Športovci a tréneri NŠC


Štvrťstoročie v službách športovej fyzioterapie
Jedným z protagonistov oceňovania osobností NŠC a jeho predchodcov v časovom horizonte štyridsiatich rokov sa stal aj fyzioterapeut Igor Adamus. Bez zveličovania možno konštatovať, že sú mu naozaj vďačné stovky našich športovcov, ktorým pomohol. Jeho odborné kvality a jedinečné schopnosti v oblasti športovej fyzioterapie sú veľmi žiadané a uznávané, čo nám potvrdili mnohí z nich (ale aj autentické skúsenosti). Sme radi, že (po dlhšom „nátlaku“) prijal našu ponuku na rozhovor, za čo mu ďakujeme.


S adrenalínom vo vodnom valci
45 sekúnd trvajúca súťažná jazda kajakára, v ktorej efektne zdoláva špecifickú vodnú vlnu, je akýmsi finálnym výstupom freestylistu vyjadrujúcim zároveň jeho smerovanie hraničiace so životným štýlom. Freestyle, ktorý je súčasťou či disciplínou kanoistiky na divokej vode, má svoje zákonitosti plné dynamiky, adrenalínu, akčnosti, no skrýva sa za ním množstvo  tréningového úsilia, driny, ale aj nevyhnutného boja o samotnú freestylovú existenciu. V podaní protagonistu rozhovoru je však aj vyjadrením úspešnosti nášho športovca v prostredí a konkurencii absolútnej svetovej špičky. 


Alenka v ríši úzkych lyží
Zastihnúť momentálne Alenu Procházkovú doma, na Slovensku, je prakticky nemožné. Pochopiteľne, sezóna je v plnom prúde, preteky Svetového pohára, ktorých je súčasťou, odkrajujú svoje diely pravidelne, zimná olympiáda predo dvermi. Alenu sme zastihli, ako inak, v dynamike pohybu. Bleskový presun medzi pretekmi na „medzištátnej trati“ Fínsko – Slovensko – Švajčiarsko a odpovede na naše otázky za jazdy v pohode. Ako na trati s dobre namazanými bežkami. Jej zlaté bronzové kumite

Na konečnú fázu rozhovoru s karatistkou Janou Vojtikevičovou (* 18. 9. 1990, Žilina) sme museli počkať o niečo dlhšie. V druhej polovici júna sa naša úspešná reprezentantka zúčastnila na prestížnom podujatí K1 Premier League v Jakarte. Na výborne obsadenom turnaji získala v kumite do 55 kg bronzovú medailu, ale aj nepríjemné zranenie, po ktorom musela absolvovať operáciu sánky a pobyt sa jej nedobrovoľne predĺžil o päť dní. Janka to v Indonézii zvládla a na karate, samozrejme, nezanevrela. Tešíme sa na jej ďalšie úspešné pôsobenie na žinenke 8 x 8 metrov.


Oddaný komplexnému športu
Richard Varga (*28.1.1989 Bratislava) posunul popularitu triatlonu na Slovensku v roku 2012 o poriadny skok vyššie. Dvadsiaty druhý triatlonista na londýnskej olympiáde a vicemajster Európy 2012 v kategórii do 23 rokov, ako aj dvojnásobný majster sveta v akvatlone (2010 a 2012) sa v sezóne 2012 desaťkrát umiestnil na významných svetových podujatiach do 20. miesta, pričom sa skvele prezentoval najmä v pretekoch organizovaných v rámci seriálu majstrovstiev sveta, kde mu patrí konečné 23. miesto v kategórii muži elite 2012.Dobrovoľne v klietke úspechov

Využili sme návštevu nášho úspešného atléta Marcela Lomnického (*6.7.1987) v športovej hale Mladosť v Bratislave, ktorá je sídlom Národného športového centra a dohodli sme sa na rozhovore cez „veľkú mláku“, za ktorý nášmu kladivárovi ďakujeme.
Na planši s disciplínou i šarmom

Našu skokanku roka NŠC 2011 sme zastihli v posilňovni ŠH Mladosť – bez kordu, pri kondičnom tréningu na lavičke, s úsmevom. Pri otázke na tému rozhovor sme nezaznamenali žiadny výpad ani obranu. Naopak, ochotu a ústretovosť. Vďaka.

Reflexie dua na hladkej vode

Naše dve kajakárky sú v poslednom čase na roztrhanie. Tréningy, sústredenia, preteky, štúdium...Majú to ťažké, ale rýchlostná kanoistika je ich živel, na vode sa cítia ako doma.
Za bariérou 120 sekúnd

Najlepšie výsledky dosiahla Klocová v behu na 800m väčšinou na vrcholných podujatiach atletickej sezóny vyrovnanými výkonmi. Výhodná je jej vlastnosť – schopnosť podať maximálny výkon tam, kde ho treba.

Bez mapy, "klinčákov" a s rozumom v hrsti

Marián Dávidík je momentálne náš najlepší orientačný bežec. Pri jednej z jeho návštev sme ho podrobili paľbe otázok, na ktoré nám bez ujmy na zdraví ochotne odpovedal.

Z posilňovne do študovne
V športovej hale Mladosť je častým návštevníkom, v posilňovni je takmer ako doma. Tu sme si ho aj „vyčíhali“ a po drine pozvali do študovne NŠC na rozhovor. Sme radi, že strieborný olympionik Jozef Krnáč ochotne súhlasil.

Odpovede z Tenerife

Týždenné sústredenie Jany Dukátovej na ostrove Tenerife bolo súčasťou jej prípravy na nadchádzajúcu sezónu.