Róbert Orokocký: Naše ambície nie sú menšie ako predtým

Z tlačovej konferencie Jany Dukátovej a jej tímu

Bratislava 13. 3. 2019 (NŠC-Igor Machajdík) - V budove Akadémie akčných športov – Hangair action sports academy vo Vajnoroch, priestoroch plných vyznávačov freestylového lyžovania, snoubordingu, wakebordingu, bikingu, ale aj športovej gymnastiky, ktorí sa vyžívali na jednotlivých športoviskách, prebehla tlačová konferencia. Jej ústrednými postavami bola kajakárka Jana Dukátová, jej tréner a zároveň partner Róbert Orokocký (po tlačovke aj ich rozkošná deväťmesačná dcérka Lívia) a fyzioterapeut Milan Gašpárek.


Foto NŠC Peter Csonka: Tlačová beseda Jany Dukátovej v Hangair

Dominantnou témou bol návrat našej úspešnej vodnej slalomárky, členky NŠC do aktívneho prostredia divokej vody, tréningového procesu a postupné zapájanie do súťaženia vo vodných kanáloch na vrcholnej úrovni. Dva a pol mesiaca, ktoré strávila Janka so svojím tímom v Austrálii, na prvom športovom sústredení po narodení dcérky Lívie, dopadlo priaznivo. Náplň a poslanie bolo jasné: otestovať sa, navyše v príjemných podmienkach, v teple a pohode. V tomto duchu zhodnotila pobyt u protinožcov aj samotná Jana Dukátová: „Veľmi sme sa tešili, že sme mohli vycestovať a vo fantastických podmienkach to bola pre nás veľká skúška, ktorá dopadla skvelo. Hlavný cieľ – odpádlovať stanovené objemy na tichej i divokej vode vyšiel a je potešiteľné, že pokračujeme vo všetkom, čo sme robili doteraz.“


Foto NŠC: Jana Dukátová, členka NŠC

Dôležitým členom tímu or roku 2015 je fyzioterapeut a kondičný tréner Milan Gašpárek, ktorý načrtol svoj pohľad na ženský organizmus v tehotenstve a po pôrode a špecifiká, ktoré z toho vyplývajú pre športovkyňu spojené s prirodzenými zmenami. Teda na obdobie, v ktorom svaly atrofujú, telo nepracuje tak ako predtým a výpadok z procesu je, samozrejme, zákonitý. Návrat je veľmi náročný, akoby odznovu, po fyzickej i psychickej stránke. Vyžaduje si to svoj čas a vhodnú cestu, ktorú tím nachádza a verí, že bude úspešná.


Foto NŠC: Milan Gašpárek a Jana Dukátová

Nemenej dôležitou oblasťou, aby všetko do seba zapadalo, ako prízvukoval Róbert Orokocký, je logistika, zabezpečovanie každodenných výjazdov. „Je prioritné, aby bola Janka v pohode. Spojiť materstvo a šport je veľmi náročné, vyladiť režim bábätka a tréningy tak, aby bolo všetko zladené, aby sme sa mohli koncentrovať a zároveň aby bolo dieťa spokojné.“ Janka dopĺňa: „Dnes je situácia úžasná. Dieťa spí celú noc, dovtedy bolo nočné vstávanie úmorné, teraz už na Slovensku všetko začalo akoby odznova, ale dnes pokračuje tak, ako má. Teší ma, že naše dieťa je plnohodnotným členom nášho tímu.“
Informácie o najbližších športových plánoch Jany Dukátovej konkretizujú, že tými kľúčovými budú júnové Majstrovstvá Európy 2019 v Pau (Francúzsko), teda tam, kde získala pred 18 mesiacmi striebro na MS i účasť na pretekoch Svetového pohára. Ale tou najvyššou prioritou bude olympijská kvalifikácia v druhej polovici augusta. „Dovtedy sa môžem fyzicky pripraviť, pretože fyzická stránka je jednoznačne rozhodujúca“, zdôraznila naša úspešná vodnáslalomárka. K rutinným návykom a princípom v kajaku a s jej prirodzenou ľahkosťou na vode treba pridať práve fyzičku. Tú sa ,momentálne snaží navýšiť v posilňovni a fitnes. Pôrod ovplyvní kariéru každej vrcholnej športovkyne výrazným spôsobom. Svojimi skúsenosťami pri návrate do športu sa s Jankou podelili napríklad aj biatlonistka Anastasia Kuzminová či rýchlostná kanoistka Martina Gogolová –Kohlová.

Jana Dukátová a jej tím neponecháva nič na náhodu, nechcú nič zanedbať a ich cesta k návratu a nadviazanie na úspešnú športovú kariéru je cieľavedomá a sympatická. Budeme radi, ak sa nastavené plány vydaria a zrealizujú, pretože radosť z niečoho, čo je podstatnou súčasťou života, je v ich prípade naozaj evidentná a veľavravná.Ďalšie informácie priniesol portál teraz.sk, čítaj TU.
postoj.sk čítaj TU.
sport.sme.sk čítaj TU.