Róbert Petriska a Ján Mižúr v nových štruktúrach SOV

Bratislava 26. 11. 2016 (SOV)Novým prezidentom Slovenského olympijského výboru (SOV) sa v sobotu 26. novembra stal podnikateľ Anton Siekel, čestný prezident Slovenského zväzu judo a predseda správnej rady Nadácie SOV. Jednoznačne uspel vo voľbách nástupcu Františka Chmelára, ktorý po 17 rokoch výkonu najvyššej funkcie už nekandidoval. Výsledky volieb na 51. valnom zhromaždení (VZ) SOV oznámil predseda volebnej komisie Pavol Mutafov krátko pred poludním.

Volebného Valného zhromaždenia SOV sa osobne zúčastnil minister vedy výskumu a športu SR Peter Plavčan. "V mene rezortu by sa rád poďakoval odchádzajúcemu prezidentovi za vykonanú prácu a zaželal veľa šťastia novému prezidentovi, aby sme mohli spoločne podporovať šport, naďalej dosahovali dobré výsledky a aby naša mládež utvorila nový životný štýl, ktorý jej pomôže pri športe aj osobnom živote," povedal Plavčan.

Novozvolený prezident SOV Anton Siekel po vyhlásení výsledkov okrem iného povedal: "Víťazstvo ma veľmi potešilo, pretože sa potvrdilo, že komunikácia, ktorú som viedol v posledných týždňoch a mesiacoch, bola reálna a vidím veľký záujem celého športového hnutia o spoluprácu, o ktorej sme sa rozprávali. Predchádzalo mu veľmi veľa diskusií a hľadania spoločných riešení. Je to pre mňa silný záväzok. Je radosť pracovať s ľuďmi, ktorých viete spojiť, je to veľmi perspektívne na to, aby sme vedeli diskutovať o ťažkých témach, ktoré pred nami budú stáť.”

Potom sa pokračovalo voľbami do Výkonného výboru SOV. V prvom kole volieb prvého celku, v ktorom hlasovalo 76 členov spolu so 108 hlasmi (nadpolovičná väčšina teda bola 55 hlasov), boli zvolení dvaja členovia VV SOV – predseda Slovenského atletického zväzu Peter Korčok získal 77 hlasov a prezident Slovenského stolnotenisového zväzu Zdenko Kríž 59 hlasov. V druhom kole volieb v rámci prvého celku už na zvolenie ďalších troch členov VV SOV stačila jednoduchá väčšina. Zo 75 odovzdaných hlasov bolo platných 74. Najviac hlasov získala generálna sekretárka Slovenskej gymnastickej federácie Monika Šišková (49), zvolení boli aj prezident Slovenského zväzu karate Daniel Líška (36) a prezident Slovenskej triatlonovej únie Jozef Jurášek (34).
V druhom celku a až v druhom kole, v ktorom už rozhodovala len jednoduchá väčšina, sa na zvyšné štyri miesta vo VV SOV volilo zo 16 kandidátov. Stali sa nimi dvojnásobný olympijský medailista v športovej streľbe Jozef Gonci, ktorého navrhla členka MOV Danka Barteková (62 hlasov), prezident Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky a vedúci športového oddelenia NŠC Róbert Petriska (51), dekan Fakulty telesnej výchovy a športu UK v Bratislave a olympionik v atletike i v boboch Marián Vanderka (43) a prezident Slovenskej volejbalovej federácie Ľubor Halanda (39).Členom VV SOV bol automaticky Matej Tóth, ktorý sa už pred časom stal predsedom komisie športovcov SOV.


Foto Ján Súkup: VV SOV 2016 - 2020

Individuálnymi členmi SOV sa stalo 5 významných osobností nášho olympijského hnutia a športu - výlučne olympionikov. Zvolení boli dvojnásobný olympijský víťaz a päťnásobný medailista vo vodnom slalome Michal Martikán (99 hlasov), päťnásobná sánkarská olympionička Mária Jasenčáková (95), dvojnásobný hokejový olympionik Jozef Stümpel (94), hádzanárska olympionička a predsedníčka Klubu fair play SOV Janka Stašová (93) a zápasnícky olympionik, predseda Olympijského klubu Košice Miroslav Luberda (88).

Veľmi jednoduchá bola aj voľba ombudsmana SOV, čo je nová funkcia. Uchádzal sa o ňu jediný kandidát - bývalý podpredseda vlády SR a pedagóg na Právnickej fakulte UK Ľubomír Fogaš. Dostal 96 hlasov.
Vo voľbách predsedu dozornej rady SOV jednoznačne uspel doterajší predseda DR SOV Marián Kukumberg (navrhnutý Slovenskou volejbalovou federáciou).
Za členov dozornej rady boli v druhom kole formou jednoduchej väčšiny zvolení Ján Mižúr, vedúci oddelenia ekonomiky a zástupca riaditeľa NŠC (navrhnutý Slovenským zväzom orientačných športov) so 45 hlasmi a Ján Karšňák (navrhnutý Slovenským zápasníckého zväzu) so 44 hlasmi.

Volebným 51. valným zhromaždením Slovenského olympijského výboru (VZ SOV) v bratislavskom hoteli DoubleTree by Hilton de facto uzavrel štvorročný olympijský cyklus a začal sa nový.

O koncepcii práce SOV v budúcom období si prečítaj článok TU!