Rio plávanie: Nagyovi tisícpäťstovka vôbec nevyšla

Rio de Janeiro 12. 8. 2016 (SITA) - V štvrtej rozplavbe zo šiestich obsadil Richard Nagy, športovec NŠC, 7. miesto časom 15:26,48, jeho osobný aj národný rekord pritom má hodnotu 15:04,03, zaplával ho vlani na svetovom šampionáte v ruskej Kazani. Jeho konečná pozícia bude známa až po všetkých rozplavbách, bude sa pohybovať okolo 30. postu.


Foto SITA: Richard Nagy v Riu

Dvadsaťtriročný slovenský kráľ dlhých dištancií v najdlhšej bazénovej disciplíne nenadviazal na svoju výbornú 9. priečku na 400 m polohové preteky z úvodu OH 2016, keď ho od finále delilo iba 32 stotín sekundy. V Riu sa ešte predstaví v utorok 16. augusta ako diaľkový plavec na otvorenej vode v desaťkilometrovom maratóne.

Pred roztrpčením z času na 1500 m však u neho najprv rezonoval nepríjemný pocit: "Katastrofa. Bola to najhoršia 1500-ka v mojom živote, čo sa týka pocitu. Nikdy som sa horšie necítil, to môžem povedať do bodky. Fakt by som rád vedel, čo sa stalo, lebo na tréningoch som sa cítil dobre. Tu skočím do vody a od druhého záberu som išiel pod moje možnosti. Bojoval som, veď som na olympiáde, dal som do toho maximum a nič z toho." 

Zlý pocit, ten bol u slovenskej plaveckej jednotky po celý čas. Ani náznak vyplávania z krízy: "Ani milisekunda. Po skoku som si pomyslel, že dobre, prvú päťdesiatku podržím a potom začnem. A nezačal som, vlastne som hneď skončil. Akože naozaj som mal dnes

A to ho v cieli ešte len to najhoršie čakalo - nemilé prekvapenie z času. Vedel, že bude pomalý, ale že až tak...: "Túto sezónu som plával veľmi pod svoje možnosti, ale pred olympiádou som plával oveľa rýchlejšie. Veril som si na čas o 20 sekúnd lepší, ale bol som úplne mimo. Takýto slabý čas som naposledy zaplával v Bratislave pred dvoma mesiacmi, keď som o olympiáde ešte nevedel."

Nagy ukončil pôsobenie v olympijskom bazéne, v ktorom sa ale úplne nestratil. V piatok takpovediac iba dokonal smolu, lebo v prvý olympijský víkend mu v rozplavbách na polohovej 400-ke chýbali len stotinky na postup. Urobil čo mohol, skončil deviaty, teda priečku za senzačným úspechom.

"Napriek tomu moje hodnotenie bazénovej časti plávanie je... nepublikovateľné. Dnes to bola vyslovená katastrofa a na polohe som chcel ísť lepšie, áno ten čas bol dobrý, ale mal som na ešte lepší. Začal som pomaly a tak mi dačo do finále chýbalo. Tiež to bolo také menšie sklamanie."