V tureckom Erzurume otvorili zimný EYOF 2017

Erzurum 13. 2. 2017 (mg) – V nedeľu bol oficiálne otvorený XIII. zimný európsky olympijský festival mládeže (EYOF), ktorý sa tentokrát koná v tureckom Erzurume. Vo výprave SR figurujú aj zástupcovia Národného športového centra. V behu na lyžiach nás reprezentujú tréner NŠC a servisman Juraj Brugoš a športovci: Kristián Klouda, Dominik Číž, Zuzana Šefčíková, Lucia Michaličková, v biatlone Veronika Haidelmeierová a Henrieta Horvát.

V prvý súťažný deň sa do bojov o medaily zapojilo hneď 6 športovcov. Ostatní mladí Slováci poväčšine trénovali. Erzurum opäť privítal účastníkov festivalu pekným slnečným počasím, no ku večeru a v noci už má začať snežiť.

V bežeckom a biatlonom centre Kandilli sa v pondelok predstavili aj Slováci. V doobedňajšej disciplíne na 5 km klasickým spôsobom najprv štartovali dievčatá. Viac sa presadila Lucia Michaličková (členka NŠC), ktorá obsadila 22. pozíciu. Krátko po prejdení cieľovej rovinky však so svojim výkonom úplne spokojná nebola. Druhá naša bežkyňa Zuzana Šefčíková (členka NŠC) prepálila štart a napokon skončila 34. Juraj Brugoš, ktorý pôsobí na EYOF v Erzurume vo funkcii trénera a servismana hodnotil trať i mazanie ako veľmi dobré: „Trate boli dnes veľmi dobre pripravené. Mazanie nás nezaskočilo. Lyže teda boli pripravené veľmi dobre.“ S výkonom zvereniek však panovala spokojnosť iba čiastočne, ideálne umiestnenie do 20. miesta chýbalo. „Umiestnenie Michaličkovej je vcelku dobré. Zabehla to na čo mala, bol to jej optimálny výkon, aj keď by určite vedela ísť aj lepšie. Zuzana Šefčíková urobila tak trochu začiatočnícku chybu. Stredisko sa nachádza vo výške 1800 metrov nad morom, a to si vyžaduje prispôsobiť aj taktiku počas behu. V prvom kole bola v prvej 20 pretekárok, ale v druhom kole ju to chytilo. v ďalších kolách nevládala a skončila za 30. Ide o chybu, ktorú bude musieť v ďalších pretekoch eliminovať.“

Foto Martina Halinárová: Lucia Michaličková

Chlapci vybehli na trať presne na obed v disciplíne na 7,5 km klasickým spôsobom. Aj oni pocítili počas súťaže vplyv nadmorskej výšky a do prvej 20 štartujúcich sa im zmestiť nepodarilo. Dominik Číž (člen NŠC) so štartovým číslom 21 síce po dobehnutí figuroval na 6. mieste, no po prejdení všetkých pretekárov sa posunul na 29. pozíciu. Náš druhý zástupca Kristián Klouda (člen NŠC) skončil o 10. miest horšie na 39. pozícii.

Foto Mojmír Gaško: zľava Dominik Číž, Kristián Klouda

Výsledky Slovákov 13.2.2017:

Alpské lyžovanie: obrovský slalom dievčatá (57): 1. Abdulkajumová (Rus) 2:12,62,..., 24. Zuzana Jakubčová 2:20,55, 25. Andrea Šafáriková 2:20,83 (obe SVK).
Bežecké lyžovanie:
5 km klasicky dievčatá (40): 1. Mandeljcová (Slov.) 13:49,3,..., 22. Lucia Michaličková 15:28,7, 34. Zuzana Šefčíková 16:03,7 (obe SVK-NŠC),
7,5 km klasicky chlapci (53): 1. Poikkimaki (Fín) 17:51,4,..., 29. Dominik Číž 20:04,5, 39. Kristián Klouda 20:47,8 (obaja SVK-NŠC).
Krasokorčuľovanie:
voľný program dievčatá (21): 1. Zagitová (Rus) 58,30, ..., 5. Silvia Hugec (SVK) 43,87
voľný program chlapci (14): 1. Gumennik (Rus) 67,56,..., 12. Simon Fukas (SVK) 42,84

Dnes si na EYOFe bežci na lyžiach chceli vylepšiť svoje včerajšie vystúpenia. Chlapci mali na programe stíhacie preteky na 10 km voľnou technikou. V nich sa predstavili aj dvaja Slováci. Dominik Číž si pondelňajšie umiestnenie vylepšil o 4 pozície a v konečnom sumáre obsadil 25. miesto. Naopak, mierne si pohoršil Kristián Klouda, ktorý skončil na 43. pozícii. Stíhacie preteky voľnou technikou na 7,5 km mali na programe dievčatá. Dve Slovenky na štarte sa vo výsledkoch ocitli v druhej polovici štarového poľa. Lepšia z dvojice, Lucia Michaličková sa po včerajšom 22. mieste dnes sa musela uspokojiť s 29. miestom a Zuzana Šefčíková skončila 33. Chlapčenskú aj dievčenskú súťaž ovládli reprezentanti Ruska. Medzi chlapcami vyhral Nekrasov a medzi dievčatami dominovala Kusková.

Úspešnú premiéru v 2. súťažnom dni absolvovali slovenskí biatlonisti. Dievčatá mali poobede na programe rýchlostné preteky na 5 km. Do prvej tretiny štartového poľa sa podarilo dostať len Henriete Horvátovej. Tá obsadila napokon s čistou streľbou 14. miesto. Veronika Haidelmeierová mala po jeden nepresný výstrel na ležke i stojke a obsadila konečné 28. miesto, 30. skončila Mária Remeňová so 4 nepresnými ranami (2+2). Zvíťazila Francúzka Benedová. Tréner biatlonistiek na EYOF v Erzurume Jaroslav Kamenský bol spokojný najmä

s výsledkom Henriety Horvátovej: „Slušný výsledok, nestratili sme sa. 14. miesto je veľmi dobré. Henrieta dlhšie strieľala, dala si na streľbe viac záležať. Márii Remeňovej dnes išla streľba slabšie a lepší výsledok som čakal aj u Veroniky Haidelmeierovej. Do zajtrajších pretekov majú dosť veľkú stratu, ale s dobrou streľbou sa dá poskočiť.“ „Je tu dosť ťažká trať, klesá, potom to stúpa. Vysoká nadmorská výška hrá tiež svoju úlohu,“ zakončil svoje hodnotenie Jaroslav Kamenský.

Výsledky Slovákov 14.2.2017:

Alpské lyžovanie: obrovský slalom chlapci (60 účastníkov): 1. Vinatzer (Tal.),..., Denis Mažgút (SVK) - diskvalifikovaný
7,5 km stíhacie preteky voľnou technikou dievčatá (42): 1. Kusková (Rus) 19:13,3,..., 29. Lucia Michaličková 22:14,8, 33. Zuzana Šefčíková 22:27,2 (obe SVK, NŠC)
10 km stíhacie preteky voľnou technikou chlapci (54): 1. Nekrasov (Rus) 21:37,3,..., 25. Dominik Číž 24:03,3, 43. Kristián Klouda 26:02,4 (obaja SVK, NŠC)
Biatlon:
7,5 km rýchlostné preteky chlapci (51): 1. Hornig (ČR) 19:46,9,..., 12. Lukáš Ottinger 21:16,4, 16. Tomáš Sklenárik 21:37,9, 36. Viktor Slezák 23:11,0 (všetci SVK)
5 km rýchlostné preteky dievčatá (46): 1. Benedová 17:42,2,..., 14. Henrieta Horvátová-NŠC 19:18,2, 28. Veronika Haidelmeierová-NŠC 20:31,0, 30. Mária Remeňová 20:36,4 (všetky SVK)
Skoky na lyžiach: individuálna súťaž dievčatá (14): 1. Dieuová (Fra) 223,7,..., 14. Viktória Šidlová (SVK) 54,4.
Ľadový hokej: chlapci, Slovensko:Bielorusko, začiatok je o 18:30 miestneho času

Zoznam slovenskej výpravy na XIII. zimnom EYOF v Erzurume:

Vedenie výpravy: vedúci Boris Demeter, zástupca Roman Hanzel, tlačový atašé Mojmír Gaško, lekár Igor Prekop, fyzioterapeut Igor Viszlay, olympijská atašé Martina Halinárová, ambasádorka EYOF Alexandra Longová.

Biatlon: tréner a vedúci Jaroslav Kamenský, tréner Michal Mojžiš, servisman Juraj Valenty, športovci (6): Lukáš Ottinger, Viktor Slezák, Tomáš Sklenárik, Mária Remeňová, Veronika Haidelmeierová (členka NŠC), Henrieta Horvátová (členka NŠC).

Krasokorčuľovanie: trénerka a vedúca družstva Hana T?cziková, športovci (2): Simon Fukas, Silvia Hugec.

Beh na lyžiach: vedúci tímu, tréner a servisman Juraj Brugoš, tréner a servisman Branko Michalech, športovci (4): Kristián Klouda, Dominik Číž, Zuzana Šefčíková, Lucia Michaličková, všetci štyria sú v podpore NŠC.

Zjazdové lyžovanie: vedúci družstva a tréner Branislav Mažgút, trénmer Miroslav Bobrovský, športovci (4): Miroslav Jaroščák, Denis Mažgút, Zuzana Jakubčová, Andrea Šafáriková.

Snoubording: vedúci družstva a tréner Tomáš Kotian, športovec (1): Tomáš Gerát.

Skoky na lyžiach: vedúci družstva a tréner Tomáš Karoly, športovkyňa (1): Viktória Šidlová.

Športtrek: vedúci družstva a tréner Igor Bodó, športovci (2): Sandra Trusová, Ema Zelinská.

Ľadový hokej: manažér tímu Imrich Antal, hlavný tréner Viliam Čacho, asistent trénera Marko Milý, masér Miroslav Harvančík, športovci (20): Matej Bátory, Michal Vojvoda, Oliver Okuliar, Kristián Kováčik, Martin Faško-Rudáš, Martin Bučko, Matej Ilenčík, Róbert Džugan, Alexander Hvizdoš, Ján Sarvaš, Alexander Zekucia, Marcel Dlugoš, Ivan Hryzák, Dominik Šeliga, Oliver Turan, Adam Kobolka, Peter Melcher, Adam Pauliny, Oliver Miňko, Martin Vitáloš.