Slovenský rekord Zapletalovej

Kladno 18.7.2020 (SAZ-Gabriel Bogdányi) -  V 2. kole českej extraligy v Kladne si výborne počínal Šimon Bujna z banskobystrickej Dukly, ktorý v behu na 400 m skončil druhý v osobnom rekorde 46,48 sekundy, keď ho iba o 2 stotinky predstihol trojnásobný halový majster sveta i Európy na tejto trati Pavel Maslák. Bujnov sparingpartner, špecialista na 400 m prekážok a člen NŠC Martin Kučera obsadil 5. miesto v treťom najlepšom čase svojej kariéry 47,27 (predtým 46,98 a 47,11).

Spokojnosť netajil ani tréner Radoslav Ivan. „U Šimona som predpokladal čas 46,60, u Maťa 46,90. Dnes sme mali ideálne podmienky, navyše bežať proti Maslákovi je pre chalanov veľká motivácia. Pred pretekmi som tvrdil, že nech zabehnú chalani čokoľvek, viem, že v sezóne určite pobežia ešte rýchlejšie. Verím, že obaja naskočili na dobrú vlnu a máme sa na čo tešiť – aj na kvalitné prekážky v Maťovom podaní,“ nadchýnal sa tréner Ivan.


Foto Pavol Uhrín: Emma Zapletalová na súťaži v Kladne

Dvadsaťročná Emma Zapletalová, členka NŠC z ŠK ŠOG Nitra potvrdila fantastickú formu a triumf na 400 m prekážok okorenila už druhým tohtoročným rekordom SR do 23 rokov časom 56,86 s. Vlastné maximum z 1. kola extraligy v Prahe 4. júla zlepšila zverenka Petra Žňavu o 25 stotín a len o 7 stotiniek zaostala za seniorským rekordom klubovej kolegyne Daniely Ledeckej, členky NŠC, ktorá v Kladne bežala tiež výborne. Vyhrala hladkú štvorstovku za 53,65 sekundy, čo je len o 36 stotín za osobným rekordom. Čo jej nevyšlo na 400 m, podarilo sa na polovičnej trati. Zverenka Kataríny Adlerovej síce skončila „až“ štvrtá, ale časom 23,84 si o 22 stotín zlepšila osobák a posunula sa na ôsmu priečku v slovenských historických tabuľkách.

„Dúfal som, že by dnes mohla dosiahnuť čas pod 57 sekúnd, hoci boli podmienky, počasie i súperky, o čosi horšie ako pred dvoma týždňami v Prahe. Emma však zvládla preteky lepšie rytmicky a navyše, už to boli jej tretie preteky, predsa len je viac vybehaná,“ komentoval Zapletalovej rekordný čas kouč Žňava.

Danielu Ledeckú zlepšenie sa na 200 m veľmi potešilo: „S trénerkou sme dúfali v čas pod 24 sekúnd, pretože posledné výkony naznačovali, že je len otázka času, kedy táto méta padne. Teraz to konečne vyšlo! Na štvorstovke mi ešte chýba k lepším výkonom tréning špeciálnej vytrvalosti na 400-metrovom ovále. Verím však, že v auguste a septembri to aj v tejto disciplíne bude vyzerať inak.“


Foto Pavol Uhrín: Daniela Ledecká na súťaži v Kladne