Sekcia: Vzdelávanie

 

Súboje národností medzi šestnástkami

PhDr. Igor Machajdík, Národné športové centrum

Osobitnou kapitolou bratislavského futbalu 20. a 30. rokov 20. storočia bývali okrem súťažných bojov a medzinárodných zápasov medzimestské merania síl, ako aj reprezentačné predstavenia výberov hráčov ČSSF v rámci Západoslovenskej futbalovej župy. Jadro takýchto výberov tvorili futbalisti I.ČsŠK Bratislava, dopĺňané jednotlivcami z iných klubov. Mimoriadnu pozornosť verejnosti pútali na seba tradičné derby zápasy „na život a na smrť“ medi výbermi župy ČSSF a MLSz, čiže medzi Slovákmi a Maďarmi. Tieto zápasy mali v sebe zvláštny náboj zviditeľnený v spravidla plných bariérach fanúšikov oboch táborov a zvýšenú pozornosť mu venovali nielen v Bratislave, ale na celom Slovensku.


MLSz proti ČSFZ, čiže Maďari proti Slovákom, 20. roky 20. storočia

Futbalový ošiaľ vyvolávali takýmto spôsobom na jednej strane futbalisti I.ČsŠK Bratislava doplnení sem-tam hráčom z bratislavskej Slávie či z Trnavy, a na druhej strane reprezentanti z bratislavských klubov ako PTE, Ligeti SC, VAS, prípadne Rapid alebo Zwirnfabrik. V týchto zápasoch od roku 1922 (ten úplne prvý zohrali títo súperi 10.mája 1922 na ihrisku PTE) šlo  jednoducho „o všetko“ napriek tomu, že sa nehralo o body do tabuľky či mastné prémie. Motiváciou bola skôr prestíž, hrdosť, národné povedomie, pričom sa z nich s pribúdajúcimi rokmi vyvinula očakávaná tradícia, ba až futbalový sviatok, na ktorý sa všetci futbaloví priaznivci dlho tešili.

Úspešnejší bývali častejšie Čechoslováci reprezentovaní predovšetkým najlepším bratislavským klubom. Charakter správ a komentárov zo zápasov sa častejšie niesol v podobnom duchu ako priniesol Slovenský denník v prvý deň roka 1928: „Mužstvo I.ČsŠK Bratislava nemalo v tunajších kluboch žiadneho veľkého konkurenta. Ako reprezentant Západoslovenskej župy ČSSF porazilo dvakrát bezpečne po technickej i taktickej prevahe reprezentačné družstvo bratislavských Maďarov.“

Rivalita medzi oboma tábormi bola viditeľná, prinášala vypäté situácie, keď už dlho pred zápasom viselo nad ihriskom futbalové dusno, najmä medzi fanúšikmi. Atmosféra očakávania a nádejí poskytovala priestor k názorom a prejavom nefutbalovým, podobne ako dnes. V dave stúpala odvaha, guráž i spolupatričnosť charakteristická pre obecenstvo okolo všetkých ihrísk.  V Bratislave sa odvíjali futbalové trenice medzi slovenskými a maďarskými klubmi, ale svoje zastúpenie, aj keď skromnejších rozmerov, mali tiež zástupcovia nemeckej futbalovej obce, reprezentovaní najmä ich najpopulárnejším klubom – ŠK Donaustadt.


Západoslovenská futbalová župa pred zápasom s výberom MLSz

Tento klub, založený v roku 1907, bol prakticky až do polovice 30. rokov jediným nemeckým klubom pôsobiacim vo futbalových štruktúrach riadených MLSz. Donaustadt, spoločne s menšími klubmi bratislavských Nemcov, ako napríklad ŠK Blumental, Admira, Rapid, Zwirnfabrik alebo Kabelfabrik, vyjadril koncom roka 1927 a začiatkom toho nasledujúceho svoju nespokojnosť s postavením v MLSz až do takej miery, že ich zástupcovia vyjednávali s vedením Nemeckého futbalového zväzu v ČSR o utvorení Nemeckej futbalovej župy v Bratislave, k čomu potom ale nedošlo.

I. ČsŠK Bratislava získal v roku 1928 horko-ťažko župné prvenstvo po trápení s trnavským Rapidom, no zuby si vylámal na žilinských eškároch, ktorí triumfovali v Petržalke i pod Dubňom. Stredoslováci nastúpili následne v Petržalke na ihrisku majstra maďarského zväzu Ligeti SC, v boji o titul asociačného majstra Slovenska 1928 boli proti čierno-bielym domácim úspešní a po víťazstve 3:0 ho aj získali. Bratislavskí eškári sa už tradične sústredili na silnejších zahraničných súperov, ich bilancia v tom roku bola jedenásť víťazstiev – štyri remízy – štrnásť prehier. Stretli sa prevažne s rakúskymi a maďarskými protivníkmi, ale sezónnu „bombu“ predstavoval pamätný koncoročný zájazd do Grécka, štyri zápasy s aténskymi mužstvami a štyri výhry Bratislavčanov. „To už nie sú výkony športové, to sú priamo výsledky prištiace z ohromného nadšenia dobyť barvám, nielen klubu, ale i národu na poli športovom víťazstvo. Toto konštatovanie je radostným faktom a celá slovenská športová obec i všetci tí, ktorí dosiaľ svoju pozornosť športu v malej miere venovali (lebo vôbec nevenovali) sa radujú zo statnosti našich chlapcov.“ Tak sa nadchýnal slovenský denník a uznanlivo sa o kvalitách Bratislavčanov vyjadrovali aj grécki hostitelia.

Dátum vydania: august 2016