Slovensko oficiálne účastníkom hier, v dedine vztýčili vlajku

Slovenská výprava sa už oficiálne začlenila do olympijskej rodiny v dejisku Hier XXX. olympiády v Londýne. V rámci jedného zo ceremoniálov v centre olympijskej dediny krátko pred 13.00 h SELČ slávnostne vztýčili aj slovenskú vlajku. Spolu s ňou stúpali nahor aj národné symboly Azerbajdžanu, Talianska a Kazachstanu. Na slávnosti vztyčovania slovenskej vlajky sa zúčastnili aj športovci Národného športového centra - vodná slalomárka Jana Dukátová a plavkyne Katarína Listopadová s Denisou Smolenovou.

"Slávnosť sa začala približne o pol dvanástej londýnskeho času za prítomnosti vicestarostky olympijskej dediny Tessy Jowellovej. Nechýbal ani prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár a veľvyslanec SR vo Veľkej Británii Miroslav Wlachowský," prezradil tlačový atašé slovenskej výpravy Zdenko Kríž.

"Úžasné! Zaspievala som si hymnu a pospevovala som si aj queenovky, tie človeka vždy dobre naladia," usmievala sa plavkyňa Katarína.

Denisa Smolenová, hoci v Londýne štartuje už na svojej druhej olympiáde, zažila vztyčovanie vlajky takisto prvý raz ako Listopadová, nováčik pod piatimi kruhmi. "Veselý a živý program, k tomu pesničky od Queenu - fajn zábava," pochvaľovala si.

V súvislosti so vztyčovaním je zaujímavá "story" vodnej slalomárky Jany Dukátovej. "Keďže štartuje na olympiáde prvý raz, veľmi túžila zažiť tento ceremoniál. Preto si vybavila, že bude trénovať až popoludní. Ale hneď po slávnosti utekala do Lee Valley White Water Centra," vysvetľoval Ľubor Halanda.

Zdroj: Gabriel Bogdányi, denník Šport, TASR, SITA, 26. júla 2012