SOV: Chmelár slávnostne podpísal prihlášku Slovenska do Ria 2016

Bratislava 17. 10. 2015 (SITA, Marko Erd) - Prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) František Chmelár v sobotu osemnásť minút po deviatej hodine predpoludním v bratislavskom hoteli Radisson Carlton Blue slávnostne podpísal prihlášku Slovenska na OH 2016 v Riu de Janeiro (5. - 21. augusta 2016). Urobil tak v rámci 8. európskeho fóra športovcov, ktoré hlavné mesto SR hostilo prvýkrát v histórii. Prvému mužovi olympizmu na Slovensku pri tomto akte asistovali členka komisie športovcov MOV a členka SOV Danka Barteková, úradujúci majster sveta v akvatlone Richard Varga (ambasádor NŠC) a predseda komisie športovcov SOV Jozef Gönci.

Svedkami slávnostného okamihu boli aj najvyšší predstavitelia Európskych olympijských výborov (EOV) na čele s jeho generálnym sekretárom Raffaelom Pagnozzim a tiež účastníci 8. európskeho športového fóra z 36 krajín, medzi ktorými bolo pätnásť olympijských medailistov.

Prezident SOV v súvislosti s ambíciami Slovákov na OH 2016 v Brazílii neskrýval optimizmus, k čomu mu dali právo úspechy mnohých športovcov SR. „Štyri tituly majstrov sveta, ktoré naši športovci vybojovali v druhej polovici tohto roka, signalizujú, že momentálne máme dobrých športovcov. K dispozícii sú športovci, ktorí môžu v Riu zásadným spôsobom prehovoriť do boja o medaily. Na druhej strane si však uvedomujeme, že nie všetci môžu byť na takomto celosvetovom fóre aj úspešní. Lebo väčšina športovcov sa na olympijské súťaže pripravuje mimoriadne poctivo a olympijské hry vníma ako vrchol svojho snaženia. Podľa mňa aktuálne približne 15 – 20 zástupcov Slovenska na OH v Riu má veľkú šancu na to, aby budúci rok rozšírili počet olympijských medailistov zo Slovenska,“ skonštatoval František Chmelár a dodal: „Myslím si, že v Riu sa budeme pohybovať na hranici 50 – 55 zúčastených športovcov. Pravda, ak sa na OH 2016 nedostanú vodní pólisti.“


Foto SITA: František Chmelár pri podpise, Jozef Gönci a Danka Barteková