Sekcia: Vzdelávanie

 

Tajomstvo úspechu Nórska na ZOH 2018

Preklad: Igor Kováč, Národné športové centrum

Tore Ovrebo je riaditeľom vrcholového strediska Olympiatoppen, organizácie združujúcej vedcov, trénerov a výživových poradcov, ktorí spolupracujú s olympionikmi zo všetkých športových zväzov v Nórsku. Nórsko s prehľadom zvíťazilo v medailovej bilancii krajín na ZOH 2018. Získalo 39 medailí, viac ako ktorákoľvek iná krajina. Nemecko skončilo druhé s 30 medailami. USA s 23 medailami skončilo štvrté za Kanadou. Nórska medailová bilancia prekonala rekord USA, ktorý zaznamenali na ZOH 2010 vo Vancouveri.


Zdroj: xinhuanet.com

Úspech Nórska je o to výnimočnejší, ak zvážite veľkosť olympijského tímu. Zatiaľ čo Spojené štáty americké poslali do Pyeongchangu 242 športovcov – najviac v histórii ZOH – Nórsko ich poslalo len 109. Tím, ktorý mal menej ako polovicu členov tímu USA, vyhral takmer dvojnásobne viac medailí. Holandsko však v tomto smere vyznieva ešte úspešnejšie. Domov si totiž privezie 20 medailí, pričom na hry vyslalo len 33 športovcov.

Ovrebova zmluva v Olympiatoppen, ktorý je financovaný nórskou lotériou, by sa mal čoskoro skončiť. Ako však poznamenal na konci hier „Pravdepodobne si udržím svoju prácu.“

Aké je teda tajomstvo nórskych olympijských úspechov?

Ako sa Ovebro vyjadril, nechce dávať nikomu žiadne rady ako veci robiť. „Nie som malá gorila, ktorá sa bije do pŕs, aby vám hovorila, čo máte robiť, pretože to nie je namieste. My robíme veci po svojom a iní zasa svojím vlastným spôsobom.“ Tiež však priznáva, že Nórsko je požehnané mnohými výhodami z hľadiska úspešnosti na ZOH, ako sú snehové podmienky, história úspechov v športoch, ako sú biatlon a klasické lyžovanie, ako aj bezplatná zdravotná starostlivosť, ktorá pomáha udržiavať mladé športové talenty v dobrej forme.

Nóri odmietajú dávať milióny na podporu športov, ktorým sa bežná populácia nemôže venovať výmenou za dočasnú dávku serotonínu, ktorú zažíva pri pohľade na zisk medaily v televízii. Zdôrazňujú dôležitosť vzťahu medzi športom pre všetkých a vrcholovým športom. Nóri dávajú na podporu letných a zimných športov 13,7 milióna libier zo štátnych prostriedkov. Pre porovnanie Veľká Británia dáva organizácii UK Sport 137,5 milióna libier na rok na podporu vrcholového športu, z čoho zimné športy dostávajú 8 miliónov. Nóri tak dávajú na vrcholový šport asi toľko, ako Briti na podporu veslovania a kanoistiky dohromady. „Nórsky systém je zjavne odlišný,“ hovorí podpredsedníčka Nórskeho olympijského výboru, Kristin Kloster Aagen. „Naši športovci nevyžijú z grantov, ktoré im dávame, takže musia pracovať. Sú to učitelia, inštalatéri, študenti a pod.“ Britská reprezentácia v curlingu dostala pred ZOH 2018 grant vo výške 5,6 milióna libier. Nórsky zmiešaný pár, ktorý získal bronzové medaily, musel predať svoje náčinie na eBayi, pretože potreboval peniaze.

Ďalší dôležitý faktor sa týka mládežníckeho športu. Ten však Nórov odlišuje od mnohých, a predovšetkým od Američanov. Ovrebo vysvetľuje, že v Nórsku mládežnícke športové tímy nezaznamenávajú výsledky až do veku 13 rokov dieťaťa. „Chceme to nechať na deťoch,“ hovorí Ovrebo. „Chceme, aby sa hrali a mali zábavu. Chceme, aby sa zameriavali a rozvinuli si sociálne zručnosti. Zo športu sa učia veľmi veľa. Z hry sa učia veľmi veľa. Učia sa veľa z toho, že nie sú v úzkosti, strese a pod tlakom. Učia sa veľa z toho, že nie sú posudzované a hodnotené. Preto sa cítia lepšie. A preto sú ochotné zostať pri športe dlhšie.“

V USA funguje úplne odlišný prístup, kde udeľujú tituly národných šampiónov už 9-ročným deťom. V Nórsku národný šampionát deväťročných tak skoro vôbec neuvidíte.


Zdroj: tnp.no

Nórski športovci tvrdia, že ich systém sa skutočne vypláca. „Kultúra a prostredie, v ktorom vyrastáme, sú pre nás skutočne úžasné,“ hovorí nórska lyžiarka Ragnhild Mowinckel, strieborná medailistka v obrovskom slalome a zjazde na ZOH 2018.

Nórsko má však aj ďalšie triky v prospech rozvoja športu. Tréneri napríklad nehovoria športovcom, koľko vážia. „Je to veľmi nebezpečné,“ hovorí Ovrebo. „Môžu si totiž vytvoriť rôzne poruchy stravovania.“ Olympionici tiež nedostávajú žiadne finančné odmeny a bonusy od ich zväzov. „Myslíme si, že finančné odmeny menia ľudí na niečo, čím by sa vôbec nemali stať,“ hovorí opäť Ovrebo.

Nórsko tiež kladie veľký dôraz na charakterové vlastnosti členov olympijského tímu. „Nechceme žiadnych blbcov,“ povedal Ovrebo. Nóri jednoducho zohľadňujú aj psychologickú stránku športu. „Veď práve vaša psychika je miesto, kde zažívate váš život, nie?“

Nórska filozofia sa skutočne vyplatila. Nórski olympionici hrajú karty a iné spoločenské hry pred súťažami. „Myslíme si, že je to dobrý spôsob, ako posilniť tímového ducha, ak prežívate zábavu medzi sebou,“ hovorí Mowinckel. Teraz, keď už vyrástli z detských rokov a sú dosť starí na to, aby si zaznamenávali výsledky, musia prekonať jeden druhého. „Každý chce ukázať ostatným, že dokáže vyhrať medailu,“ hovorí Martin Johnsrub Sundby, bežec na lyžiach, ktorý vyhral zlato v tímovej šprintérskej súťaži.

Pochopiteľne, nie všetko je v nórskom systéme dokonalé. Nejednému sa zdvihlo obočie pri správach o tom, koľko dávok liekov na astmu si berú so sebou nórski lekári do Pyeongchangu. „Ich používanie sa dostáva na hranu,“ hovorí novinár Jostein Overik. „Nemôžete povedať, že je to doping, pretože bežci na lyžiach majú problémy s dýchaním v chladnom počasí. Vyvoláva to však otázky etickosti.“ Nórske športové orgány sa však prekvapujúco striktne eticky stavajú k používaniu hypoxických stanov, ktoré sú používané mnohými vytrvalostnými športovcami za účelom zvyšovania hladiny červených krviniek. „V Nórsku to nepovoľujeme. Hovoríme nie. Musíte ísť do hôr, ak chcete profitovať z tréningu v nadmorskej výške,“ hovorí Tom Tvedt, prezident Nórskeho olympijského výboru.

Nórske olympijské naparovanie sa však možno začína naberať aj nebezpečné kontúry. „Je to dobrý pocit, keď máte každý večer na stole tortu,“ hovorí Johannes Tignes Bo, biatlonista, ktorý vyhral zlato a striebro v Pyeongchangu. Nórski športovci totiž dostanú tortu zakaždým, keď niekto z nich získa medailu. „Práve preto tu máme až štyroch kuchárov,“ hovorí Bo. „Jeden predsa nedokáže upiecť všetky tie torty.“


Použité informačné zdroje:
Gregory, S. (2018): Norway Crushed the Competition at the Winter Olympics. Here Is the Tiny Country's Secret. The Time, 25. 2. 2018, dostupné na http://time.com/5168048/norway-olympics-medals-winter-games-skiiing/

Ingle, S (2018): No jerks allowed: the egalitarianism behind Norway's winter wonderland. The Guardian, 22. 2. 2018, dostupné na https://www.theguardian.com/sport/2018/feb/22/norway-winter-olympics-success


Dátum vydania: február 2018