhlasový počin slovenská tlač.

Samozrejme, zápasov s rôznymi súpermi zohrali bratislavskí futbalisti neúrekom – majstrovské i priateľské, vydarené i menej pozerateľné. Ponuky k zápasom od vyzývateľov adresované majstrom sa hrnuli a ich program bol stále nahustenejší. S „eškármi“ si chceli zmerať súperi domáci i zahraniční. Vymanením sa z nezvládnuteľnej situácie vzhľadom na termínovú listinu bolo oslobodenie od povinnej účasti mužstva ako čerstvého majstra od účasti bojov v I. A triede s tým, že v boji o titul víťaza župy nastúpi iba proti konečnému lídrovi tabuľky. Tak znel verdikt vedenia Západoslovenskej futbalovej župy. Belasí jednoducho nestíhali a najmä vidiecke kluby im už niekoľko sezón vyčítali, že dávajú prednosť zahraničným súperom pred domácimi, proti čomu nakoniec „eškárski“ činovníci ani neprotestovali, no pri vyspelosti mužstva a vzhľadom na schopnosti, rast a ambície bolo takéto riešenie potrebné.

Dátum vydania: august 2016