Tlačová beseda bronzovej Stromkovej po návrate z MS

Stromková sa dozvedela o medaile posledná, nadchla ju atmosféra
Bratislava, 22.01.2015 (TASR) - Slovenská reprezentantka v akrobatickom lyžovaní Zuzana Stromková, športovkyňa NŠC (na snímke) sa z majstrovstiev sveta vrátila plná pozitívnych pocitov. Postupnými krokmi dokráčala k cieľom, ktoré si pred seba postavila a ziskom bronzu v olympijskej disciplíne slopestyle tak dosiahla životný úspech. Na štvrtkovej tlačovej konferencii na pôde Národného športového centra po návrate z Rakúska sa s trénerom Tomášom Murgáčom zhodli, že pred začiatkom šampionátu bol postup do finále ich najväčšou ambíciou.

"V kvalifikácii nám to vyšlo veľmi dobre. Z môjho hľadiska je to asi najvýraznejší úspech a veľmi sa z toho teším. A najmä z toho, že Zuzka dala jazdu, ktorú sme trénovali. Bola čistá, pekná a páčila sa aj rozhodcom. Výsledkom toho je skvelý bronz na jej krku," nešetril chválou Murgáč.

Na jeho slová nadviazala aj Stromková: "Veľmi sa teším, že som sa mohla zúčastniť na MS a doniesť ešte aj medailu. Postupom do finále som si splnila cieľ. Potom som svoje ambície chcela posunúť a dostať sa až na 'bedňu'."
reklama
 
Stromková si vytvorila výbornú východiskovú pozíciu už v kvalifikácií, v ktorej obsadila tretie miesto. Vo finále rovnako potvrdila skvelú formu, ktorá ju vyšvihla na stupne pre víťazov. "Vo finále išla jazdu ako v kvalifikácií. Boli tam však až tri kolá. V tom poslednom sme sa ešte snažili zvýšiť obtiažnosť a zlepšiť umiestnenie. Na druhú priečku sme reálne mohli mať. Nepodarilo sa, ale máme čo zlepšovať a za bronz sme určite vďační," pokračoval tréner. Nad sily Stromkovej boli len Nemka Lisa Zimmermannová a Britka Katie Summerhayesová. Podľa Murgáča majú obe súperky veľkú kvalitu a najmä absolútna víťazka. "Britku máme šancu dobehnúť a pokiaľ ide o Nemku, je asi najlepšia na svete. samozrejme, budeme sa snažiť dobehnúť aj ju," podotkol s úsmevom.

Stromková mala už v treťom kole pred svojou jazdou istotu medaily, keďže jej súperky z Talianska a Nórska si v bodovom hodnotení neprilepšili. A hoci fanúšikovia usmievavej Slovenky sa už vtedy mohli tešiť z jej historického úspechu, samotná reprezentantka vôbec nič netušila. "Nevedela o istote medaily, bol to zámer. Chcel som, aby išla naplno a nebola zbytočne uvoľnená. Jednoducho musí byť koncentrovaná, až cieli sa dozvedela o medaile," prezradil Murgáč, ktorý dúfal v zisk cenného kovu len v kútiku srdca. "Veril som, že sa do top šesť dostaneme. Medailový záblesk bol len jemný, po kvalifikácií som však začal veriť omnoho viac."

Na členku klubu Freeski Academy mimoriadne pozitívne zapôsobila aj atmosféra v Kreischbergu. "Prišlo strašne veľa ľudí, najmä na finále. Niečo podobné som zažila asi len na olympiáde," opísala účastníčka minuloročných ZOH v Soči. Priamo na mieste sa mohla spoľahnúť aj na podporu svojich blízkych. "Prišli rodičia a brat. A samozrejme okrem nich som mala aj podporu slovenských snoubordistov a môjho tímu." Mladá reprezentantka tak napodobnila úspech snoubordistky Klaudie Medlovej, ktorá len pár hodín predtým získala kov rovnakého lesku v rovnomennej disciplíne. "Bola som sa pozrieť na jej semifinále. Potom som sa musela ísť pripravovať, takže na celom finále som nebola. Pozrela som si ho v TV, povzbudzovala som ju z apartmánu. Na poslednú jej jazdu som však prišla. Som rada, že nám to obom vyšlo, sme kamarátky."

Stromková nebude ani po MS dlho oddychovať. Už v prvej polovici februára ju čaká účasť na 27. Svetovej zimnej univerziáde v španielskej Granade. "Máme pred sebou týždňovú pauzu. Potom odlietame na SZU aj s Igorom Jackulíkom. Následne odcestujeme do USA na prvý Svetový pohár a po ňom ďalší vo Švajčiarsku," priblížil Murgáč. Jeho zverenkyňa verí, že ju tento úspech nakopne k ďalším cenným výsledkom. "Chcela by som sa umiestniť čo najlepšie a absolvovať čisté jazdy, to by bolo super," netají ambície Stromková.


Na snímke zľava: Boris Čavajda, Zuzana Stromková, Tomáš Murgáč, Viliam Tomo
Foto Boris Čechvala, NŠC