Slalomári s Dukátovou odleteli na predolympijský test do Ria

Viedeň, 20. 11. 2015 (SZKDV) - Do dejiska budúcoročných olympijských hier v Riu de Janeiro (5. – 21. augusta) odletela v piatok večer z Viedne jedenásťčlenná výprava reprezentantov SR vo vodnom slalome aj s Janou Dukátovou, ambasádorkou NŠC. Cieľom ich pobytu v Brazílii bude zmapovanie podmienok, aké budú účastníkov OH 2016 čakať v tejto juhoamerickej krajine.
Práve v deň odletu Slovákov za more slávnostne otvorili areál vodného slalomu, v ktorom sa na budúci rok bude bojovať o olympijské medaily v tomto odvetví. V rámci pobytu sa zúčastnia aj na medzinárodných pretekoch. Na nich budú štartovať reprezentanti všetkých elitných krajín, bude to teda ostrý test pred vrcholom štvorročného cyklu.

“Pre nás je veľmi dobré, že prakticky niekoľko dní po sprístupnení areálu v ňom budeme môcť trénovať. Navyše, po piatich plánovaných tréningoch sa zúčastníme aj na predolympijských pretekoch,” povedala tesne pred odchodom výpravy Jana Dukátová.

Tá celý predolympijský rok venovala skúšaniu nového slalomárskeho materiálu a výstroja. “Som rada, že som to stihla ešte pred odletom do Brazílie. Na novú techniku som si zvykla, vyhovuje mi, teraz si ju vyskúšam v ostrých pretekoch. Teší ma, že ešte tento rok máme takúto šancu – súťažiť v Brazílii s ostatnou konkurenciou,” uviedla slovenská kajakárka, ktorá by v hostiteľskom meste blížiaceho sa športového sviatku mala po predolympijských pretekoch zostať na desaťdňovom sústredení.
“Keďže naša konkurencia v tomto prípravnom období určite nespí, musíme využiť každú možnosť, ktorú nám organizátori OH ponúkajú. Do začiatku OH máme povolené absolvovať v novom športovisku dovedna 70 tréningových hodín. Vzhľadom na to, že v niektorých kategóriách nemáme ešte vyriešenú internú nomináciu, už teraz vieme, že v apríli a v máji do Brazílie určite nepôjdeme, vďaka čomu nejaké povolené hodiny stratíme. Obetujeme ich však dobrej veci. Celú pozornosť sústredíme na podujatia, čo rozhodnú o konečnej podobe slovenského vodnoslalomárskeho tímu pre Rio 2016,” skonštatoval Róbert Orokocký, osobný tréner Jany Dukátovej a športový riaditeľ Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode (SZKDV).

Podľa neho aktuálny tréningový pobyt v Riu je pre užší výber slovenského tímu povinnosťou. “Počas pobytu chceme dôkladne zmapovať podmienky, v ktorých budeme počas OH fungovať. Chceme si vyskúšať ubytovanie, tamojšiu stravu i dopravu. Chceme dôkladne spoznať všetky možnosti, čo nám Rio na budúci rok ponúkne. Aby sme potom doma v pokoji mohli naplánovať celú logistiku nášho pôsobenia v Riu, kam ako tím opäť pôjdeme s najvyššími ambíciami,” povedal Róbert Orokocký, tréner NŠC pre agentúru SITA.

Vo výprave nechýbajú ani trojnásobní víťazi spod piatich kruhov a štvornásobní olympijskí medailisti v C2 Peter a Pavol Hochschornerovci, ktorí s bratrancami Ladislavom a Petrom Škantárovcami momentálne bojujú o svoju piatu účasť na OH.