Sekcia: Vzdelávanie

 

PTE dominoval, ďalší pribúdali

PhDr. Igor Machajdík, Národné športové centrum

Rýchly vývoj futbalovej hry bolo cítiť aj na uhorskom vidieku, nielen v Budapešti, kde mal od januára 1901 svoje sídlo Maďarský futbalový zväz (MLSz), ale aj v Bratislave, kde sa dal pokrok vnímať aj cez sporadické správy z tlače, prezrádzajúce stúpajúce aktivity futbalovej pospolitosti. Pressburger Zeitung vo svojich krátkych futbalových komentároch uvádzal mená prvých bratislavských futbalistov. „Z našich hráčov treba vyzdvihnúť výkony pánov Gottpreissa, Halíka, Farkasa, Pogánya, Poscha a Michnaya“, dozvedáme sa vzácne informácie zo zápasu PTE – Austria Viedeň (3:2) z októbra 1903. Medzi tých najstarších priekopníkov patrili aj Krajnyák, Maza či Július Nirnsee, tiež skvelý atlét, ktorý sa stal ako člen Müegetem Budapešť dvojnásobným reprezentantom Uhorska v rokoch 1904 a 1907. Vodcovskou osobnosťou PTE bol Josef Beneš, rodený Pražan, ktorého dostal z Petržalky neľútostný front, ale vrátil sa a jeho intenzívny futbalový život v Bratislave pokračoval na poli hráčskom i funkcionárskom.

Futbalovým lídrom predvojnovej Bratislavy bol jednoznačne PTE, na päty sa im snažili stúpať postupne novovznikajúce kluby. Niektoré z nich však PTE nielen motivoval a pozitívne ovplyvňoval, ale aj podporoval. Ako? Svojim súperom sprístupňoval ihrisko, pomáhal pri tréningoch, sem-tam hráčsky posilnil. Bolo aj v záujme toho najlepšieho, mať kvalitných domácich súperov.  Z najstarších bratislavských futbalových klubov, ktoré však nedosahovali úroveň lídra PTE, spomeňme napríklad PULE (založený 1906), FC Terezváros (1907), Ligeti SC (1911), PMTK (1911), Törekvés SC (1912), VAS alebo židovský Makkabea SC založené v rovnakom roku 1912, či PAC v roku 1913.


Prví futbalisti PTE Bratislava

Počnúc sezónou 1907/1908 sa začali hrávať majstrovstvá uhorského vidieka, pôvodne v štyroch okresoch. PTE Bratislava zasiahol do bojov až v sezóne 1912/1913, keď MLSz povolil vytvoriť prešporskú podskupinu, v ktorej figurovalo aj deväť bratislavských klubov, postupne sa obmieňajúcich, najmä vzhľadom na zánik, prípadne vznik  konkrétnych tímov. Nebolo žiadnym prekvapením, že práve PTE sa stal víťazom novovytvorenej bratislavskej podskupiny a v nasledujúcej sezóne svoj primát obhájili.


Otvorenie tribúny PTE v Petržalke

Futbalové začiatky za petržalským mostom prežívali intenzívnejšie dovtedy okrem činovníkov, hráčov a ich rodín iba prví skalní priaznivci, pionieri medzi fanúšikmi v úzkom kruhu. Historickým prelomom sa stala z tohto aspektu jar 1913, keď na ihrisko PTE prúdili nezvyčajne početné davy, aby si pozreli slávny anglický klub Sunderland FC, majstra 1.anglickej divízie a finalistu Anglického pohára. Ich súperom sa stal budapeštiansky BAK a dôležitejší moment, ako výhra hráčov z kolísky futbalu 5:1, predstavovala obrovská reklama pre futbal, u nás dovtedy nevídaná. Nezanedbateľným plusom bol nemalý zisk zo vstupného. Niečo podobné sa podarilo na ihrisku PTE zreprízovať ešte pred vypuknutím vojny, keď sa v Petržalke predstavil majster Írska Glentoran Belfast. Tento raz kombinovaný tím domácich hráčov PTE a BAK Budapešť prehral s vyspelým súperom 0:3, ale opäť išlo o vydarenú exhibíciu a propagáciu čoraz populárnejšej hry, ktorá si stihla získať už početnejší tábor prívržencov. Žiaľ, tí prišli počas vojny aj o pýchu petržalského futbalového areálu – drevenú tribúnu i samotnú hraciu plochu.
Hráči ako Stahl, Feuer, Szvatek, Homoly, Zsáryovci, Kohút, Bánás i Pražan Beneš stratili veľa. Nielen štyri roky futbalového života, ale najmä možnosť „natiahnuť“ úspešné obdobie klubu, pretože PTE po vojne, už v novom šate i novom štáte, ale aj s novým názvom – Polgári torna Egylet, teda Meštiansky telocvičný spolok, taký úspešný nebol. Treba však zdôrazniť jedno: futbalisti PTE Bratislava od svojho vzniku v roku 1898 a celé nasledujúce obdobie svojej existencie v časoch uhorskej éry veľmi výrazným spôsobom formovali vývoj futbalovej hry v Uhorsku a na Slovensku.

Dátum vydania: jún 2016