Rio atletika: Postup z rozbehov na 800 m bol nad sily Jozefa Repčíka

Rio de Janeiro 12. 8. 2016 (WebNoviny.sk) - Slovenský reprezentant a ambasádor NŠC Jozef Repčík nepostúpil do semifinále behu na 800 m na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Repčík sa v prvý deň atletických súťaží predstavil v piatom zo siedmich rozbehov a v konkurencii ôsmich pretekárov finišoval šiesty v priemernom čase 1:49,95 min. Jeho tohtoročné maximum má hodnotu 1:49,02 min.

V pomalom a takticky vedenom behu si priamy postup do semifinále vybojovali víťazný Alžírčan Taoufik Makhloufi (1:49,17) a tiež Maročan Mostafa Smaili (1:49,29) a Talian Giordano Benedetti (1:49,40). Prekvapením je až siedme miesto Botswančana Nijela Amosa, strieborného medailistu z OH 2012. Do semifinále sa dostanú prví traja z každého zo siedmich rozbehov plus dovedna traja ďalší podľa umiestnenia.

Výsledky: 800 m - muži, V. rozbeh
- prví traja do semifinále
1. Taoufik Makhloufi (Alž.) 1:49,17 min, 2. Mostafa Smaili (Mar.) 1:49,29, 3. Giordano Benedetti (Tal.) 1:49,40, ... 6. Jozef Repčík (SR-NŠC) 1:49,95

Čerstvý tridsiatnik Repčík bol v hre ako prvý zo šestnástky slovenských atlétov, ktorí si vybojovali účasť na OH 2016. Repčík bol na olympijskom sviatku po druhý raz v kariére, v Pekingu 2008 obsadil celkové 46. miesto. "Dal som do toho všetko, ale nevyšlo to. Mal som smolu, že v mojom rozbehu bola kvalitná konkurencia a bol veľmi pomalý. Ešte do 600 m to vyzeralo nádejne, ale keďže tempo bolo pomalé, zrazu sa natlačilo dopredu viacero bežcov. Pre množstvo športovcov je česť už len dostať sa na olympijské hry. Tak to bolo aj v mojom prípade. V Riu je mimoriadna konkurencia, behá tu aj svetový rekordér Rudisha," vravel Repčík v prvej reakcii pre Rádio Slovensko.

"Škoda, že neprekročil svoj tohtoročný tieň. Mal však aj smolu, keďže sa objavil v pomalom behu. Nedá sa povedať, že sklamal, ale je na zamyslenie, aby v budúcnosti v pomalom behu zobral tempo do vlastnej réžie, lebo v závere už nestačil na súperov," skonštatoval pre TASR šéftréner slovenských atlétov Martin Pupiš.