Triatlonista roka: Siedmy raz Varga

Bratislava 21. 12. 2015 (SITA) - Richard Varga a Romana Gajdošová sa po roku opäť stali najlepšími športovcami Slovenskej triatlonovej únie (STÚ). Dvadsaťšesťročný Varga je neohrozená stálica slovenskej triatlonovej scény a z celkového triumfu sa tešil siedmykrát v neprerušenej sérii. V historickom slovenskom rebríčku za ním nasleduje Pavel Šimko so štyrmi prvenstvami. Dvadsaťjedenročná Gajdošová si rovnako zopakovala víťazstvo z uplynulého roka, ale tešila sa len po druhý raz. Absolútnou suverénkou z historického pohľadu medzi ženami je 10-násobná víťazka Mária Kuriačková. Výsledky ankety STÚ slávnostne vyhlásili v pondelok predpoludním v priestoroch MOLO Restaurant v Bratislave.

Richard Varga (nar. 28. 1. 1989 / Triax Bratislava) v roku 2015 v prestížnom seriáli majstrovstiev sveta v triatlone skončil dvakrát v najlepšej desiatke. Hneď skraja sezóny v marci v novozélandskom Aucklande bol siedmy a neskôr v júli na šprintérskych vzdialenostiach v Hamburgu ôsmy. V júli dosiahol aj svoj najväčší triatlonový úspech roka 2015, keď na európskom šampionáte v Ženeve 9. júla finišoval hneď za medailovými pozíciami na štvrtom mieste. Necelý mesiac predtým na premiérových európskych hrách v azerbajdžanskom Baku tiež potvrdil príslušnosť k európskej špičke piatou priečkou.

Najlepší plavec medzi špičkovými triatlonistami ukončil rok na 20. mieste svetového renkingu. Záver sezóny mu nevyšiel. Na predolympijských pretekoch v Riu de Janeiro spadol v cyklistickej časti a skončil s odreninami a narazenými rebrami v nemocnici. Neskôr vo Veľkom finále Svetovej série v americkom Chicagu zlomil pätku prehadzovača na bicykli a rovnako musel z pretekov odstúpiť. V budúcej sezóne má Varga jednoznačný cieľ - uspieť na olympijských hrách v Riu de Janeiro, kam sa už v predstihu kvalifikoval.

Siedmy triumf Vargu v ankete STU bol absolútne jednoznačný. Pretekár Triaxu Bratislava sa až 35-krát objavil na anketových lístkoch na prvom mieste a na inú pozíciu ho ani raz nezaradili. Celkovo získal 210 bodov. Druhého v konečnom poradí, Tadeáša Fazekaša (ŠK Atóm Levice), zdolal o 95 bodov. Tretí skončil Fazekašov tímový kolega z Levíc Matúš Verbovský so 108 bodmi.


Ilustračné foto: Richard Varga

Romana Gajdošová (nar. 7. 7. 1994 / TTK Košice) sa hlavnou laureátkou ankety STU stala druhýkrát v rade. V roku 2015 bola v konečnom poradí Európskeho pohára spomedzi Sloveniek najvyššie - na 65. mieste. Medzi jej najväčšie úspechy v rámci seriálu EP patrí 11. pozícia z rumunskej Konstance a 12. priečka z Karlových Varov, v tureckej Antalyi bola pätnásta. V rámci Veľkého finále WTS v triatlone v Chicagu skončila v kategórii do 23 rokov na 20. priečke, z európskeho šampionátu juniorov a do 23 rokov v španielskom Banyolese si priniesla 22. miesto a na premiérových európskych hrách v Baku ju klasifikovali na 33. pozícii.

Gajdošovú až 32 hlasujúcich zaradilo na 1. miesto, raz bola druhá, raz tretia a raz štvrtá. Celkovo získala 204 bodov a druhú v poradí Alenu Stevens (Vysoké Tatry) zdolala o 104 bodov. Tretia skončila Ivona Miklóšová (ŠK Atóm Levice) s 95 bodmi.

TRIATLONISTA ROKA 2015 - výsledky:
 MUŽI  
 1. Richard Varga (Triax Bratislava) 210 bodov, 2. Tadeáš Fazekaš (ŠK Atóm Levice) 115, 3. Matúš Verbovský (ŠK Atóm Levice) 108, 4. Pavel Šimko (Prestigio REALIZ sport team Bratislava) 86, 5. Tomáš Jurkovič (KPŠ NEREUS Žilina) 76, 6. Tomáš Kubek (Triax Bratislava) 37, 7. Karol Džalaj (VŠC Dukla Banská Bystrica) 25, 8. Martin Kostelničák (Triax Bratislava) 15, 9. Tadeáš Drahovský (ŠBR Piešťany) 14, 10. Jozef Vrábel (SUPERNOVA Humenné) 5

ŽENY  
 1. Romana Gajdošová (TTK Košice) 204 bodov, 2. Alena Stevens (Vysoké Tatry) 100, 3. Ivona Miklóšová (ŠK Atóm Levice) 95, 4. Lýdia Drahovská (ŠBR Piešťany) 72, 5. Ivana Kuriačková (ŠK Atóm Levice) 53, 6. Kristína Néč-Lapinová (TRIAN ŠK UMB Banská Bystrica) 39, 7. Petra Fašungová (VŠC Dukla Banská Bystrica) 34, 8. Nikola Čorbová (3NITY Triathlon team Bratislava) 31, 9. Iveta Tóthová (TTK Košice) 30, 10. Tereza R. Koreňová (3NITY Triathlon team Bratislava) 15.