Slovensko sa hýbalo vďaka Európskemu týždňu športu

Bratislava, 1. 10. 2019 (NŠC) – Vyše 200-tisíc ľudí sa rozhodlo hýbať a zapojilo sa do akcií Európskeho týždňa športu, ktorý sa každoročne koná od 23. do 30. septembra.

Jedným z vrcholov bolo podujatie #BeActive Night v bratislavskom Ružinove. Na celom európskom kontinente počas predošlých dní športovali milióny ľudí rôzneho veku, pohlavia, profesionálnych i amatérskych športovcov, ale aj úplných začiatočníkov.


V poradí piaty ročník projektu Európskeho týždňa športu sa konal v 42 krajinách a okrem národných koordinátorov ho podporilo aj 47 partnerských asociácií. Na Slovensku ho po štvrtýkrát zastrešovalo Národné športové centrum. Nehľadiac na vek, zamestnanie, pohlavie či úroveň fyzickej zdatnosti si mohol každý nájsť niečo na zlepšenie svojho životného štýlu. Cieľom bolo zapojiť obyvateľstvo do športových a telesných aktivít a zvýšiť povedomie o ich veľkých prínosoch pre život.

Počas Európskeho týždňa športu sa od 23. do 30. septembra uskutočnilo na Slovensku 747 športových podujatí. Z roka na rok sa tento počet zvyšuje a registrujú sa ďalší a ďalší organizátori podujatí, ako sú nové školy, kluby, či zväzy. Pod hlavičkou #BeActive, čo je hlavný slogan kampane a nabáda k pohybu nielen počas samotného Európskeho týždňa športu, ale aj počas celého roka, sa mohli registrovať aj všetky pohybové aktivity organizované od 1. septembra do 15. októbra 2019. Celkovo zaevidovali v Národnom športovom centre 1100 akcií v rámci tohto celého obdobia, do ktorých sa zapojilo či ešte zapojí približne 213-tisíc Slovákov.

Najviac podujatí sa počas samotného Európskeho týždňa športu uskutočnilo v školách, z 567 pohybových aktivít bolo až 72 v materských školách, ktoré sa každoročne zapájajú do iniciatívy vo väčšom a väčšom počte aj s tými najmenšími.
Najviac registrovaných podujatí evidujeme z miest v Bratislave, kde si záujemci mohli vybrať z 89 podujatí vrátane úspešnej víkendovej akcie #BeActive Night v mestskej časti Ružinov.


Foto Peter Csonka: Dom kultúry Ružinov počas #BeActive Night ožil rytmom zumby. 

Východ republiky Košice sú každoročne aktívne a registrovali 36 podujatí. Zahanbiť sa nenechalo ani súčasné Európske hlavné mesto športu Michalovce, kde počas kampane zorganizovali 26 akcií.

Jednou z vydarených akcií v Michalovciach bolo audiovizuálne výchovno-vzdelávacie predstavenie Slovenského olympijského a športového výboru Dotkni sa hviezd určeného pre žiakov prvého stupňa základných škôl.

Prieskum Eurobarometer z roku 2017 ukázal, že ľudia sa prestávajú hýbať. Až 60 percent obyvateľov starého kontinentu nešportuje a nevenuje sa fyzickej aktivite. Na Slovensku je to 49 percent ľudí.

Hýbať sa a športovať vyzýval Slovákov počas kampane aj boxer Tomi Kid Kovács. „Nie je nutné mať zábrany a zaoberať sa názormi iných ľudí. Ak niekto športuje, športuje pre seba, svoje telo a dobré pocity. Na športovanie nepotrebujete najlepšie fitnescentrá, špeciálne priestory. Často stačí dobrá prechádzka, ľahký výklus. Nikto nechce, aby ste prekonávali svetové rekordy. Stačí sa len rozhýbať, aby sa človek cítil lepšie,“ uviedol Kovács. 


Foto Peter Csonka: boxeri NŠC zľava Andrej Csemez a Vilaim Tankó, v pozadí Tomi KID Kovács, tréner NŠC

Informácie o Európskom týždni športu, rovnako ako aj registrácia športových podujatí, sú prístupné na internetovej stránke www.tyzdensportu.sk .