Rio atletika: Putalová sklamaná

Rio de Janeiro 13. 8. 2016 (SITA) - Slovenská reprezentantka Iveta Putalová obsadila 6. miesto v druhom rozbehu na 400 m na olympijských hrách v Riu de Janeiro a v semifinále bude chýbať. V súčte všetkých ôsmich rozbehov v 57-člennej konkurencii obsadila 41. priečku.


Foto TASR: Putalová v Riu

Dvadsaťosemročná Putalová vo svojej olympijskej premiére výkonom 52,82 s vylepšila svoje tohtoročné maximum, dosiahla štvrtý najlepší čas v kariére a za osobným rekordom (52,18 s) zaostala o 64 stotín sekundy. V čase dobehu do cieľa zverenkyni Marcela Lopuchovského, trénera NŠC, patrila postupová piata priečka spomedzi tých, ktoré sa nekvalifikovali priamo z prvého alebo druhého miesta. Postupne však Putalovú prevalcovala konkurencia z ostatných šiestich rozbehov a stačilo to na umiestnenie v piatej desiatke. 

Najlepší čas v ženských rozbehoch na 400 m dosiahla Američanka Phyllis Francisová (50,58), poslednou postupujúcou je Poľka Patrycja Wyciszkiewiczová (52,02). Putalovú delilo od postupu 8 desatín sekundy. 

"Bolo to zatiaľ to najlepšie, čo som tento rok zabehla, aj pocitovo to bolo dobré. Je tam drobné sklamanie, že to nebolo ešte lepšie. Človek by so sebou nemal byť nikdy spokojný. Predsa len, mám dôvod na sklamanie, veď oproti svetovej aj európskej špičke som zase zaostala. V závere som ešte mala relatívne dosť síl a snažila sa doťahovať súperky. Škoda, že sa mi nepodarilo predbehnúť štvrtú, prípadne dosiahnuť trochu lepší čas," uviedla Iveta Putalová v mixzóne po svojom olympijskom vystúpení v Riu de Janeiro. 

"Čo sa týka môjho výkonu, chcela som dosiahnuť viac. No je to pre mňa inšpirácia, že je stále na čom pracovať. V mojom prípade dvojnásobne. Je to ukážka toho, kde sa nachádzam ja a atléti na 400-vke z iných krajín v Európe a na svete. Ešte je čo robiť, treba drieť, bez práce to nejde," povedala dvadsaťosemročná atlétka a odkázala tak na Tokio 2020.

Tam by chcela výraznejšie prehovoriť do poradia: "Dúfam, že sa dostanem na ďalšiu olympiádu a podám tam lepší výkon. Určite chcem pokračovať ďalej."

Atletické súťaže v Riu, okrem maratónu a chôdze, sa odohrávajú na Olympijskom štadióne s kapacitou 60.000 divákov. Už od rána sa naň hrnulo množstvo divákov, ktorí mohutne povzbudzovali aj počas kvalifikácii a rozbehov. "Atmosféra sa mi veľmi páči, štadión je stále plný. Aj dráha mi sedela, bola fakt rýchla, no veľmi rýchle boli aj moje súperky."

Veľký dojem na ňu spravil otvárací ceremoniál na slávnej Maracane. "Samozrejme, veľmi som si ho užila, aj preto, že som si povedala, že môže byť môj prvý i posledný. Ale verím, že nebude," dodala.ATLETIKA 
Rozbehy na 400 m - ženy (prvé dve z 8 rozbehov a ďalších 8 s časom do semifinále): 
1. Phyllis Francisová (USA) 50,58 s, 2. Oluwakemi Adekoyová 50,72, 3. Salwa Eid Naserová (Obe Bahr.) 51,06, 4. Shaunae Millerová (Bah.) 51,16, 5. Libania Grenotová (Tal.) 51,17, 6. Allyson Felixová (Jam.) 51,24,...41. Iveta Putalová (SR) 52,82 s. - nepostúpila do semifinále