Sekcia: Vzdelávanie

 

Študenti basketbal milovali

PhDr. Igor Machajdík, Národné športové centrum

Nízky vekový priemer hráčov ymkárskych skupín prezrádzal, že basketbalová societa sa grupovala v značnej miere zo študentov stredných škôl, pretože práve stredné školy v Bratislave mali o súťaže pod deravými košmi eminentný záujem. Súkromná obchodná škola YMCA zorganizovala v roku 1934 majstrovstvá bratislavských stredných škôl, ktorých víťazom sa stali chlapci reálky po finálovom úspechu nad Masarykovým reálnym gymnáziom tesným pomerom 3 : 2. O rok neskôr sa organizačne na I. basketbalovom turnaji bratislavských stredných škôl angažoval aj Západoslovenský okrsok Československého volleyballového a basketballového zväzu pod protektorátom Rady mesta Bratislavy, čo malo pozitívny dopad na úroveň a serióznosť podujatia i v očiach verejnosti. Rada venovala dokonca krásnu putovnú cenu pre víťaza turnaja.


Študentský basketbal v Masarykovom reálnom gymnáziu v roku 1934

V kategórii nad šestnásť rokov si ju odniesli ako víťazi chlapci Masarykovho reálneho gymnázia, v kategórii do šestnásť rokov taktiež.  V zostavách figurovali viaceré budúce hviezdy bratislavských i slovenských basketbalových paluboviek, ktoré patrili o pár sezón k absolútnej domácej hráčskej špičke. Spomeňme aspoň Osuského, Chuma, Mutla, Habaru alebo Krásu.  Bolo nádejné, že basketbalu sa venovali aj na Súkromnej obchodnej škole YMCA, obchodnej akadémii, reálke, priemyselnej škole i maďarskom reálnom gymnáziu. Išlo teda o slušný hráčsky potenciál, aj keď väčšina z hry časom vypadla.

Viacerí nadaní študenti z týchto škôl prechádzali do YMCA a zakladali už spomínané basketbalové krúžky a skupiny nezvyklých názvov. Vtipným komentárom si tieto ymkárske partie všímal pravidelnými vstupmi v mesačníku Ruch bratislavskej Ymky autor rubriky Zo života našich skupín menom Krákoriak. V januárovom čísle 1934 trefne predstavuje jednotlivé skupiny: „Rolf – to sú najmladší, ale strašne húževnatí chlapci, pre svoju bojovnosť sústredili na seba najväčšiu pozornosť, Mohykáni – to kmeň veľmi udatný a poriadkumilovný, Kamaráti – tí sa veľmi množia a majú bystrý čuch: vedia kde im kynie víťazstvo. Skupina Byrd má síce meno po veľkom admirálovi a polárnom bádateľovi, ale dosiaľ sa ešte nevypravila na žiadnu výpravu, stále len uvažuje a premýšľa. Skupina King je veľmi honosná a sebavedomá. Mnohých mrzí to meno, ale King je King, nedá sa nič robiť. Uncas je pýchou telocvične. Niet mančaftu, ktorému by to „nenatrela“ v basketbale. Konečne tu máme i Rádlov klub, ktorý sa predtým volal MRG. To sú už statočniny a obávam sa do nich pustiť, aby niekde za rohom na mňa nečakali. Najsilnejšia skupina je Blesk, neviem do koho udrie.“


Stredoškolskí baksetbalisti reálneho gymnázia, prvý zľava obávaný strelec Ján Osuský

Termínom majstrovstiev ČSR v basketbale pre rok 1934 bol január 1935 a miestom konania Brno. Účastníkmi najvyššieho domáceho šampionátu boli – majster Čiech YMCA Praha, majster Moravy Sokol Královo Pole Brno a majster Slovenska YMCA Bratislava. Čo sa týkalo zápasovej konfrontácie, mali Bratislavčania s Pražanmi bilanciu negatívnu. Po prvý raz sa stretli s pražskou YMCA v marci 1932 v Bratislave a prehrali 21 : 33, na druhý deň vyfasovali debakel 24 : 60, pričom polčasové skóre bolo iba tesné – 15 : 16. S Brňanmi zohrali zápasov viac a aj víťazných. Čakalo sa teda, ako sa predvedú všetky tri tímy v priamej konfrontácii na majstrovstvách v moravskej metropole. Všetko dopadlo podľa papierových predpokladov, titul získala YMCA Praha, jej bratislavská menovkyňa skončila tretia, keď Pražania porazili Bratislavčanov 22 : 11 a Brňania 22 : 17. Prehra našincov s hráčmi zo „stovežatej“ bola prijateľná, veď jej reprezentanti s kvalitnými tréningovými možnosťami, neporovnateľnými podmienkami i širokým výberom hráčov, hrajúcich v desiatich až pätnástich prvotriednych mužstvách, nemali konkurenciu.  Sympatické však bolo, že bratislavskí ymkári sa nebáli zabudovať do zostavy mladých hráčov, ktorí nesklamali, čo si všimli aj ich súperi. Za viditeľne stúpajúcu výkonnosť od roku 1932 si vyslúžili od svojich súperov pochvalu. Najlepším strelcom našich hráčov bol ale ten najstarší a najskúsenejší – Július Adelsberger, veľká opora YMCA Bratislava, skvelý basketbalista, volejbalista a aj náčelník Západoslovenského okrsku Československého volleyballového a basketballového zväzu, ktorý o pár týždňov neskôr odišiel do Čiech a sním aj vodca stredoškolskej mládeže na basketbalovom poli profesor Škvára. Nahradiť ich bolo ťažké.


Dátum vydania: apríl 2017