Vanda Michalková má 15 rokov a patrí k špičke v lezení, ktoré bude o tri roky prvýkrát na olympiáde

Bratislava 21. 8. 2017 (Denník N; Matej Ondrišek) - Vanda Michalková je najlepšou ženskou lezkyňou na Slovensku. Športové lezenie bude v roku 2020 po prvýkrát na olympijských hrách. Na Slovensku vyrastá v tomto športe veľká nádej. Vanda Michalková, členka NŠC, má iba pätnásť rokov, no už je majsterkou Slovenska v lezení s lanom i takzvanom boulderingu.

Vo svojej kategórii športových lezcov pravidelne získava medaily na Európskom pohári mládeže, naposledy vyhrala preteky v Bulharsku. Najbližšou súťažou, na ktorých sa predstaví sú majstrovstvá sveta v rakúskom Innsbrucku, ktoré sa konajú od 29. 8. do 10. 9. 2017.


Foto archív VM: Vanda Michalková

„Chcela by som sa stať majsterkou sveta. Myslím si, že víťazstvá v detských kategóriách ešte nie sú také dôležité. Je však lepšie, keď sa budem zlepšovať pomaly, až sa raz dostanem na vrchol,“ hovorí nadaná lezkyňa, ktorú k tomuto športu priviedol otec.

Okrem lezenia na stenách sa Vanda venuje aj lezeniu na skale. Tento rok sa jej v Slovinsku podarilo prekonať najlepší slovenský ženský výkon, keď preliezla cestu s obťažnosťou 8c.

„Jedným z mojich dlhodobých cieľov je vyliezť obťažnosť 9a. Som o kúsok bližšie, no viem, že je za tým veľa tréningu a driny,“ pokračuje športovkyňa, ktorú podporuje Národné športové centrum. To spadá pod ministerstvo školstva.

Medzinárodný olympijský výbor odôvodnil zaradenie športového lezenia na olympiádu tým, že sa chce priblížiť mladým ľuďom.

Podľa Medzinárodnej federácie športového lezenia sú lezecké steny vo viac než 140 krajinách a tomuto športu sa venuje 35 miliónov lezcov s priemerným vekom 23 rokov.

„Neviem, ako ostatní, ale mne sa na lezení páči, že cesty sa neustále menia. Lezenie tiež nie je len o pretekoch. Je skvelé, že chodievame aj na skaly, kde nie je žiaden stres, ale naopak, veľmi priateľská atmosféra. Komunita lezcov ešte nie je taká obrovská, väčšinou sa poznáme a sme kamaráti,“ približuje Michalková.


Foto  archív VM: Vanda Michalková