Squash

PhDr. Jana Maniková, Slovenská squashová asociácia

Squash vznikol začiatkom 19. storočia ako netradičná podoba tenisu v jednej z londýnskych väzníc The Fleet, kde si odsúdenci krátili čas udieraním loptičky o steny. Hra sa okolo r. 1820 dostala do jednej z najprestížnejších londýnskych škôl Harrow, kde v r. 1864 postavili aj prvé oficiálne dvorce a squash bol uznaný ako šport. Názov získal z toho, že pri odraze od steny sa loptička stlačí (po anglicky squash). Squash sa následne rozšíril do oblastí, kde boli rozmiestnené anglické vojská. Obyvatelia Juhoafrickej republiky, Pakistanu, Indie, Egypta, Austrálie a Nového Zélandu si ho od vojakov osvojili a začali v squashi dominovať svetu. V súčasnosti je na svete postavených viac ako 50-tisíc kurtov a squash hráva viac ako 16-miliónov ľudí. Svetová squashová asociácia (WSF) združuje 118 krajín. Na Slovensku sa squash udomácnil v roku 1993, kedy vznikla aj Slovenská squashová asociácia (skratka SSQA). SSQA je od svojho vzniku členom Európskej squashovej asociácie (ESF) aj Svetovej squashovej asociácie (WSF).

Obdobie plné očakávania prežili milovníci squashu v lete minulého roku, kedy sa rozhodovalo o zaradení nových športov do programu olympijských hier 2012 v Londýne. Exekutíva MOV podľa informácií zo 117. zasadnutia v Singapure vybrala squash a karate, aby dostali olympijský štatút. Nadpolovičnú väčšinu hlasov potrebnú na zaradenie do programu dostal z "kandidujúcich" športov iba squash. Avšak pri tajnom hlasovaní o priznaní štatútu olympijského športu nezískal potrebné dve tretiny hlasov a nebol zaradený do programu OH.

Na Slovensku má súťažná sezóna (september – jún) niekoľko celoslovenských súťaží: po 8 kôl turnajov jednotlivcov A, B a C podľa krajov, 3 kolá turnajov žien, „Masters“ – finále celoročnej súťaže 16 najlepších jednotlivcov, 8 kôl turnajov jednotlivcov – juniorov, 8 kôl I. a II. ligy družstiev. Záver súťaže družstiev tvorí súťaž najlepších 4 družstiev „Final Four“. Juniori majú kategórie rozdelené na chlapcov a dievčatá, najmladšie kategórie sú do 11 rokov, nasledujú kategórie vždy po 2 rokoch (G/B 13, 15, 17, 19). V r. 2006 sa na Slovensku prvý krát konali aj štvorhry. Vrcholom sezóny sú Majstrovstvá Slovenska, ktorých sa zúčastňuje najlepších 32 nominovaných mužov a 16 žien. Od r. 2002 sa slovenský šampionát hrá na celosklenenom prenosnom kurte, ktorý bol rozložený vo vstupnej hale Auparku, resp. v r. 2007 v AVIONe. Jedinečnosťou tohoto kurtu je presklenie všetkých 4 stien, takže divák môže sledovať hru z rôznych strán. Zaujímavý pohľad, najmä pre fotografov, je zo zadnej strany, kde vidno do tváre hráčov. V zahraničí sú takéto kurty umiestnené vo veľmi atraktívnom prostredí, napr. v Káhire pri pyramídach.

Squash je moderný šport, ktorý nie je závislý od počasia. Prináša radosť profesionálom aj amatérom. Je to rýchla a inteligentná hra s vysokou energetickou náročnosťou vyžadujúca maximálnu koncentráciu.

Krásne popísal squash jeden zo squashových trénerov Kanaďan Mike Way:

„Na squashi je niečo úžasné. Hráča uspokojuje, keď sa mu loptička vráti a je schopný ju odraziť späť. Na mnohých športoch musíte dlho drieť, kým dokážete usmerniť loptičku podľa svojich predstáv, napr. na golfe musí človek veľmi dlho pracovať, aby dosiahol správnu dĺžku loptičky, keď ju odpáli, aby zasiahol cieľ, trafil jamku. Pri squashi je to relatívne jednoduché: je to medzi hráčom, raketou, loptičkou a stenou. Uspokojenie vychádza z toho, že hráč môže loptičku udrieť a v zápätí počuje zvuk loptičky narážajúcej o stenu. Je to skutočne krásny zvuk. Pri rekreačnom squashi nezáleží na veku. Keď má človek trochu kondičky, môže hru zvládnuť v ktoromkoľvek veku, pokiaľ mu slúžia kolená, chrbát a boky. Ale že je to ľahká hra, platí iba pre základnú úroveň. Keď sa človek chce stať profesionálom, potrebuje veľa talentu, vytrvalosti v tréningu a skúseností.“

Squash na squashovom kurte hrajú dvaja hráči špeciálnou raketou a loptičkou. Je podobný tenisu, ale iná je technika úderov. Najdôležitejšia je presnosť, menej dôležitá je razancia. Loptička pri squashi neletí z rakety priamo na súpera, ale odráža sa k nemu od steny. Podstatné rozdiely sú v materiáli, ale i v pravidlách. Hrá sa s menšou raketou na kurte s rozmermi 9,75 krát 6,4 metra na parketovom povrchu potiahnutom protišmykovou vrstvou.

Squash sa vyznačuje prudkými zmenami smeru pohybu, rýchlymi štartmi a okamžitým brzdením, čo kladie vysoké nároky na obuv. Má zabezpečiť pevné držanie nohy, nesmie byť šmykľavá a musí eliminovať nárazové šoky pri dopade. Podmienkou vstupu na kurty sú tenisky s„nepíšucou“ podrážkou.

Hráči squashu často nosia špeciálne okuliare ako ochranu pred nepríjemným zásahom do oka. Pre juniorov sú dokonca povinnou výbavou.

Loptička je zo špeciálnej gumy, obvykle čiernej farby. Má priemer 40 mm a váži 24 gramov. Rýchlosť jej pohybu udáva farebná bodka: modrá najrýchlejšiu loptičku, červená pomalšiu, nasleduje biela a najpomalšiu označuje žltá bodka. Loptička sa musí najprv hrou „rozohriať“, aby mala dobré odrazové vlastnosti, dynamiku úderu a aby dobre lietala. Keď vychladne, prestáva sa dobre odrážať od stien. Čím je hráč slabší, tým potrebuje rýchlejšiu loptičku. Špičkoví hráči na turnajoch používajú loptičku s dvoma žltými bodkami.

Maximálna hmotnosť squashovej rakety je 255 gramov, skúsenejší hráči však používajú ľahšie rakety do 140 gramov. Pre rekreačných hráčov sú rakety na báze hliníka alebo jeho zliatin, ktoré sú odolné voči nárazom do pevnej prekážky a riziko prasknutia rámu je minimálne. Pre technicky zdatnejších hráčov sú vhodnejšie rakety na báze grafitu a ďalších prímesí ako napr. titán, sklenené vlákna, alebo meď. Medzi špičkové materiály na výrobu rakiet patrí mimoriadne odolný kevlar. Novinkou je pridávanie piezoelektrických vlákien do grafito-titánovej bázy. Výsledkom je raketa s veľkou tuhosťou rámu presne v okamžiku odohrania loptičky. Často sa diskutuje o spôsobe vyváženia rakety. Hráč si obvykle vyberá raketu podľa toho, ako mu sadne, i keď vo všeobecnosti platí, že raketa vyvážená do rúk umožňuje presnejšie údery, raketa vyvážená do hlavy tvrdšie údery.

Squash je podľa štúdií fyzicky náročnejší ako tenis. V tenise je loptička v hre za hodinu zápasu približne 15 minút, v squashi je to 45-50 minút. To znamená, že hráči sú v sústavnom aktívnom pohybe. Špičkoví hráči musia mať veľmi dobrú kondíciu.

Zápas sa obvykle hrá na dva alebo tri víťazné sety. Boduje podávajúci hráč. Ak podávajúci vyhrá výmenu, získava bod. Ak výmenu vyhrá príjemca podania, stáva sa podávajúcim. Každý set sa hrá do deväť bodov, okrem prípadu, ak sa dosiahne skóre 8 - 8. Pri tomto skóre prijímajúci zvolí, či sa bude hrať do 9 alebo 10 bodov. Na začiatku sezóny 2006/2007 odsúhlasilo SSQA pre súťaže mužov systém počítania do 11 bez strát. Snahou je priblížiť sa systému hry na významných medzinárodných podujatiach. Tento spôsob počítania zvyšuje dynamiku hry a vedie hráčov k plnému nasadeniu počas celého zápasu.

Medzi prvých squashistov u nás patrili tenisti a bedmintonisti, ktorí objavili čaro squashu. K najvýznamnejším osobnostiam slovenského squashu patrí 7-násobný majster SR Róbert Šurina, medzi ženami 7-násobná majsterka SR Heňa Kollátová, avšak na medzinárodnom poli sa ešte nedokázali umiestniť. V posledných 3 - 4 rokoch začínajú dorastať hráči, ktorí svoju športovú kariéru začali squashom a začínajú sa presadzovať i na medzinárodnej scéne. Môžeme k nim zaradiť aktuálnu majsterku SR Lindu Hrúzikovú, alebo ešte juniorku Aďu Malinovú. Medzi mužmi dominuje aktuálna rebríčková jednotka, akademický majster Slovenska a víťaz Masters Marek Manik, aktuálny majster SR Marek Zvonček, Peter Kviečinský, bratia Attila a Róbert Dobaiovci, Andy Schmidtmayer. Spomedzi juniorov sa presadzujú Tomáš Tóth a Miro Celler.

Niekoľko zaujímavostí o squashi:

  • Malá gumená loptička môže dosiahnuť rýchlosť viac ako 220 km/h.
  • Najvyššia doteraz nameraná rýchlosť je 232,7 km/h.
  • Efektívny čas hrania: squash 62,5%, bedminton 41,7%, tenis 23,1% a stolný tenis 35,9%.

Viac informácií


Obr.: Rozmery squashového ihriska

Foto: Archív autora

Dátum vydania: 2007