Stretnutie s novinármi na pôde NŠC - sezóna sa naplno rozbiehaStretnutím s novinármi, na ktorom sa hovorilo o viacerých témach a aktuálnom dianí v slovenskej rýchlostnej kanoistike, definitívne odštartovala nová sezóna. Na úvod mali zástupcovia médií možnosť pozrieť si testovanie pretekárov v Národnom športovom centre (NŠC) v priamom prenose. Testovaní boli Erik Vlček, Peter Gelle, Juraj Tarr, Martin Jankovec a Miroslav Zaťko. Týmto procesom postupne prejdú všetci reprezentanti. Funkčná diagnostika dáva športovcom i trénerom reálny obraz o úrovni ich trénovanosti, podľa výstupov od odborníkov z NŠC môžu tréneri korigovať a optimalizovať tréningové programy s cieľom dosahovať čo najlepšie výkony.

„Popularita" ktorá strháva ku dnu

Druhou časťou mediálneho stretnutia bola tlačová beseda, na ktorej prezident zväzu Robert Petriska zhrnul priebeh zimnej prípravy rýchlostných kanoistov a krátkodobé ciele. Nastolil aj otázku financií. „Menšie, hoci medzinárodne úspešné športy neustále bojujú s nedostatkom peňazí. Do ďalších rokov však hrozí, že ich bude čoraz menej. A to je z hľadiska práve začínajúceho nového olympijského cyklu veľmi negatívna správa. Do prerozdelenia financií od štátu totiž výraznou mierou začal vstupovať aj tzv. vzorec popularity športu. Tá je však ťažko merateľná a príliš nekorešponduje s tým, aký je reálny stav. Rýchlostná kanoistika totiž je úspešná z pohľadu získavania medailí na medzinárodnom fóre, ale s masovejšími športmi, ktoré sú tým pádom oveľa populárnejšie, sa nemôže porovnávať."Dve K4-ky zo Slovenska

Tréneri Radovan Šimočko a Peter Likér zhodnotili prípravu našej elitnej K4 (Vlček, Gelle, Tarr, Jankovec) a obaja boli spokojní, ako prebiehala. „Najprv sme išli po vlastnej línii. Pod mojim vedením sa pripravovali Gelle s Jankovcom, Peter Likér mal na starosti Tarra s Vlčekom. Na sústredení v Portugalsku sme sa zišli všetci spolu, aby sme zosynchronizovali všetkých chalanov a dostali ich na jednu spoločnú úroveň. Tak, aby v lodi všetko klapalo tak ako má," reagoval Radovan Šimočko. „Naše snaženie smeruje, samozrejme, ku ME a MS. Tam chcú chlapci ukázať čo v nich je," doplnil ho Peter Likér. „Počas sezóny budeme skúšať aj štarty v K2, podľa toho, ako nám to časový harmonogram dovolí, ale vnímame to iba ako doplnok. Štarty v K4 sú a budú pre nás prioritou," povedal Erik Vlček.Tento rok pribudne našej najlepšej K4-ke ďalší súper, zo Slovenska. Juniorská K4 v zložení Marek Krajčovič, Viktor Demin, Matej Michálek a Gábor Jakubík. Obe lode budú spoločne štartovať už na prvých dvoch Svetových pohároch v Szegede a v Račiciach. Od mladých pretekárov sa očakáva, že sa v silnej seniorskej konkurencii budú zlepšovať a budú starším pretekárom vytvárať do budúcna silné konkurenčné prostredie.

Dievčatá zatiaľ iba v singloch, Hagara začne neskôr

Tak ako sa dohodli, tak aj urobia. Ivana Kmeťová s Martinou Kohlovou si v úvode sezóny oddýchnu od K2 a budú sa venovať len štartom v K1. „Až do majstrovstiev Európy v portugalskom Montemore v polovici júna nebudeme o K2 uvažovať. Na Svetových pohároch budú dievčatá preferovať singlové disciplíny. O tom či K2 a kde konkrétne, to uvidíme podľa výsledkov," vysvetlil športový riaditeľ SZRK a dlhoročný tréner oboch dievčat Filip Petrla.Ľubomír Hagara, s ktorým by sa za normálnych okolností rátalo do reprezentačného tímu má ešte v úvode sezóny takpovediac voľno. Po januárovej operácii ramena síce už trénuje takmer naplno, no svoj návrat nechce v žiadnom prípade uponáhľať. „Môj plán je zabojovať o účasť na MS, ktoré sa uskutočnia koncom augusta. Okrem dvojstovky, po dohode s trénerom Slavomírom Kňazovickým, budem najbližšie dve sezóny skúšať aj C1 500 m. Určite ma to posunie na vyššiu úroveň aj pri výkonoch na 200 m."

Tri Svetové poháre v rýchlom slede

Už v utorok schválilo prezídium Slovenského zväzu rýchlostnej kanoistiky nominácie reprezentantov na preteky všetkých troch kôl Svetového pohára 2013 (Szeged: 10. - 12.5.; Račice 17. - 19.; Poznaň 31. 5. - 2.6.). „Do Szegedu pošleme skúsených, ale aj mladších pretekárov, ak preukázali zodpovedajúcu výkonnosť. Mladých preto, lebo tento Svetový pohár bude pre juniorov a pretekárov do 23 rokov aj nomináciou na ich ME. Na druhom Svetovom pohári v Račiciach sa o nomináciu na ME budú biť hlavne seniori. Na tretí Svetový pohár do Poznane pošleme menší výjazdový tím, ktorý bude zložený zo skúsených a rokmi preverených pretekárov, ktorí budú mať možnosť zapretekať si v silnej medzinárodnej konkurencii," povedal v rozhovore pre www.canoe.sk športový riaditeľ SZRK Filip Petrla.

Zdroj: SZRK, Prokop Slováček, 3. mája 2013

Videozáznam nájdete (pozri tu). (9:05)