Sekcia: Vzdelávanie

Talent a smola elegána

Igor Machajdík, Národné športové centrum

Na atletických pretekoch v roku 1910 usporiadaných pri príležitosti osláv tridsiateho výročia založenie PTE Bratislava zaujal svojimi výkonmi v juniorskej kategórii bratislavský stredoškolák František Facinek (*25.9.1891). Vyhral beh na 1000 metrov časom 2:47 min. a dobre sa držal aj na trojkilometrovej trati. Následný prestup do PTE bol hotovou vecou. V nasledujúcom roku vytvoril v Budapešti na pretekoch Postás SE uhorský rekord na 1500 m časom 4:19,6 min. To bolo už v kategórii dospelých a vzápätí dostal mladý Bratislavčan ponuku na prestup do univerzitného klubu BEAC Budapešť. Nezaváhal a odvtedy nosil na drese charakteristické veľké E. V novom prostredí si pridal k menu Forgács, začal študovať, a aj keď neskôr štúdiá zanechal, členom klubu zostal.

V olympijskom roku zabehol 5000 m za 16:17,0 min., ale na OH v Štokholme štartoval v behoch na 800 a 1500 metrov. Na hry pod piatimi kruhmi bol bežec s elegantným krokom nominovaný zaslúžene, nemusel absolvovať žiadnu domácu kvalifikáciu. Tím amerických atlétov bol na hrách bezkonkurenčný, výborní Angličania i jednotlivci z iných krajín kvalitní. Čo stačilo doma na uhorskú konkurenciu, na svetovú špičku bolo málo a Facinek – Forgács v medzibehoch na oboch tratiach vypadol. Osemstovku tu zvládol za 2:05,6 min. a 1500 za 4:11,0.

Už v tom čase zistili lekári, že výborný bežec trpí srdcovou poruchou a odporúčali mu skončiť s vrcholovým športom. To ho neodradilo. Škoda, že jeho výkonnosť kulminovala až po olympijských hrách, keď sa v životnej forme prezentoval v roku 1913. V priebehu toho roka absolvoval údajne 34 pretekov a nenašiel v nich premožiteľa. V júli spomínaného roka dokázal poraziť na 3000m aj skvelého Švéda Ahlgréna, pričom dosiahol na tú dobu superčas – 8:54,6 min. Ďalšie kvalitné časy znamenajúce zároveň uhorské rekordy vytvoril Facinek – Forgács v tejto sezóne na 1500 m, 1 míľu, 2 míle, 10 000 m i v hodinovke.

V rokoch 1911 až 1913 sa stal jedenásťnásobným uhorským rekordérom na tratiach od 1500 m vyššie. Zároveň sa stal mnohonásobným majstrom Bratislavy, Budapešti či Rakúska. V roku 1914 sa pri cezpoľnom behu, usporiadanom BEAC Budapešť, potvrdila diagnóza lekárov, keď bratislavský rodák na trati odpadol. Skončilo sa jeho úspešné pretekárske obdobie, odvtedy sa na žiadnych väčších pretekoch neobjavil.

Aby sa jeho smutný osud naplnil, narukoval začiatkom prvej svetovej vojny na ruský front k delostrelcom, kde padol do zajatia. Tam sa uňho objavili psychické poruchy, pokúsil sa dokonca o samovraždu. Bol dlhú dobu nezvestný, ale nakoniec sa vrátil. S problémami, ale predsa len, žil striedavo v Bratislave a Budapešti. Nič to však nemení na skutočnosti, že František Facinek – Forgács patril v období svojej vrcholnej atletickej formy medzi svetovú špičku. Osud bol k nemu ale príliš krutý...