Valné zhromaždenie OSN schválilo rezolúciu o Olympijskom prímerí

New York 27. 10. 2015 (MOV/SOV) – V poradí 70. valné zhromaždenie Organizácie spojených národov (VZ OSN) schválilo v New Yorku rezolúciu o Olympijskom prímerí (Olympic Truce) pred a počas Hier XXXI. olympiády v Riu de Janeiro 2016 i následných paralympijských hier. Za prijatie rezolúcie hlasovalo 180 zo 193 členských štátov OSN. Rezolúciu VZ OSN v zastúpení olympijského hnutia v Brazílii a organizačného výboru OH 2016 v Riu si v New Yorku formálne prevzal šéf organizátorov Hier 2016 Carlos Nuzman.

Rezolúcia VZ OSN, nazvaná „Budovanie mierového a lepšieho sveta prostredníctvom športu a olympijských ideálov“ vyzýva, aby Olympijské prímerie bolo celosvetovo rešpektované nielen počas OH v Riu de Janeiro, ale už sedem dní pred nimi a ešte sedem dní po skončení nadväzujúcich paralympijských hier. Olympijské hry sa uskutočnia od 5. do 21. augusta a paralympijské hry od 7. do 18. septembra 2016, čiže celosvetové prímerie by malo trvať viac než dva mesiace - od 29. júla do 25. septembra 2016.

Z iniciatívy Medzinárodného olympijského výboru vyhlasuje Organizácia spojených národov Olympijské prímerie pred kazdými hrami olympiády a zimnými olympijskými hrami už viac než 20 rokov. Prvý raz bolo vyhlásené pred ZOH 1994 v Lillehammeri - teda v období, keď ešte napríklad zúrila vojna na území bývalej Juhoslávie a konkrétne aj bosenského Sarajeva, dejiska ZOH 1984.

Pred schválením súčasnej rezolúcie o Olympijskom prímerí vystúpil pred delegátmi VZ OSN prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach, ktorý v prejave vyzdvihol významnú úlohu športu a olympijských ideálov pre spoločnosť pri propagácii mieru, fair play, tolerancie a vzájomného porozumenia. „Na olympijských hrách sa medzinárodné spoločenstvo schádza na mierové súťaženie. V Olympijskej dedine vidíme toleranciu a solidaritu v najčistejšej podobe. Športovci vyslaní 206 národnými olympijskými výbormi spolunažívajú v harmónii a bez akejkoľvek formy diskriminácie. To je ozajstný duch hesla ,Olympijská jednota v rôznorodosti - športovci z každého kúta sveta žijú spoločne pod jednou strechou,“ uviedol v prejave Thomas Bach.

Prezident MOV na pôde Organizácie spojených národov ďalej vyzval na pomoc krajinám, ktorých špičkoví športovci sú dnes v pozícii utečencov pred vojnou. „V súčasnosti by žiadny z týchto športovcov so statusom utečenca nemal šancu štartovať na olympijských hrách, ani keby sa na ne kvalifikoval, pretože nemá možnosť reprezentovať  svoju krajinu, alebo jej národný olympijský výbor,“ povedal ďalej Thomas Bach. Pred delegátmi 70. VZ OSN dal verejný prísľub, že MOV takýmto športovcom umožní účasť na OH v Riu pod olympijskou vlajkou – a v prípade víťazstva niektorého z nich by na jeho počesť hrali olympijskú hymnu.