Štadión pre OH 2020 v Tokiu je takmer hotový, rieši sa doprava a teplo

Tokio 22. júla (TASR) - Predchádzajúce olympijské hry v Tokiu predviedli svetu superrýchle vlaky, futuristické dizajny a novú diaľnicu, čím demonštrovali expresnú obnovu krajiny po druhej svetovej vojne. Olympiáda v roku 1964 bola vďaka satelitom ako prvá odvysielaná do celého sveta a bol to začiatok novej technologickej éry.

Do faktického štartu súťaží XXXII. olympijských hier sa od stredy bude počítať rok a súčasťou ceremónií v Tokiu by mala byť prezentácia zlatých, strieborných a bronzových medailí. Úspešným športovcom ich odovzdávať počas hier od 24. júla do 9. augusta 2020.

Organizačný výbor OH v roku 2020 v japonskom Tokiu v pondelok informoval, že nový Národný štadión v Tokiu (Olympijský štadión), ktorý bude centrom športového diania, je na 90 percent hotový. Jeho výstavba stála 1,35 miliardy dolárov. Navrhol ho japonský architekt Kengo Kuma, pôvodne sa rátalo s dizajnom britskej architektky Zahy Hadidovej, ale podľa AP japonská vláda jej futuristický návrh zamietla pre vysoké náklady, čím ušetrila približne 825 miliónov dolárov. Na druhej strane však spomalila výstavbu, keďže Kumova vízia sa začala zhotovovať až v roku 2016, a tak sa na štadióne neuskutočnia pôvodne plánované MS v rugby (20. septembra - 2. novembra 2019).Foto: TASR/AP: Pohľad na Národný štadión počas novinárskej prehliadky 3. júla 2019 v Tokiu. Rok pred začiatkom OH 2020 je olympijský štadión v Tokiu dokončený na deväťdesiat percent. V stredu si ho po prvý raz mohli obzrieť novinári. Na Národnom štadióne sa uskutoční v roku 2020 otvárací a zatvárací ceremoniál letných olympijských hier v Tokiu.

Japonci v predstihu postavili päť z dokopy ôsmich úplne nových športovísk a tak nečudo, že veľkú spokojnosť prejavil aj šéf Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach: "Sme nadšení. Ja osobne sa teším na nadchádzajúce obdobie z dvoch dôvodov. Jedným je skvelá práca, ktorú odvádza organizačný výbor. Tým druhým je spôsob, akým príprava hier dokázala spojiť obyvateľov krajiny. Neviem si spomenúť na olympijské hostiteľské mesto, ktoré by bolo rok pred hrami takto pripravené."

Tokijská olympiáda sa bude konať dokopy na 43 športoviskách. Osem z nich museli vybudovať nanovo. Ďalších 35 je označených ako dočasných, respektíve organizátori použijú staršie objekty, čím ušetria miliardy dolárov. Aj existujúce športoviská ale potrebujú rekonštrukciu. 
 
Okrem Olympijského štadióna sú vo výstavbe už len dve športoviská. Problémy boli s Olympijským centrom vodných športov, keďže spoločnosť, ktorá ho konštruuje, sfalšovala dáta o jeho bezpečnosti v prípade zemetrasenia. Musela tak vymeniť systémy na zmiernenie vibrácií a taktiež boli potrebné reštaurátorské práce na odstránenie ťažkých kovov, ktoré na mieste výstavby objavili. Centrum mali pôvodne dokončiť koncom roka, no podľa posledných informácií ho otvoria vo februári 2020. Vo výstavbe je aj Ariaka aréna, ktorá bude hostiť volejbalistov. Podľa organizátorov je však už na 83 percent hotová a dokončia ju v decembri.

Ďalších päť športovísk, ktoré stavali od nuly a už sú hotové, predstavujú Oi štadión pre pozemný hokej, Kasai centrum vodného slalomu, Sea Forest Waterway, kde sa uskutoční rýchlostná kanoistika a veslovanie, lukostrelecký areál Park Jumenošima a Forest Sport Plaza Musašino, ktorá privíta bedmintonistov, moderných päťbojárov a šermiarov.

Ako informuje DPA, budúcoročná olympiáda sa odohrá aj na 25 športoviskách, ktoré boli vybudované už dávno, viaceré sa dokonca využívali počas tokijských hier v roku 1964, no odvtedy samozrejme prešli renováciou. Ďalších desať športovísk je dočasných.

Tri z nich sú ešte v procese prestavby a japonská vláda na ne vynaloží dokopy aspoň 223 miliónov dolárov, no tieto financie sa nezapočítajú do olympijského rozpočtu. Ide od Národný štadión Jojogi (hádzaná), Nissan Stadium (futbal) a Štadión Fukušima Azuma (bejzbal).
 
Postupné znižovanie narastajúcich nákladov zmarilo plány organizátorov vo sfére kompaktnosti podujatia a športoviská museli roztiahnuť na väčšiu rozlohu. Tie, ktoré budú priamo v hlavnom meste, rozdelili do dvoch zón - Zónu dedičstva (Heritage Zone) a Zónu tokijského zálivu. V prvej bude sedem športovísk pre deväť športov vrátane Národného štadióna, v druhej v centre mesta trinásť dejísk pre 15 športov. Mimo hlavného mesta bude napríklad väčšina futbalových štadiónov, dejiská pre jachting, jazdectvo, surfing, cestnú cyklistiku, golf, bejzbal, softbal či strelectvo.

Ďalším dôležitým centrom je samozrejme Olympijská dedina pre 10.000 športovcov, ktorá sa nachádza v Tokijskom zálive, centrum MOV, či Hlavné mediálne centrum a Medzinárodné vysielacie centrum, ktoré sa budú nachádzať v konferenčnom centre Tokyo Big Sight.

Organizátori očakávajú, že olympijské hry výrazne skomplikujú dopravnú situáciu v krajine. Podľa ich odhadov by malo k ôsmim miliónom ľudí, ktorí denne do hlavného mesta dochádzajú, pribudnúť približne 650-tisíc návštevníkov. Výbor preto nalieha na spoločnosti, aby v čase hier podporovali u svojich zamestnancov prácu z domu, či flexibilný pracovný čas.

Starosti spôsobuje organizátorom termín hier (24. júla - 9. augusta) a tiež paralympiády, ktorá odštartuje 25. augusta. Vlny horúčav totiž podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva vlani spôsobili v celom Japonsku až 1032 úmrtí. Z tohto dôvodu už organizátori presunuli štart niektorých vonkajších disciplín na skoršiu hodinu. Magistrát mesta Tokio tiež plánuje v blízkosti športovísk umiestniť ventilátory, stany, či tzv. hmlové brány.

Okrem očakávaných horúčav (aj keď práve prebiehajúce leto je v Japonsku je daždivé a mierne) a preplnenej dopravy budú problémové aj vysoké ceny, pripravenosť na zemetrasenia a nedostatok vstupeniek. Podľa agentúry AP dopyt po vstupenkách u miestnych obyvateľov desaťnásobne prevyšuje ponuku. V zahraničí by zasa mali ceny stúpnuť na sekundárnych trhoch.

"Zostáva nám len rok do začiatku hier. Pokúsime sa športovcom pripraviť také podmienky, aby mohli prekonávať rekordy. Do organizácie dáme všetku našu energiu, pretože chceme, aby olympionikom, obyvateľom Tokia a všetkým návštevníkom zostali len tie najlepšie spomienky," vyhlásil guvernér hlavého mesta Juriko Koikeová.

Organizátori OH 2020 sa môžu pýšiť rekordnými príjmami od miestnych sponzorov, ktoré súhrnne prekonali sumu tri miliardy amerických dolárov. To je trojnásobne viac než na akejkoľvek predošlej olympiáde. Hlavným sponzorom OH je najväčšia japonská reklamná spoločnosť Dentsu, ktorá vlastní exkluzívne marketingové práva.