Sekcia: Vzdelávanie

 

V roku 2020 sa športový svet vráti do Tokia

Igor Kováč, Národné športové centrum

Členovia Medzinárodného olympijského výboru na svojom 125. zasadnutí v argentínskom hlavnom meste Buenos Aires zvolili dejisko Hier XXXII. olympiády v roku 2020. Z trojice Madrid, Istanbul a Tokio sa nakoniec tešili reprezentanti japonskej metropoly, ktorá tak bude hostiť najväčší športový sviatok po 56 rokoch. Tokio totiž usporiadalo olympijské hry už v roku 1964.

Pravidlo „osmičkových“ rokov tak bolo porušené a geografický faktor tento krát nezavážil tak, ako po minulé roky. Po Soule 1988, Nagane 1998, Pekingu 2008 a Pyeongchangu 2018 sa olympijské hry vrátia na ázijský kontinent už o osem rokov skôr. Po neúspešnej kandidatúre na OH 2016 sa teraz hlavné mesto Japonska dočkalo triumfu a to vcelku suverénne a v pozícii najväčšieho favorita. Ako bolo vidieť z reakcií médií po výsledku volieb, MOV stavil viac na istotu po experimentoch so ZOH 2014 v Soči a OH 2016 v Rio de Janeiro. Finančná stabilita a bezpečnosť boli dva hlavné argumenty, ktoré rozhodli o úspechu krajiny vychádzajúceho slnka.

Podľa ohlasov predviedol Madrid v Argentíne najlepšiu prezentáciu svojho projektu. Finančná neistota španielskej ekonomiky, ktorá aj napriek ubezpečeniam vrcholných politických predstaviteľov madridskej kandidatúry o jej zotavovaní sa a raste či najnižší potrebný rozpočet spomedzi všetkých troch miest na výstavbu infraštruktúry, však neboli dostatočne pádnymi argumentmi pre členov MOV, aby hry vrátili po 28 rokoch do Španielska. Jeho hlavné mesto tak neuspelo ani na tretí pokus.

Turecký Istanbul, ktorý bol aj môj osobný favorit, mal veľa nespochybniteľných predností a hry by si zaslúžil minimálne za svoju vytrvalosť, keďže sa usiloval už o piate hry v krátkom období (2000, 2004, 2008, 2012, 2020). Mesto ponúkalo možnosť priniesť hry a olympijské hodnoty do úplne nového regiónu, krajinu nepostihla ekonomická kríza a šport sa v Turecku, kde polovica populácie má menej ako 25 rokov, stal záležitosťou životného štýlu, čo dokladuje aj množstvo novovybudovaných športovísk. Istanbul však doplatil na bezpečnostné riziká. Domáce protivládne nepokoje a konflikt v susednej Sýrii istanbulskej kandidatúre vôbec neprospeli. Za iných, menej dramatických zahraničnopolitických okolností, by pravdepodobne nemal konkurenta.


Vizualizácia olympijského štadióna z dielne renomovanej architektky Zahy Hadidovej (Zdroj: designboom.com)

V roku 2020 sa tak športový svet vráti do Tokia. A už teraz je zrejmé, že táto voľba bude mať svoje následky. Ihneď po výsledku hlasovania, keď bolo zrejmé, že hry nezíska španielsky Madrid, vydali svoje vyhlásenie zástupcovia ďalšieho španielskeho mesta Barcelony o svojom úmysle kandidovať na usporiadanie ZOH 2022. Krakov so slovenskou spoluúčasťou by tak dostal ďalšieho atraktívneho a silného protikandidáta, ktorý podobne ako Mníchov (kandidoval na ZOH 2018), by bol prvým mestom hosťujúcim letné aj zimné hry.

Pár dní po voľbách sa ozval aj taliansky premiér Enrico Letta. Ten zasa „oprášil“ olympijský projekt Ríma a pridal sa tak k légii amerických miest túžiacich po organizácii hier v roku 2024. Naopak, kórejský Pusan musel odložiť svoju kandidatúru pre OH 2024 s argumentom, že po ZOH 2018 a OH 2020 by bol projekt ďalšieho ázijského mesta zle načasovaný.

Japonsko bude organizovať hry po štvrtýkrát v olympijskej histórii. Po letných hrách v roku 1964 bola krajina hostiteľom ZOH 1972 v Sappore a ZOH 1998 v Nagane. Japonské hlavné mesto navyše získalo právo organizácie hier aj v roku 1940. Tie sa však z dôvodu vstupu krajiny do II. svetovej vojny neuskutočnili. Okrem Tokia sa v minulosti neúspešne pokúšali o víťazstvo ešte Nagoja – tá prehrala v súboji so Soulom o OH 1988 – a Osaka, ktorá neuspela v konkurencii Pekingu na OH 2008.


V tejto olympijskej dedine budú bývať športovci počas OH 2020 v Tokiu (Zdroj: Candidature File)

Ako už Japonci ukázali v minulosti, je zrejmé, že aj hry v roku 2020 budú zorganizované na tej najvyššej úrovni. Budú vyšperkované tými najmodernejšími technickými vymoženosťami, ktoré len Japonsko môže ponúknuť a predchnuté precíznosťou, pokorou a disciplinovanosťou jeho ľudí. Budú to hry v krajine, ktorej športovci doteraz nezaznamenali žiadny dopingový priestupok, a tak aj olympijské hodnoty si tu nájdu to svoje pravé miesto.

Dátum vydania: september 2013