Športová gymnastka B. Mokošová s ohrozenou účasťou na MS

Bratislava, 26. 9. 2018 (sport.aktuality.sk) - Účasť slovenskej reprezentantky v športovej gymnastike Barbory Mokošovej na blížiacich sa majstrovstvách sveta v katarskej Dauhe (25. októbra - 3. novembra 2018) je veľmi otázna.

Dvadsaťjedenročná olympionička z brazílskeho Ria de Janeiro 2016 si na sústredení v maďarskom Györi zranila pravý členok a musí nútene pauzovať.

"Stalo sa tak v utorok na tréningu. Pri salte na kladine sa ´Bára´ zle odrazila, ešte horšie doskočila a veľmi škaredo spadla. Rýchlo sme sa z Maďarska presunuli domov do Bratislavy na medicínsku prehliadku. Lekári už na prvý pohľad skonštatovali, že to s jej členkom nevyzerá dobre, má ho ako obrovskú loptu. Viac však napovie až štvrtkové vyšetrenie, absolvuje CT i magnetickú rezonanciu. Uvidíme. V tejto chvíli to však každopádne vyzerá, že majstrovstvá sveta v Katare sú v prípade ´Báry´ vážne ohrozené. Záležať bude na výsledkoch spomenutého vyšetrenia," uviedol v stredu popoludní pre agentúru SITA so smútkom v hlase Mokošovej osobný tréner Martin Zvalo a pokračoval:

"Pred časom mala problémy s tým istým členkom, tri väzy z vonkajšej strany boli odtrhnuté a cvičila s ortézou. Teraz sú poškodené dva vnútorné väzy. Momentálne neviem povedať, či sú silno natiahnuté, natrhnuté alebo komplet odtrhnuté. V tom poslednom prípade by musela ísť na plastiku a nasledovala by veľmi dlhá pauza. Je to obrovská škoda, ´Bára´ má super formu, čo dokázala aj minulý týždeň druhým miestom na bradlách a tretím v prostných na pretekoch Svetového pohára v maďarskom Szombathely".

Gymnastka Slávie UK Bratislava je na bradlách aktuálnou líderkou Svetového pohára (SP) s názvom "Challenge Cup 2018", do skompletizovania poradia chýbajú už iba tohtotýždňové záverečné preteky v Paríži.

"Do francúzskej metropoly sme mali cestovať a ´Bára´ si tam mala prevziať pohár za celkový triumf na bradlách v rámci Svetového pohára, čo je pre ňu i slovenskú gymnastiku obrovský úspech. Zo Slovákov sa to ešte nikomu nepodarilo. Ani Samovi Piaseckému, ktorého som v minulosti tiež trénoval. Mokošovú koncom týždňa po súťaži v Paríži takmer naisto nikto z gymnastiek nepredstihne v konečnej klasifikácii na tomto náradí, Barborka bude triumfovať v tejto disciplíne. Nepríjemná udalosť a zranenie jej znemožní štart vo Francúzsku, museli sme ho zrušiť. Slovensko v Paríži nebude mať zastúpenie," skonštatoval ďalej Zvalo.

Súčasná slovenská gymnastická jednotka Barbora Mokošová sa chce po Riu de Janeiro 2016 predstaviť pod piatimi kruhmi aj na na najbližších olympijských hrách - v japonskom Tokiu 2020. Svoju výbornú formu chcela prezentovať o mesiac na svetovom šampionáte v katarskej Dauhe.

"V obrovskej konkurencii sme pomýšľali a trúfali si aj na účasť vo finále viacboja žien, kde sa predstaví iba 24 gymnastiek. Prišlo však neočakávané zranenie, ktoré nám úplne naštrbilo plány. Uvidíme, čo ukáže štvrtkové vyšetrenie," dodal pre agentúru SITA Martin Zvalo.