Sekcia: Vzdelávanie

 

Športový príklad Dušana Čikela

PhDr. Igor Machajdík, Národné športové centrum

Rodák z Beckova, spoludržiteľ svetového rekordu v štafetovom behu na 4x800 m z roku 1953, majster republiky v behu na 5000 m 1956, v rokoch 1951 – 1963 držiteľ slovenských rekordov v behoch na 800, 1000, 1500 a 5000 metrov, reprezentant Československa v štrnástich medzištátnych stretnutiach. Toto sa možno dočítať v atletických encyklopédiách, no podstatne viac ponúka čitateľovi v monografii Športový príklad Dušana Čikela jej autor Miroslav Hazucha.
 


 

Renomovaný publicista sa už tradične rutinérsky zhostil úlohy exaktného kronikára a rozprávača so zmyslom pre poctivé detaily a mnohorozmernú faktografiu, ktorej neprináleží prívlastok suchá ani náhodou. Naopak. Osobnosť protagonistu rozobral doslova zo všetkých stránok a aby bol pohľad objektívny, podáva ho aj očami Čikelových kolegov, priateľov, súperov a „ľudí od fachu“. Tí prinášajú svojimi živými spomienkami a bezprostrednými výpoveďami autenticitu, ale aj úprimnosť, ktorou identifikujú osobnosť Dušana Čikela, približujú atmosféru doby i charakter prostredia, nielen toho atletického. Dotvárajú takto autorov zámer predstaviť hlavnú postavu precízne, ale pritom pravdivo, bez pátosu, ľudsky viacrozmerne, využijúc bohatú faktografiu utriedenú tak, aby logicky korešpondovala chronologicky i vecne. Opäť sa potvrdilo, že práve dôkladná znalosť problematiky a schopnosť jej interpretácie je autorovou veľkou prednosťou. Od poctivého zhromažďovania materiálu až po výsledný knižný produkt možno hovoriť o bezpečnom zvládnutí témy, jej zmocnení sa.

„Lavína“ relevantných informácií dokladaná bohatou fotodokumentáciou, keď komentára ku každej „fotojednotke“ cítiť znalosť faktov i snahu po komplexnosti. Ak k tomu pridáme tradičný hazuchovský osobnostný vklad spojený s láskou k atletike i histórii, výpovedná hodnota výsledného produktu je jasná.

Opisovať „vývojovú líniu“ publikácie, ponárať sa do konkrétnych udalostí života, toho športového, vojenského i súkromného, by zabralo veľa miesta. Čitateľ si urobí obraz sám a najmä atletickí pamätníci a nadšenci si v knižke s príznačným názvom „Športový príklad Dušana Čikela“ nájdu tú svoju „dráhu“.

Dátum vydania: 2009