Podmaníková s národným maximom na VCS aj s maturitou vo vrecku

Bratislava, 28. 5. 2017 (SITA) - Slovenská reprezentantka a členka NŠC Andrea Podmaníková po dvoch triumfoch nad olympijskou víťazkou z Londýna 2012 Rutou Meilutyte z Litvy podľahla tejto súperke až v treťom štarte na 55. ročníku plaveckej Veľkej ceny Slovenska v dlhom bazéne. V piatok ju zdolala na prsiarskej stovke, v sobotu na dvojnásobnej vzdialenosti a v nedeľu jej podľahla o 23 stotín sekundy na päťdesiatke. Podmaníková v nedeľu stanovila nové národné maximum 31,74 s, keď o 34 stotín sekundy prekonala svoj dosiaľ najlepší výkon v kariére.


Foto TASR: Andrea Podmaníková

"Tento týždeň som pre maturitu nemala veľa času na tréning. A hneď v piatok mi pomohlo, že som nemyslela toľko na plávanie, ale ešte stále dosť na školu, keďže to zo mňa úplne neopadlo, čo sa napokon ukázalo byť pozitívne. Vyzerá to tak, že mi pomáha, ak počas plávania naň až tak veľmi nemyslím. Piatkový slovenský rekord na stovke 1:09,06 min je toho dôkazom."

Zaplávané časy sú pre zverenku Vladimíra Železníka výborným znamením pred júlovými MS v Budapešti. "Som veľmi šťastná, že sa mi podarilo zmaturovať a zlepšiť slovenské rekordy. Je to dobrá predzvesť pred svetovým šampionátom. Chcem tam však plávať ešte omnoho lepšie, ako sa vraví - pôjdem 'bomby'. V Budapešti absolvujem päťdesiatku, stovku aj dvostovku a všade si chcem čo najviac zlepšiť čas. Uvidíme, na čo to potom bude stačiť vo svetovom meradle," poznamenala 19-ročná plavkyňa.

Podmaníková na jar absolvovala nielen sústredenie v tureckom Beleku, ale do prípravy zaradila aj netradičný prvok. "Absolvovala som tiež dva tréningy s topoľčianskymi hádzanármi. Mám rovnakého kondičného trénera ako oni, bolo to pre mňa vítané spestrenie. Teraz v sobotu získali v extralige bronzové medaily, takže zrejme to prospelo obom stranám," doplnila so smiechom Andrea Podmaníková po mimoriadne vydarenom týždni v osobnom aj športovom živote.