Tlačová beseda Tomiho Kida Kovácsa na pôde NŠC

Bratislava, 24. 6. 2016 (sport.aktuality.sk) - Najúspešnejší slovenský profesionálny boxer Tomáš Kovács ešte nezavesí rukavice na klinec.

"Kým sa cítim dobre a bavia ma tréningy, chcem ešte boxovať. Nemienim končiť," uviedol na piatkovej tlačovej konferencii v Bratislave 39-ročný Kovács (nar. 20. júna 1977) a doplnil: "Možno prišiel čas ukončiť to a venovať sa najmä mojim mladým zverencom v klube KO Box Club Galanta. Rozprával som sa o tom s otcom, manželkou Dominikou, viacerými ľuďmi. Napokon som sa však rozhodol, že budem pokračovať."

Ako je známe, rodák z Galanty utrpel pred dvoma týždňami iba druhý nezdar v profiringu (inak má na konte 27 víťazstiev, z toho 16 pred časovým limitom, pozn.): v rámci galavečera v Trenčíne s názvom "Gentlemen´s BOXing Night" prehral v dueli poloťažkej hmotnostnej kategórie do 79,4 kg o opasok eurázijského šampióna organizácie World Boxing Federation (WBF) s Giorgim Berošvilim z Gruzínska technickým knokautom v 3. kole.

"Chcel som ho rozobrať ako bicykel, v úvode som bol lepší, ale napokon to nevyšlo. Dôvodov je viac, najmä ten, že náš šport neoklameš. Keď sa nevenuješ iba boxu, seba dávaš na X-té miesto, nie si na sto percent skoncentrovaný ani na tréningoch, pretože máš aj viacero iných povinností, nemôžeš uspieť," vrátil sa Tomi "Kid" k súboju s 25-ročným protivníkom.

Aj preto sa rozhodol, že sa chce s Berošvilim stretnúť v ringu ešte raz. "Odveta je naplánovaná na 15. októbra, dejiskom bude Mestská športová hala v Nitre. Zápas bude vypísaný na 10 kôl. Na rozdiel od Trenčína, tentoraz nebudem mať na starosti organizáciu duelu i ďalšie náležitosti, o tú sa postará nitriansky klub Guerrero. Prídem, sústredím sa iba na môj duel, odboxujem ho a pôjdem domov. Odveta s Gruzíncom bude určite iná," podotkol T. Kovács a pokračoval:

"Nemám rád nedokončené roboty a tu som niekomu ešte niečo dlžný. Povedal som si, že musí byť odveta, lebo by som pokojne nespal. Mám si ešte čo dokázať. A nielen sebe, ale aj mojej rodine, fanúšikom, známym. Potrebujem tú odvetu. Keď bude Berošvili lepší, nech vyhrá. Verím však, že v októbri už nie. Jediné, na čo musím dať pozor v dueli, som ja sám. Musím sa v príprave na zápas venovať sebe a nie iným náležitostiam. To je všetko, to je recept na Berošviliho. Už som začal trénovať, poctivo a zodpovedne zaberať. Teším sa na tento súboj. A opasok, ktorý som mu v Trenčíne odovzdal? Je v kompetencii organizátora, či aj teraz bude v hre táto pocta. Ja to však neriešim, dôležitejšie pre mňa je zvládnuť tento októbrový duel."

Na otázku agentúry SITA, aká je odozva z tábora Gruzínca na odvetný súboj v ringu, Tomáš Kovács skonštatoval: "Určite príde. Je to pre neho výzva, dôležitý je aj príjem ďalších finančných prostriedkov. Po výhre nado mnou postúpil Berošvili v rebríčku, momentálne je žiadaný. Nech pricestuje do Nitry. Rád sa s ním opäť stretnem v rignu a dokážem, kto je z nás lepší. Samozrejme, že verím vo víťazstvo. A čo bude po zápase? Možno urobím ďalší krok - príde posledný gong a ja uzavriem aktívnu kariéru."

"Kid" Kovács vychováva v spomenutom KO Box Club Galanta nasledovníkov. Jeden z jeho zverencov Andrej "Bandi" Csemez vybojoval v kategórii do 69 kg bronzovú medailu na majstrovstvách Európy st. dorastu v ruskom meste Anapa, Filip Meszároš v hmotnosti do 56 kg pridal na tomto mládežníckom kontinentálnom šampionáte 5. priečku.

"Chlapci by boli ešte lepší, keby amatérska Medzinárodná boxerská asociácia (AIBA) nemala svoje pravidlá, ktoré mne ako profesionálnemu pästiarovi komplikujú úlohu byť priamo v deji. Hlavne, že v AIBA schválili štart profesionálov na OH v Riu de Janeiro," posťažoval sa Tomáš Kovács a vysvetlil:

"Ja ako profesionálny boxer môžem pripravovať chlapcov, robiť im trénera, hradiť im účasť na turnajoch. Nemôžem však zastávať žiadnu funkciu. Nemôžem byť trénerom, ktorý stojí priamo tesne pri ringu. Keď sa tam dostanem, tak len tak, že sa nejako ´prepašujem´ do blízkosti súboja. Sú to veľké problémy: niekoho pripravujem mesiace na významnú súťaž a potom v rozhodujúcich chvíľach pri nich nemôžem byť a stáť pri ringu. Nemôžem s nimi dýchať, potľapkávať ich, povzbudiť, dať im facku, keď treba. Stojím medzi divákmi a kričím z 20 - 30 metrov na mojich zverencov, to nie je normálne. Chcem si spraviť tzv. AIBA ´hviezdičku´, potom dostanem povolenie."

Tomáš Kovács má športové plány do budúcnosti. "Chcem byť funkcionárom v našej boxerskej asociácii, chcem pomáhať mládeži, pretože oni sú budúcnosť," dodal "Kid". Galanťan bol medzi povrazmi profesionálny majster sveta v poloťažkej váhe v organizácii WBF (v decembri 2009 v Galante zdolal Keňana Samsona Onyanga) a európsky šampión v poloťažkej hmotnostnej kategórii v prestížnejšej verzii WBO: vo februári 2011 zvíťazil v dvanásťkolovom súboji nad Hamzom Amuzom Wanderom Oumom z Ugandy.

Okrem spomenutého nezdaru s Berošvilim si úspešný slovenský pästiar pripísal len jedinú prehru: 14. decembra 2013 v americkom San Antoniu podľahol rovnako ako teraz v Trenčíne technickým k.o. v 3. kole Beibutovi Šumenovovi z Kazachstanu v dueli o titul svetového šampióna v poloťažkej hmotnostnej kategórii organizácií WBA a IBA. Vtedy po 23 výhrach utrpel vôbec prvý neúspech v profesionálnom súboji.